Chorvátskeho ministra obrany expresne odvolali. Spôsobil smrteľnú dopravnú nehodu

Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič odvolal v sobotu ministra obrany Maria Banožiča, ktorý bol účastníkom smrteľnej dopravnej nehody pri meste Vinkovci na východe krajiny.

12.11.2023 09:30
Mario Banožič Foto: ,
Chorvátsky minister obrany Mario Banožič.
debata (1)

Samotný Banožič utrpel pri havárii, ktorá sa odohrala v sobotu skoro ráno na výjazde z Vinkovci, ťažké zranenia. Podľa chorvátskych médií bol na ceste na poľovačku a za zlej viditeľnosti predbiehal nákladné vozidlo, keď sa v protismere čelne zrazil s menšou dodávkou, ktorej 40-ročný vodič nehodu neprežil.

Banožiča hospitalizovali v nemocnici v Osijeku s pomliaždeninami hrudného koša, hlavy a zlomeninou nohy, je však pri vedomí a mimo ohrozenia života.

„Počuli ste o okolnostiach nehody… Vyjadrujeme úprimnú sústrasť pozostalým obete a obavy v súvislosti so stavom ministra, ktorý je hospitalizovaný s ťažkými zraneniami,“ uviedol v sobotu na tlačovej konferencii premiér Plenkovič.

„Zbavil som ministra Banožiča funkcie ministra obrany,“ dodal s tým, že vedením tohto rezortu poveril štátneho tajomníka Zdravka Jakopa.

Znalci po niekoľkých hodinách po nehode prišli k záveru, že je za ňu zodpovedný 44-ročný vodič osobného automobilu, ktorého síce konkrétne nemenovali, ide však o Banožiča, uviedol portál Večernji.hr.

Doposiaľ nebolo bezprostredne známe, akou rýchlosťou Banožič v čase nehody jazdil. Exministrovi tiež odobrali vzorky krvi a moču, ktoré boli odoslané na expertízu. Podľa chorvátskych médií mu za spôsobenie dopravnej nehody s následkom smrti hrozí trest od jedného do 15 rokov väzenia.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Chorvátsko #dopravná nehoda #minister obrany