Kongresmani urobili prvý krok k odvráteniu takzvaného shutdownu, teraz plán prerokuje Senát, ktorý ho môže poslať na podpis americkému prezidentovi Joeovi Bidenovi.
Federálnym agentúram sa minú peniaze na platy zamestnancov v noci na sobotu, ak dovtedy Kongres neschváli nový rozpočtový návrh. Plán, s ktorým prišiel republikánsky predseda snemovne Mike Johnson, by časti vládnych zložiek predĺžil financovanie do 19. januára a ostatným do 2. februára. Zachoval by pri tom rozpočtové pravidlá schválené v minulom roku, keď mali v oboch komorách Kongresu navrch demokrati.
Návrh v utorok prešiel pomerom 336 hlasov ku 95, keď zaň hlasovali takmer všetci zákonodarcovia Demokratickej strany. Proti sa postavilo 93 členov tesnej republikánskej väčšiny. Opakoval sa tak takmer rovnaký scenár ako na konci septembra pri prvom predĺžení vlaňajšieho rozpočtu, ktoré vyústilo do odvolania Johnsonovho predchodcu Kevina McCarthyho.
Johnsonov plán rovnako ako septembrový kompromis nezahŕňa rozsiahle škrty, ktoré republikáni chcú v položkách mimo obrany a sociálneho a zdravotného poistenia. Podľa agentúry AP sa však v utorok zdalo, že Johnson svoju prvú skúšku od nástupu do novej funkcie ustojí. Ani najzarytejší odporcovia predĺženia rozpočtového provizória totiž neprišli s hrozbou, že vyvolajú hlasovanie o zosadení predsedu snemovne.
Hoci dvojstupňový plán predložený Johnsonom je podľa médií neobvyklý a spočiatku zožal kritiku niektorých senátorov, v utorok všetko nasvedčovalo tomu, že ho Senát vo zvyšku týždňa rýchlo potvrdí. Líder senátorov Demokratickej strany Chuck Schumer podľa denníka The Washington post povedal, že bude spolupracovať so svojím republikánskym náprotivkom Mitchom McConnellom, aby predĺženie financovania vlády prešlo „čo najskôr“.
Biely dom minulý týždeň Johnsonov návrh označil za neseriózny, nepohrozil však, že by ho Biden v prípade schválenia Kongresom vetoval.