Česká Striga na Ukrajine: takto rozdáva raketové údery ruským vojakom

Ukrajinské ozbrojené sily ukázali raritný kúsok zo svojho arzenálu – český raketomet BM-21 MT Striga. Video tohto stroja v akcii zverejnila 61. samostatná mechanizovaná brigáda.

09.11.2023 06:00
cesky raketomet BM-21 MT Striga Foto:
Český raketomet BM-21 MT Striga.
debata (54)

Striga vznikla vývojom zo starého sovietskeho raketometu BM-21 Grad. Používa rovnaké odpaľovacie zariadenie so 40 rúrami pre rakety kalibru 122 mm. Používa však nový podvozok Tatra Force 815–7. Účinnosť zbrane zvyšuje balistický počítač a moderné navigačné a komunikačné prístroje.

České raketomety RM-70 Vampire v bojoch na Ukrajine
Video
České raketomety RM-70 Vampire pôsobia na Ukrajine už od leta minulého roka. / Zdroj: ZSU

Raketomet môže vypúšťať všetky typy neriadených rakiet kalibru 122 mm od najstarších pôvodných sovietskych striel s doletom 20 km až po ich najnovšie verzie s doletom predĺženým až na 40 km. Môže tiež používať navádzanú muníciu Accular-122 izraelskej výroby, ktorá má dostrel 35 km a odchýlku od cieľa do 10 metrov.

Strigu vyvinula česká firma Excalibur Army. Nie je jasné, koľko kusov bolo na Ukrajinu dodaných, ani to, či išlo o českú vojenskú pomoc alebo tieto raketomety Kyjev zakúpil vlastnými silami. Prvá fotografia Strigy v ukrajinských službách sa objavila už vlani v apríli. Odvtedy sa však objektívom dôsledne vyhýbala. Až doteraz.

Na videu, ktoré publikovala 61. brigáda na sociálnej sieti, sa Striga mihne v 28. sekunde. Vidno ju akurát počas streľby rakiet na ruské pozície. Okrem nej sú na záberoch aj ďalšie delostrelecké prostriedky tejto brigády, napríklad samohybná húfnica Gvozdika. Zaujímavý je však aj ďalší raketomet na videu – takisto český RM-70 Vampire, ktorý tiež vyrába firma Excalibur Army.

zväčšiť Prvá (a doteraz jediná) fotografia raketometu... Foto: ZSU
cesky raketomet BM-21 MT Striga na Ukrajine Prvá (a doteraz jediná) fotografia raketometu BM-21 MT Striga na Ukrajine sa objavila vlani v apríli.

Vampire vznikol z pôvodne československého raketometu RM-70, ktorý tiež používa pôvodné sovietske odpaľovacie zariadenie Grad. Má však pridaný nabíjací modul, ktorý umožní znovu nabiť rakety za dve minúty a vystreliť druhú salvu. Aby toto dosiahol, má predĺžený podvozok. Konkrétne v prípade Vampire ide o Tatra Force 815–7 8×8.

BM-21 MT Striga takúto možnosť nemá a podobne ako pôvodný sovietsky Grad sa nabíja zdĺhavo ručne. Na druhej strane, ľahší podvozok 4×4 zlepšuje manévrovacie schopnosti. Celú salvu rakiet dokáže Striga vystreliť za 20 sekúnd a potom môže rýchlo opustiť palebné stanovište a vyhnúť sa odvetnej streľbe. Vozidlo má 17 ton, dieselový motor s výkonom 362 koní a dosahuje rýchlosť 90 km/h.

© Autorské práva vyhradené

54 debata chyba
Viac na túto tému: #vojenská pomoc #ozbrojené sily #vojna na Ukrajine #raketomet