Scholz: Erdoganove vyjadrenia o fašistickom Izraeli sú absurdné

Nemecký kancelár Olaf Scholz v utorok kritizoval tureckého prezidenta Receppa Tayyipa Erdogana, ktorý obvinil Izrael z fašizmu. Kritika prichádza len niekoľko dní pred plánovanou návštevou Erdogana v Berlíne.

14.11.2023 17:30
Olaf Scholz Foto: ,
Nemecký kancelár Olaf Scholz
debata (4)

„(Izrael) je demokratickým štátom, ktorý koná v súlade s ľudskými právami aj medzinárodným právom. Tieto obvinenia sú absurdné,“ uviedol Scholz na tlačovej konferencii.

Reagoval tak na piatkové vyhlásenie Erdogana, že legitimita Izraela „je spochybňovaná v dôsledku fašizmu v tejto krajine“.

Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra

Video

Erdogan navštívi 17. novembra Nemecko, kde sa stretne so Scholzom a nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom. Pôjde o jeho prvú návštevu Nemecka od roku 2020.

Scholzov hovorca Steffen Hebestreit v pondelok pri obhajobe tejto návštevy uviedol, že Nemecko „vždy malo zložitých partnerov“ a je dôležité rokovať s nimi aj v ťažkých časoch.

Erdogan nazval palestínske militantné hnutie Hamas po útoku na Izrael 7. októbra „oslobodzovacou skupinou“. Tento útok si vtedy vyžiadal viac než 1 200 obetí, ďalších vyše 240 ľudí militanti zavliekli ako rukojemníkov do Pásma Gazy. Spojené štáty a Európska únia klasifikujú Hamas ako teroristickú organizáciu.

Turecký prezident kritizuje Izrael za viac než 11-tisíc obetí, ktoré si podľa gazského ministerstva zdravotníctva vedeného Hamasom vyžiadali odvetné útoky Izraela na Pásmo Gazy. Erdogan tiež prerušil styky s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a vyhlásil, že pre Turecko „už nie je partnerom“.

Šifá Čítajte viac V areáli nemocnice Šifá dávajú ľudí do masového hrobu, Hamas v nej má držať ľudí unesených z Izraela
4 debata chyba
Viac na túto tému: #Olaf Scholz