Najdôležitejšie udalosti
- Vojna na Ukrajine trvá už 627 dní
- Rusko zosilňuje útoky na východe, chce získať územia okolo Bachmutu a Avdijivky
- Pri explózii v okupovanom Melitopole zahynuli najmenej traja ruskí dôstojníci
Šéf Kremľa v noci na 10. novembra 2023 navštívil veliteľstvo armády v juhoruskom Rostove nad Donom, ktoré je zodpovedné za vedenie vojenských operácií na Ukrajine. Rostov bol koncom júna hlavným dejiskom niekoľkohodinovej vzbury žoldnierov z Vagnerovej skupiny.
21:52 Ukrajina musí byť pripravená na možnosť, že ruská armáda v zimnom období opäť začne so systematickými dronovými alebo raketovými útokmi na energetickú infraštruktúru Ukrajiny. Vo svojom videopríhovore to v nedeľu večer vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Opakované útoky ruskej armády na ukrajinskú energetickú sieť vlani spôsobili, že tisíce ľudí na Ukrajine zostali počas zimných mesiacov bez dodávok tepla a elektriny. „Musíme byť pripravení na možnosť, že nepriateľ môže zvýšiť počet útokov bezpilotných lietadiel alebo rakiet na našu infraštruktúru,“ zdôraznil Zelenskyj.
Dodal, že všetka pozornosť by sa mala sústrediť na obranu a na to, čo môže Ukrajina urobiť, aby svojim občanom uľahčila prežitie nadchádzajúcej zimy a posilnila schopnosti jednotiek ukrajinskej armády.
Kyjevské vedenie medzičasom uviedlo, že posilňuje obranu na ochranu kľúčovej infraštruktúry. Aj Zelenskyj vo svojom videopríhovore konštatoval, že štít protivzdušnej obrany Ukrajiny je už teraz silnejší ako minulý rok. Ukrajina totiž od Západu získala systémy protivzdušnej obrany, vrátane systémov Patriot vyrábaných v USA.
Zelenskyj však podotkol, že tieto systémy nedokážu ochrániť celé územie Ukrajiny, pričom súčasne ubezpečil, že ukrajinské vedenie pracuje na tom, aby „to bolo ešte lepšie“. Ukrajinský prezident apeloval na medzinárodné spoločenstvo, aby reagovalo na apel týkajúci sa posilnenia obranyschopnosti Ukrajiny. „Každá krajina, každý vodca, ktorý nám pomáha posilniť našu protivzdušnú obranu, pomáha chrániť životy,“ pripomenul ukrajinský prezident.
Apeloval aj na Ukrajincov v zahraničí a všetkých, ktorí podporujú Ukrajinu vo svete, aby boli nápomocní. Prízvukoval, že Ukrajina je schopná reagovať aj na tie najťažšie výzvy, avšak len za predpokladu, že zostane jednotná a dostane pomoc pre svojich obrancov.
Toto Zelenského vyhlásenie bolo zverejnené krátko po tom, ako jeho kancelár Andrij Jermak informoval, že pricestoval do Spojených štátov ako člen delegácie, ktorá tam bude diskutovať o podpore Ukrajiny vrátane posilnenia jej obrany. (afp, tasr)
15:37 Ukrajina v nedeľu uviedla, že pri explózii, za ktorou je „miestne hnutie odporu“ v Moskvou ovládnutom ukrajinskom meste Melitopol, prišli o život najmenej traja ruskí dôstojníci.
Výbuch nastal v sobotu v budove pošty slúžiacej momentálne ako sídlo veliteľstva okupačných úradov. Došlo k nemu počas stretnutia predstaviteľov ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) a ruskej Národnej gardy (Rosgvardija)," uviedla agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie ukrajinskej vojenskej rozviedky pôsobiacej pri ministerstve obrany.
AFP súčasne podotkla, že momentálne nie je možné overiť toto vyhlásenie z nezávislých zdrojov. Exilový primátor Melitopolu Ivan Fedorov v sobotu večer na sociálnych sieťach informoval, že obyvatelia hlásili „výbuch, ktorý bolo počuť v celom meste“, a následne sa policajné autá „preháňali“ ulicami mestom.
Od začiatku ruskej invázie bolo pri útokoch na ukrajinských územiach obsadených Ruskom zabitých niekoľko predstaviteľov okupačnej správy napojených na Moskvu.
Melitopol s predvojnovou populáciou približne 150-tisíc ľudí bol dobytý krátko po invázii ruskej armády na Ukrajinu, ku ktorej došlo vo februári minulého roka. Frontová línia sa teraz nachádza niekoľko desiatok kilometrov od mesta. Melitopol leží v Záporožskej oblasti – jednom zo štyroch regiónov – spolu s Doneckou, Luhanskou a Chersonskou oblasťou –, o ktorých Rusko tvrdí, že ich anektovalo. Stále ich však plne neovláda. (tasr, afp)
15:35 Rusko zosilňuje útoky na východe Ukrajiny v snahe získať územie okolo miest Bachmut a Avdijivka. Informovali o tom v nedeľu ukrajinskí vojenskí činitelia. „Bachmutský frontový úsek. Rusi sa aktivizovali a snažia sa znovu dobyť stratené pozície,“ napísal na komunikačnej platforme Telegram veliteľ ukrajinských pozemných vojsk Oleksandr Syrskyj. „Nepriateľské útoky sú odrážané,“ dodal.
Bachmut bol dejiskom najkrvavejšej bitky vojny, ktorú Rusko začalo proti Ukrajine vo februári minulého roka. Tento rok v máji mesto padlo do ruských rúk, ukrajinské jednotky ale následne obsadili výšiny nad Bachmutom a postúpili na západe, severe a juhu od mesta.
Dlho očakávaná ukrajinská protiofenzíva, zahájená tento rok v júni s ťažiskom na juhu krajiny, zatiaľ Kyjevu priniesla len malé územné zisky a obe strany zaznamenávajú ťažké straty. Ruské sily sa už niekoľko mesiacov pokúšajú útočiť na severovýchode Ukrajiny pri Kupjansku, pravdepodobne s cieľom odviesť pozornosť a znížiť počet vojakov, ktorých je Kyjev schopný vyslať do kľúčových bojov na juhu a východe.
Hovorca ukrajinských pozemných síl Volodymyr Fiťo v nedeľu podľa agentúry AP uviedol, že ruské jednotky vyvíjajú tlak na ukrajinské jednotky južne od Bachmutu, hľadajú slabé miesta v ukrajinskej obrane a zosilňujú delostrelecké údery na ukrajinské pozície.
Ukrajinský generálny štáb uviedol, že ruské jednotky tiež pokračujú v niekoľkotýždňovom úsilí o obkľúčenie Avdijivky, ukrajinskej obrannej bašty južne od Bachmutu. Dobytie Ukrajinou kontrolovaného mesta je od začiatku vojny považované za kľúčový ruský cieľ, pretože Avdijivka tvorí vstupnú bránu do najväčšieho mesta na východe Ukrajiny, okupovaného Donecka.
Generál Oleksandr Tarnavskyj, ktorý velí ukrajinským jednotkám bojujúcim v Avdijivke a jej blízkosti, uviedol, že útočiace ruské sily zosilnili vzdušné údery, najmä s použitím navádzaných leteckých bômb. Na Telegrame napísal, že ruské jednotky počas predchádzajúceho dňa podnikli 30 leteckých a 712 delostreleckých útokov na mesto a okolité oblasti a že jeho vojaci sa s ruskými stretli takmer päťdesiatkrát. (čtk, ap)
15:27 Moskva v nedeľu obvinila Ukrajinu, že podnikla sériu útokov v ruskej pohraničnej Brianskej a Belgorodskej oblasti, v dôsledku ktorých zostalo poškodených päť železničných vozňov.
Rusko ďalej uviedlo, že začne vyšetrovať ukrajinský útok, pri ktorom v dedine na hraniciach s Ukrajinou utrpela zranenia jedna osoba, bližšie podrobnosti však neuviedlo. Gubernátor Belgorodskej oblasti Viačslav Gladkov zároveň dodal, že územie danej oblasti sa v sobotu stalo terčom dronov i rakiet, no väčšine prípadov však nedošlo k žiadnym škodám.
K poškodeniu troch domov a „piatich železničných vozňov“ však došlo v meste Valujki zhruba 30 kilometrov od ukrajinských hraníc. Zasiahnuté bolo podľa Gladkova aj elektrické vedenie, čo viedlo k dočasným výpadkom elektriny.
Ruské ministerstvo obrany v noci na nedeľu informovalo, že v oblasti zničilo dva ukrajinské drony a zabránilo im tak v „teroristickom útoku“, cituje AFP. Ukrajinské útoky na ruské územie sa vystupňovali po spustení ukrajinskej protiofenzívy začiatkom júna tohto roka.
Kyjev zároveň uviedol, že najnovší útok Moskvy na juhoukrajinskú Chersonskú oblasť pripravil o život 64-ročného muža a spôsobil zranenia jeho manželke. Ukrajinské predstavitelia v sobotu ocenili prvé výročie opätovného dobytia oblastnej metropoly Cherson od ruských jednotiek; mesto však naďalej zostáva terčom ruského ostreľovania. (afp, tasr)
12:14 Ukrajina na svojom území eviduje približne päť miliónov vnútorne vysídlených osôb. Ukrajinská vicepremiérka zodpovedná za otázky utečencov Iryna Vereščuková pre štátnu televíziu uviedla, že krajina v súčasnosti eviduje 4,9 milióna registrovaných vnútorne vysídlených osôb.
Od začiatku rozsiahlej ruskej vojenskej ofenzívy vo februári 2022 bolo nútených opustiť svoje domovy v rámci Ukrajiny 3,6 milióna ľudí. Predtým sa vnútorne vysídleným stal v dôsledku bojov, ktoré od roku 2014 prebiehali na Donbase na východe Ukrajiny, viac než milión obyvateľov. Moskvou ovládané jednotky vtedy obsadili časti ukrajinskej Doneckej a Luhanskej oblasti.
V poslednom období počet vnútorne vysídlených osôb na Ukrajine výrazne nestúpol, citovali Vereščukovú v nedeľu miestne médiá. Niektorí evakuovaní občania sa vrátili do svojich domovov.
„Zamerali sme sa na august, september, október a november – nárast približne o 10-tisíc, plus-mínus. Na celoštátnej úrovni je to malý počet,“ podotkla. Situácia je zároveň v súlade s dianím na bojisku, pretože na frontovej línii na východe a juhu krajiny došlo len k nepatrným zmenám.
Podľa údajov vysokého komisára OSN pre utečencov ušlo dočasne alebo natrvalo do zahraničia ďalších zhruba 6,2 milióna Ukrajincov. Len v rámci Európy je registrovaných takmer 5,8 milióna utečencov. Pred začiatkom ruskej vojenskej invázie mala Ukrajina zhruba 41,4 milióna obyvateľov.
Vnútorne vysídlené osoby na Ukrajine majú opakovane problémy s vyplatením štátnej pomoci a ťažkosti nájsť si na nových miestach pobytu bývanie a prácu. Integrácia takýchto utečencov je úloha, ktorá potrvá roky – aj bude pretrvávať po skončení vojny, upozornila Vereščuková. V tejto súvislosti poukázala na vládne úverové programy určené pre takýchto ľudí na nový začiatok, na ktoré Nemecko prispelo sumou 35 miliónov eur. (dpa, tasr)
8:30 Ruská armáda prešla pri Bachmute z obrany do útoku. Potvrdila to ukrajinská armáda.
„V smere na Bachmut prešli ruskí okupanti z obrany na útočné akcie, ukrajinskí obrancovia v priebehu 24 hodín odrazili 15 útokov ruskej armády,“ uviedol v sobotu Vladimir Fiťo, vedúci služby pre styk s verejnosťou velenia pozemných síl OS r.
„Aktivita v tomto smere sa začala s obnovenou vervou, nepriateľ sa tam presunul z obrany do aktívnej obrany a snažil sa znovu dobyť pozície, ktoré stratil. Preto v smere na Bachmut a južne od Bachmutu sa nepriateľ snaží o tlak na naše obranné sily,“ dodal Fiťo.
Upozornil tiež, že ruskí vojaci sa snažia „testovať“ obranu Ozbrojených síl Ukrajiny, nájsť slabé miesta a vedú delostreleckú paľbu na ukrajinské pozície.