Zbrojovky, ktorých výrobky obstáli vo vojne, dostávajú nielen zákazky na doplnenie vyčerpaných arzenálov západných krajín, ale vďaka dobrej reklame získavajú nové trhy, rozširujú výrobu a modernizujú svoje výrobky rýchlejšie ako konkurenti, píše denník Ukrajinska pravda pod titulkom „Prečo je pre západné krajiny výhodné dodávať zbrane Ukrajine“.
Trafia presne a ďaleko. Kyjev má dostať špeciálne bomby.
Ako konkrétny príklad spomenul „historickú udalosť“ z tohtoročného mája, keď americký protiraketový systém Patriot zostrelil z neba nad Kyjevom ruskú hypersonickú strelu Kinžal, o ktorej sa predtým tvrdilo, že ju žiadna protivzdušná obrana nedokáže zachytiť.
Čítajte viac Ukrajinci zničili "nezostreliteľný" Kinžal. Pomohol PatriotBiden dáva Zelenskému Patrioty. Pozrite si ich v akcii.
Ukrajinské oznámenie o zostrelení ruskej strely a článok denníka The Wall Street Journal, ako sa americké patrioti stali hrdinami ukrajinskej vojny, sa stali neoceniteľnou reklamou, ktorá výrobcom, spoločnostiam Raytheon a Lockheed Martin, priniesla zisky rádovo v miliardách dolárov.
Až doteraz sa verilo, že dodávky zbraní Ukrajine závisia iba od lojality spojencov a víťazstiev na fronte, píše Ukrajinská pravda. Tieto dodávky však ovplyvňuje aj konkurencia medzi západnými štátmi a ich ambície uplatniť sa na svetovom zbrojnom trhu, myslí si denník a za príklad komerčného úspechu označuje americké raketomety HIMARS, ktoré podľa neho zmenili pravidlá hry v rusko-ukrajinskej vojne.
Tento úspech upútal aj Litvu, Lotyšsko a Estónsko, ktoré hľadali zbraň schopnú odstrašiť ruskú armádu. Vlani pobaltské štáty prešli od záujmu na podpis zmlúv za viac ako miliardu dolárov. Medzitým popularita raketometov presiahla hranice Európy a svoju objednávku rozšíril Taiwan, záujem prejavilo Maroko aj tri krajiny z ázijsko-tichomorskej oblasti. A výrobcovia Lockheed Martin a Raytheon plánujú ročnú výrobu zdvojnásobiť.
Ukrajinské HIMARS-y predviedli smrtiaci ohňostroj.
Čítajte viac USA dodali Ukrajincom novú zbraň: "Dážď smrti"Rastúci dopyt po zbraniach chce využiť aj Francúzsko, ktoré ponúka svoje húfnice Caesar, rovnako ovenčené dobrými výsledkami na ukrajinskom bojisku. „Do konca roka budú továrne spoločnosti Nexter fungovať nepretržite a produkovať osem húfnic za mesiac namiesto štyroch,“ podotkol ukrajinský denník.
Dodal, že zvýšenému dopytu sa tešia aj protitankové riadené strely Javelin, taktiež z produkcie amerických spoločností Lockheed Martin a Raytheon. „Po úspešnom použití proti ruským tankom si ich objednali Brazília, Albánsko, Bulharsko a Lotyšsko,“ napísal denník s tým, že výrobcovia sa chystajú vyrábať 4-tisíc týchto rakiet ročne, dvakrát viac ako pred ruskou inváziou na Ukrajinu.
Potenciálni zákazníci sa ponáhľajú, pretože kapacity zbrojoviek sú obmedzené, hocikedy čiastočne objednané pre Ukrajinu alebo pre obnovenie rezerv v tých krajinách, z ktorých boli zbrane na Ukrajinu odoslané. Ako príklad podľa denníka môže poslúžiť americko-nórsky systém protivzdušnej obrany NASAMS, ktorý pri zostreľovaní ruských rakiet a dronov preukázal vysokú účinnosť. Hoci výrobný cyklus týchto zbraní je dlhý, taiwanské úrady sa rozhodli počkať, až na ne príde rad.
Ukrajinská armáda minie v roku 2023 takmer 550 miliónov dolárov na drony
Dopyt stúpol aj po dronoch Switchblade 300/600, o ktorých málokto počul, než sa osvedčili v bitkách s Rusmi a stali sa nepostrádateľnou súčasťou modernej vojny. Vlani zmluvy na ich nákup podpísali Francúzsko a Litva.
Za ďalší príklad označila Ukrajinska pravda turecké drony Bayraktar TB2, ktorých nasadenie na Ukrajine podnietilo výrobcov, aby zlepšil súčinnosť svojich dronov s delostrelectvom, zrýchlil výmenu informácií, zlepšil ochranu pred rádioelektronickým rušením a umožnil súčinnosť s drony, ktoré zasiahnu cieľ a samy.
Rýchla invázia? Drony Bayraktar vniesli do ruských radov hrôzu.
Za ďalší príklad denník označil francúzsko-talianskeho konkurenta amerických patriotov, systém SAMP-T, ktorý ale nikdy nebol vyskúšaný v boji – než ho tento rok Francúzsko a Taliansko poskytli Ukrajine. P
odobne konkurencia s americkými stíhačkami by mohla podľa denníka prinútiť Štokholm, aby poskytol Ukrajine stíhačky Saab JAS 39 Gripen. O ne síce prejavili záujem desiatky krajín, ale kupci nakoniec dali prednosť americkým strojom F-16 či F-35. Na rozdiel od amerických konkurentov totiž švédska stíhačka nikdy nebola vyskúšaná v skutočnom boji.
Zelenskyj: Stíhačky F-16 nám dodajú novú energiu.
Čítajte viac Stíhačky F-16 prinesú 'paritu' na nebi, tvrdí expert. Rusko varuje pred eskaláciou vojny