Ponorka a torpédoborec na Blízkom východe: na palube majú 250 striel Tomahawk

Americké námorníctvo vyslalo na Blízky východ jadrovú ponorku vyzbrojenú riadenými strelami. Nezvyčajné však bolo, že tento krok zverejnilo. Z toho jasne vyplýva snaha odstrašiť hocikoho, kto by chcel konflikt v Izraeli eskalovať.

07.11.2023 16:25
americka ponorka USS Florida v Suezskom prieplave Foto:
Americká ponorka USS Florida v Suezskom prieplave.
debata (23)

Príchod ponorky oznámilo v pondelok na sociálnej sieti veliteľstvo ozbrojených síl USA pre Blízky východ, Perzský záliv a severnú Afriku (CENTCOM). Poloha jadrových ponoriek s riadenými strelami je zvyčajne utajovaná. Američania ju zverejňujú iba v prípade, že chcú vyslať signál. V minulých rokoch napríklad zverejnili v čase napätia okolo Taiwanu príchod takejto ponorky na Guam, do blízkosti Číny.

Tichí zabijaci. NATO ukázalo, ako loví ponorky
Video
Manévre Dynamic Manta 23: Námorné sily z deviatich krajín sa zúčastňujú každoročného protiponorkového bojového cvičenia pri pobreží talianskej Sicílie. / Zdroj: NATO

CENTCOM zverejnilo fotografiu ponorky pri moste neďaleko Káhiry, ako smeruje do Červeného mora. Bolo pri nej uvedené len to, že ide o plavidlo triedy Ohio. To vyvolalo isté špekulácie. Triedu Ohio totiž tvoria dve skupiny ponoriek. Štrnásť z nich nesie balistické rakety Trident II s jadrovými hlavicami a doletom viac ako 12-tisíc km. Štyri boli upravené na nosiče striel s plochou dráhou letu Tomahawk, ktoré sú konvenčne oveľa využiteľnejšie.

Americké ministerstvo obrany neskôr spresnilo, že ide o plavidlo z druhej skupiny, konkrétne SSGN-728 USS Florida. Táto ponorka je dlhá 170 metrov a má výtlak 19-tisíc ton. Posádku tvorí takmer 160 námorníkov. USS Florida je vyzbrojená 22 odpaľovacími šachtami a v každej z nich má sedem striel. Dokopy teda nesie 154 Tomahawkov. Každá z týchto striel má dolet viac ako 1 600 km a nesie 450 kg výbušniny.

zväčšiť Americký torpédoborec USS Gravely v Suezskom... Foto: US Navy
americky torpedoboroec USS Gravely Suezsky prieplav Americký torpédoborec USS Gravely v Suezskom prieplave.

Ponorku nasledoval v Suezskom prieplave raketový torpédoborec triedy Arleigh Burke DDG-107 USS Gravely, z ktorého paluby fotky vznikli. Táto 155 metrov dlhá loď s výtlakom 9 300 ton má posádku 312 námorníkov. Jej výzbroj tvorí kanón kalibru 127 mm, torpéda a odpaľovacie šachty pre 96 rakiet. Medzi nimi môžu byť protilietadlové strely, rakety proti lodiam, ale aj strely s plochou dráhou letu Tomahawk.

Cvičenie NATO: najväčšia bojová loď sveta zasadila Neptúnov úder
Video
Lietadlová loď USS Gerald R. Ford zapojila v Stredozemnom mori do cvičenia NATO Neptune Strike 2023-2 (Neptúnov úder). Je to najväčšie bojové plavidlo sveta. / Zdroj: NATO

Od 7. októbra, keď teroristi z Hamasu zaútočili na Izrael, USA významne posilňujú svoju prítomnosť na Blízkom východe. Do regiónu už poslali dve lietadlové lode a posilňujú aj obranu svojich spojencov. Do Saudskej Arábie posielajú protivzdušný systém THAAD a do Iraku, Jordánska, Kataru, Kuvajtu, Saudskej Arábie a Spojených arabských emirátov posielajú systémy Patriot.

© Autorské práva vyhradené

23 debata chyba
Viac na túto tému: #Hamas #jadrová ponorka #torpédoborec #izraelsko - palestínsky konflikt #americké námorníctvo #Suezký prieplav #Izrael a Palestína