Girkin: Ruskí vojaci slabnú, nie sú schopní dobyť mestá a získať prevahu. Obáva sa západných zbraní

Popredný Rus a tvrdý nacionalista, ktorý obvinil prezidenta Vladimira Putina zo slabosti a nerozhodnosti na Ukrajine, spustil opäť tvrdú kritiku voči vedeniu. ISW upozorňuje na list uväzneného bývalého vodcu proruských separatistov na východe Ukrajiny Igora Girkina, varujúceho, že vzhľadom na terajšie útočné operácie budú ruské vojská na jar budúceho roka ešte menej schopné ofenzívy ako teraz.

07.11.2023 10:29
Igor Strelkov Girkin Foto: ,
Igor Girkin známy aj ako Strelkov, bývalý vojenský šéf ruských separatistov na východnej Ukrajiny, sedí v sklenenej klietke v súdnej sieni na moskovskom obvodnom súde v Moskve, 21. júla 2023.
debata (41)

V liste, ktorý zverejnila väzňova manželka Miroslava Reginskaja, Girkin upozornil, že situácia ruských síl sa postupne zhoršuje a ruské jednotky slabnú, hoci boli celkom úspešne schopné odraziť ukrajinskú letnú a jesennú protiofenzívu. Neboli však už schopní zavŕšiť ani obmedzené útočné operácie pri Kupjansku, Lymane a Avdijivke, kde za obmedzený postup zaplatili veľkými stratami.

Tvrdé boje pri Avdijivke: Rusi prišli o ťažkú techniku
Video
Bol to ďalší zlý deň pre okupantov. Rusi utrpeli pri Avdijivke ťažké straty. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Varuje, že Ukrajinci nemusia zostať pri scenári pozičného boja a obáva sa, že by ukrajinské sily mohli byť úspešné v prelome, pretože ruské jednotky sú vyčerpané mesiacmi bojov.

Girkin dodal, že pozičné zisky pri Avdijivke viedli k významným stratám mužstva a vybavenia, takže sa ruská ofenzíva ďalej nerozvinula. Práve Avdijivka podľa Girkina ukázala neschopnosť ruských jednotiek „získať prevahu na veľmi úzkom sektore frontu“. Napriek tomu, že operáciu Rusi starostlivo pripravili a útočiace sily boli dobre koordinované a spolupracovali.

Rusko, Putin, Ukrajina, anexia, vojna Čítajte aj Girkin: Na čele Kremľa stojí zbytočný zbabelec. Rusko neprežije jeho ďalšiu vládu

Varuje tiež, že ďalšia západná pomoc Ukrajine a to, že ruské vedenie nepristúpilo k mobilizácii, by mohlo umožniť Ukrajine v roku 2024 prejsť od pozičných bojov a podniknúť úspešnú ofenzívu. Predpokladá, že kvôli prezidentským voľbám Rusko nespustí ďalšie kolo mobilizácie pred nástupom jari. Domnieva sa, že nemožno očakávať ďalšie posilnenie jednotiek o dobrovoľníkov a vojakov získaných pomocou náboru, pretože sa už vyčerpal potenciál ľudí, ktorí majú záujem sami ísť do vojny.

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji

Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Fotogaléria
Tank Leopard 2 v akcii počas návštevy nemeckého...
V novembri si prevzala Ukrajina už siedmu z...
+11Americká húfnica M777.

Správu priniesol tiež portál Novinky.cz. Girkin spomína, že dodávky západných zbraní umožňujú zasahovať ruský tyl a dokonca zničiť berďanské letisko v okupovanej Záporožskej oblasti. Girkin sa obáva, že Ukrajina môže počas zimy ďalej ničiť ruský tyl. Varoval, že vďaka dodávkam amerických stíhačiek F-16 ukrajinské jednotky môžu dosiahnuť krátkodobú miestnu prevahu v akejkoľvek časti frontu.

Igor Girkin, Strelkov, väzba, Rusko Čítajte aj Uväznený Girkin ohlásil kandidatúru na prezidenta Ruska. Putin aj Šojgu sú neschopní, tvrdí

Girkin je vo väzbe od júla, keď bol zatknutý kvôli podozreniu z podnecovania k extrémizmu. Girkin, známy tiež ako Igor Strelkov, od jari 2014 velil milíciám proruských separatistov v Donbase na východe Ukrajiny. Holandský súd vlani v novembri Girkina v neprítomnosti odsúdil na doživotie kvôli podielu na vražde 298 ľudí na palube malajzijského lietadla, zostreleného v lete 2014 nad východnou Ukrajinou. Rusko však osoby odsúdené v prípade letu MH17 odmieta vydať. Girkin je stúpenec vojny na Ukrajine, ale ostro kritizoval ruské vedenie, vrátane prezidenta Vladimira Putina, za nerozhodnosť a neschopnosť.

Jeho zadržanie je signálom, že Kremeľ sprísnil svoj prístup voči jastrabím kritikom po neúspešnej vzbure žoldnierskej Vagnerovej skupiny.

41 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Igor Girkin-Strelkov #ruská armáda #vojna na Ukrajine