Si a Biden sa stretnú v Kalifornii. Hovoriť budú o svetovom mieri i obnove vojenských vzťahov

Líder čínskych komunistov a prezident Číny Si Ťin-pching bude tento týždeň v Kalifornii hovoriť so svojím americkým náprotivkom Joeom Bidenom o "svetovom mieri a rozvoji". Uviedlo to v pondelok čínske ministerstvo zahraničných vecí.

13.11.2023 13:09
Joe Biden, Si Ťin-pching Foto: ,
Na archívnej snímke zo 14. novembra 2022 americký prezident Joe Biden (vpravo) a čínsky prezident Si Ťin-pching sa zdravia počas stretnutia na okraj summitu G20 na indonézskom ostrove Bali
debata (12)

Biden a Si sa stretnú v stredu 15. novembra v rámci summitu Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC) v San Franciscu. Naposledy sa osobne stretli vlani v novembri na indonézskom ostrove Bali.

Diskutovať budú „o strategických, všeobecných a smerových otázkach týkajúcich sa vzťahov medzi Čínou a USA, ako aj o hlavných otázkach týkajúcich sa svetového mieru a rozvoja,“ povedala hovorkyňa čínskej diplomacie Mao Ning. „Čína sa konkurencie nebojí, ale sme proti definovaniu vzťahov medzi Čínou a USA z hľadiska konkurencie,“ dodala.

Čínska invázia? Taiwan si precvičil obranu.

Video

Hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová uviedla, že prezidenti budú hovoriť o bilaterálnych, regionálnych a globálnych otázkach, ako aj o spôsoboch, ako „zodpovedne riadiť vzájomnú konkurenciu“.

Podľa poradcu Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana chce Biden obnoviť vojenské vzťahy s Čínou, pretože je to podľa neho v záujme národnej bezpečnosti USA. „Potrebujeme tieto komunikačné kanály, aby nedochádzalo k chybným výpočtom a nedorozumeniam,“ povedal v rozhovore pre spravodajskú stanicu CBS News.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #Čína #USA #Kalifornia #Si Ťin-pching #prezident Joe Biden