20-tisíc vozidiel a 40-kilometrové kolóny. Štrajk ochromil poľsko-ukrajinské hranice

Kyjev vo štvrtok oznámil, že na oboch stranách hranice s Poľskom je zablokovaných vyše 20 000 vozidiel. Poľskí vodiči kamiónov takto už štvrtý deň protestujú proti konkurencii ukrajinských kolegov. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry AFP.

08.11.2023 22:02 , aktualizované: 09.11.2023 20:31
poľsko Foto:
Dopravná situácia pred hraničným priechodom Dorohusk, kde sa v smere na Ukrajinu z Poľska vytvorila kolóna kamiónov.
debata (10)

Poľské prepravné spoločnosti zablokovali hraničné priechody s Ukrajinou v pondelok 6. novembra a žiadajú, aby sa pre ukrajinských vodičov kamiónov znovu zaviedli povolenia na vstup do Poľska. Európska únia ich zrušila po ruskej invázii na Ukrajinu.

„Teraz je na oboch stranách zablokovaných vyše 20 000 vozidiel,“ oznámil minister pre obnovu Ukrajiny Olexandr Kubrakov. O záležitosti už rokoval s poľským kolegom Andrzejom Adamczykom.

„Ukrajina rešpektuje právo na protest a je pripravená na konštruktívny dialóg zameraný na vyriešenie situácie,“ povedal Kubrakov. „Blokáda poľských protestujúcich narušuje logistické trasy, čo už nepriaznivo postihuje ekonomiku Ukrajiny a Európskej únie,“ doplnil.

žiadne žiadosti ani návrhy

Ide o najnovší zo série ekonomických sporov medzi oboma spojencami a blokáda postihuje najmä nákladné vozidlá. Poľská polícia na priechode Hrebenne-Rava Ruska odhadla asi 500 kamiónov v 40 kilometrov dlhom rade. „Čas čakania na prechod cez hranicu je asi 160 hodín,“ povedala policajná hovorkyňa Malgorzata Pawlowská.

Kolóna kamiónov na južnejšom priechode v obci Medyka sa odhaduje na 55 hodín. Kyjev informoval, že od poľských prepravných spoločností nedostal žiadne oficiálne žiadosti ani návrhy, ako tento spor vyriešiť.

„Je zlé zatvoriť hranicu s Ukrajinou počas vojny,“ povedal pre AFP 36-ročný kamionista Olexandr, ktorý stojí v rade na priechode v západoukrajinskom meste Rava Ruska dva dni. Odmietol uviesť svoje priezvisko.

Varšava je oddaný podporovateľ Kyjeva v jeho vojne proti Rusku, ktorú rozpútalo vo februári 2022. Vzájomné vzťahy sa zhoršili pred jesennými parlamentnými voľbami pre postoje vládnucej nacionalistickej strany Právo a spravodlivosť (PiS).

Fico: Ukrajinu podporíme humanitárne, nie vojensky
Video
10 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #protest #Ukrajina