Arménsky premiér Pašinjan odmietol účasť na summite vojenskej aliancie vedenej Ruskom

Arménsky premiér Nikol Pašinjan v utorok oznámil, že sa nezúčastní na summite Ruskom vedenej vojenskej aliancie Organizácia Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (OZKB), ktorý sa bude konať 23. novembra v bieloruskom hlavnom meste Minsk.

14.11.2023 15:58
Nikol Pašinjan Foto: ,
Arménsky premiér Nikol Pašinjan
debata

Vo vyhlásení úradu premiéra sa uvádza, že Pašinjan informoval bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka o tom, že sa na summite nezúčastní, podrobnosti však neuviedol.

OZKB združuje Rusko, Bielorusko, Arménsko, Kazachstan, Kirgizsko a Tadžikistan. Podobne ako NATO aj OZKB sľubuje, že bude brániť svojich členov, ak budú vystavení útoku.

Arménsko sa zvyčajne zúčastňuje aj na manévroch OZKB. Tento rok však Jerevan odmietol povoliť konanie týchto cvičení na arménskom území. Namiesto toho sa toto cvičenie nedávno uskutočnilo v Bielorusku, ale Arménsko naň svoje jednotky nevyslalo.

Nikol Pašinjan / Vladimir Putin / Čítajte viac Arménsky premiér Pašinjan uznal bezpečnostnú závislosť od Ruska za strategickú chybu jeho krajiny

Arménsko dlhodobo patrí medzi spojencov Ruska v oblasti Kaukazu. V poslednom čase však vo vzťahoch oboch krajín narastá napätie. Rusko má v Arménsku vojenskú základňu a má ambíciu zachovať si dominantný vplyv v regióne Kaukazu, ktorý bol do roku 1991 súčasťou Sovietskeho zväzu. K oslabeniu postavenia Ruska v postsovietskom priestore prispela invázia na Ukrajinu.

Dmitrij Peskov / Vladimir Putin / Čítajte viac Moskva neopúšťa región južného Kaukazu. Oblasť nechce a nemôže opustiť, tvrdí Peskov
debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Arménsko #Nikol Pašinjan