Dostávajú jedlo, kyslík i lieky. V Indii bojujú o životy 40 zavalených robotníkov, práce postupujú pomaly

Záchranári v stredu poslali lieky pre asi 40 mužov uväznených v rozostavanom cestnom tuneli na severe Indie. Po nedeľnom závale už štvrtý deň pokračuje snaha o ich vyslobodenie. TASR správu prebrala od agentúry AFP.

14.11.2023 11:10 , aktualizované: 15.11.2023 09:46
India tunel robotníci uviaznutí záchranári kontakt Foto:
Príslušníci záchranných zložiek sú v zrútenom rozostavanom cestnom tuneli, v ktorom uviazlo 40 robotníkov v štáte Uttaránčal na severe Indie 12. novembra 2023.
debata

„Po konzultácii s lekármi sme uväzneným mužom potrubím poslali lieky a udržiavame s nimi kontakt,“ povedal jeden z policajtov pri vstupe do tunela. O ich zdravotnom stave a prípadnom počte chorých či zranených neposkytol žiadne informácie.

Uväznení robotníci dostávajú jedlo, vodu a kyslík. Vyslobodzovacie práce postupujú pomaly, záchranári sa snažia zával preraziť potrubím s priemerom 90 centimetrov, cez ktoré plánujú robotníkov vytiahnuť von.

Tunel sa zrútil pri striedaní dvoch služieb robotníkov. Na fotografiách zverejnených záchranármi vidieť tunel zablokovaný obrovskými kusmi trosiek, pričom z jeho vrchnej časti trčia skrútené železné tyče.

Letecky bola v stredu na miesto dopravená ťažká technika, ktorá má záchranné práce urýchliť. Situáciu komplikuje nestabilné geologické podložie. Skaly z poškodeného stropu tunela v noci na stredu zranili dvoch ľudí pracujúcich na odstraňovaní závalu.

Po dostavaní má 4,5 kilometrový tunel v štáte Uttarákhand prepojiť dve posvätné hinduistické miesta – Uttarkaši a Jamunotri. Ide o súčasť cestného projektu indickej vlády na zlepšenie dopravného spojenia v oblasti pri hraniciach s Čínou.

K nehodám na veľkých infraštruktúrnych projektoch v Indii prichádza často. V januári zahynulo v štáte Uttarákhand pri prívalových povodniach najmenej 200 ľudí, experti za jednu z príčin označili zle koordinovanú stavebnú činnosť v oblasti.

debata chyba
Viac na túto tému: #tunel #India #záchranná akcia #zával