630. deň: Ukrajinci sú na ľavom brehu Dnepra zablokovaní, čelia ohnivému peklu, tvrdia Rusi

Podľa tvrdenia predstaviteľa ruskej okupačnej správy Salda sú Ukrajinci v Krynkách (ľavý breh Dnepra) zablokovaní. „Nepriateľ čelí ohnivému peklu. Zasypávajú ho bomby, rakety, náboje ťažkých plameňometov, delostrelecké granáty a drony,“ vyhlásil Saldo. Na tento výrok nadviazal tvrdením, že za uplynulé dva alebo tri dni v oblasti zomrela asi stovka ukrajinských vojakov. Podobné vyhlásenia nemožno overiť z nezávislých zdrojov.

15.11.2023 05:55 , aktualizované: 20:22
debata (299)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 630 dní
  • Jermak: Ukrajincom sa podarilo vytvoriť predmostie na východnom brehu Dnepra
  • Kým ukrajinskí muži bojujú, ženy sa ujímajú ich práce. Učiteľka tanca drie hlboko v bani
  • Stretnutie Bidena so Si Ťin-pchingom je dôležité pre celý svet, vyhlásil Kremeľ
  • Ukrajinská armáda pokročila v Chersonskej a Záporožskej oblasti. V západnej časti dosiahli zisky
  • Zelenskyj: Putin chce pred voľbami ukázať výsledky. Je pripravený zabiť čo najviac svojich ľudí
  • Pri ruskom raketovom útoku zahynuli dvaja záchranári
  • Rusi čoraz častejšie zatýkajú občanov pre podozrenie z vlastizrady a sabotáže v prospech Ukrajiny
  • Ukrajinci smerujú k demilitarizácii Krymu, protiofenzíva sa rozvíja, vraví šéf Zelenského kancelárie
  • Ruský závod na výrobu pušného prachu zasiahol dron. V budove vypukol požiar.
Život na fronte: Najprv streľba na Rusov, potom kávička
Video
Unikátne zábery zo života Ukrajincov na fronte. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany
Nemecko Ukrajina tank leopard Čítajte viac 629. deň: Spojenci posielajú do boja osvedčené šelmy. Na front mieria ďalšie leopardy a gepardy

20:22 Všetky krajiny by mali nasledovať príklad Česka v zmrazení ruského majetku, napísal v stredu ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba na sociálnej sieti X, informuje spravodajkyňa TASR.

„Česko práve zmrazilo všetok ruský štátny majetok. Tlieskam tomuto principiálnemu kroku,“ uviedol Kuleba a za tento krok sa poďakoval českému rezortnému partnerovi Janovi Lipavskému. Na jeho návrh kabinet Petra Fialu v stredu schválil, aby na český národný sankčný zoznam zaradili aj podnik, ktorý spravuje ruský štátny majetok v zahraničí.

Podľa šéfa ukrajinskej diplomacie by všetky krajiny, ktoré tak ešte neurobili, mali nasledovať príklad Prahy. „Ruské peniaze by sa mali použiť na obnovu Ukrajiny namiesto vraždenia a ničenia,“ dodal Kuleba.

19:46 Švédska prokuratúra sa v stredu odvolala proti rozsudku, ktorý koncom októbra zbavil švédskeho podnikateľa ruského pôvodu Sergeja Skvorcova obvinení zo špionáže pre ruskú vojenskú tajnú službu. TASR o tom informuje podľa agentúry AP.

Skvorcov bol obvinený z vykonávania „protizákonnej špionážnej činnosti“ proti Švédsku a Spojeným štátom takmer desaťročie, až do svojho zatknutia v novembri 2022. Podľa prokuratúry bol „obstarávateľom“ pre rozvetvenú ruskú organizáciu, ktorá získavala pre Moskvu technológie zakázané sankciami. Podľa expertov citovaných švédskymi médiami pritom išlo prevažne o elektronické zariadenia, ktoré možno využiť vo výskume a vývoji jadrových zbraní.

Štokholmský okresný súd však 26. októbra dospel k záveru, že hoci Skvorcov získaval a vyvážal západné technológie ruskej armáde, jeho konanie nebolo špionážou. Podľa slov sudcu Jakoba Hedenma totiž prokuratúra nedokázala, že zámerom jeho činnosti bolo „zhromažďovať citlivé informácie týkajúce sa Švédska a USA za účelom špionáže“.

18:23 Česko zaradilo na svoj vnútroštátny sankčný zoznam podnik pre správu ruského majetku v zahraničí, ktorý v Česku spravuje mnoho nehnuteľností. Zmrazilo tak všetok ruský štátny majetok v ČR, ktorý tento podnik spravuje, okrem diplomatických objektov podliehajúcich ochrane. V stredu to po rokovaní vlády oznámil český minister zahraničných vecí Jan Lipavský, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Na môj návrh dnes vláda schválila zmrazenie ruského štátneho majetku v Česku. Komerčné aktivity, z ktorých Rusko financuje vraždenie Ukrajincov, tu končia,“ napísal Lipavský na sociálnej sieti X. Na tlačovej konferencii vysvetlil, že Podnik pre správu majetku v zahraničí Kancelárie prezidenta Ruskej federácie je právnickou osobou, z ktorej príjmov je priamo financovaný ruský režim.

Podnik spravuje mnoho nehnuteľností najmä v Prahe a v Karlových Varoch. „Komerčné aktivity tohto podniku vrátane rôznych prenájmov sú od tejto chvíle nelegálne a obchádzanie a porušovanie týchto sankcií je rovnako nelegálne. Zápisom na sankčný zoznam dochádza k zmrazeniu všetkého majetku, ktorý tento subjekt v ČR vlastní či iným spôsobom ovláda,“ dodal šéf českej diplomacie.

16:25 V ukrajinskom hlavnom meste Kyjeve dnes odstránili pamätník ruského básnika Alexandra Puškina, ktorý sa nachádzal v parku nesúcom predtým Puškinovo meno. Pomník odstránili po tom, ako s týmto krokom súhlasila ukrajinská vláda, uviedla agentúra Unian.

„Až na konci druhého roka vojny (Ruska proti Ukrajine) vláde došlo, že Puškin nie je súčasťou ukrajinskej kultúry, a tak úradníci schválili iniciatívu mesta Kyjeva odstrániť tento pamätník. Ďakujem za to. Búrame to,“ napísal na facebooku poradca kyjevského starostu Dmytro Bilocerkovec, ktorý tiež zverejnil snímky odstránenia sochy.

Sochu robotníci starostlivo stiahli z podstavca za pomoci autožeriavu a potom ju naložili na nákladné vozidlo a odviezli, doteraz nevedno kam. Puškinov pomník po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu vlani vo februári opakovane čelil polievaniu farbou. Na podstavci zostali viditeľné výzvy na odstránenie pomníka.

Ukrajinská vláda minulý týždeň povolila odstrániť pamätníky Puškinovi a ďalším ruským a sovietskym činiteľom, ktoré boli zapísané v štátnom registri pamiatok kultúrneho dedičstva. Ale ešte dlho pred týmto rozhodnutím miestne úrady po celej Ukrajine takéto pomníky masovo odstraňovali z ulíc.

16:10 Nemecké vydavateľstvo Hoffmann und Campe zastaví predaj kníh o ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi od novinára Huberta Seipela po správach o tom, že údajne dostal najmenej 600-tisíc eur prostredníctvom offshore platieb z ruských zdrojov.

Podľa nemeckého časopisu Der Spiegel a verejnoprávnej televízie ZDF prijal Seipel peniaze zo zdrojov nepriamo spojených so sankcionovaným ruským oligarchom, aby vo vydaných knihách predstavoval Putina v priaznivom svetle. Tieto tvrdenia, ktoré zverejnili aj iné medzinárodné médiá vrátane denníka The Guardian, sú založené na informáciách z cyperských dôverných finančných záznamov, ktoré získalo Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov.

Nemecká televízia NDR vo vyhlásení uviedla, že Seipel priznal, že „dostal peniaze od Alexeja Mordašova prostredníctvom dvoch ‘sponzorských zmlúv’ v rokoch 2013 a 2018 a vysvetlil, že boli na dva knižné projekty".

Mordašov, o ktorom sa predpokladá, že má úzke väzby na Putina, je jedným z mnohých ruských oligarchov, na ktorých v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajiny uvalili sankcie Spojené štáty, Veľká Británia a Európska únia.

15:50 Hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina dnes pred novinármi obhajoval prezidentovo rozhodnutie omilostiť bývalého policajta Sergeja Chadžikurbanova, ktorý bol odsúdený na 20 rokov odňatia slobody za organizáciu vraždy ruskej novinárky a kritičky Kremľa Anny Politkovskej. Pobyt vo väzení až do roku 2034 mu ale odpustili, pretože sa rozhodol k účasti vo vojne proti Ukrajine. Hovorca Dmitrij Peskov podľa denníka Kommersant vyhlásil, že nie je dôvod odmietnuť milosť v prípadoch, ktoré svojho času vyvolali veľký rozruch. Novinárkine deti, Ilja a Vera Politkovskí, a redakcie listu Novaja gazeta, v ktorom reportérka pracovala, v spoločnom vyhlásení odsúdili milosť pre vraha ako zneuctenie pamiatky jeho obete.

Pre rodinu a niekdejšiu redakciu Politkovskej prezidentská milosť nesvedčí o pokání vraha. „Ide o zradný akt nespravodlivosti a svojvôle, zneuctenia pamiatky človeka zavraždeného za svoje presvedčenie a plnenie profesionálnej povinnosti,“ uviedli pozostalí. Domáhať sa v Rusku spravodlivosti podľa nich nemá zmysel, pretože štát sa ukázal taký slabý, že žiada vrahov o pomoc.

O omilostení Chadžikurbanova sa verejnosť dozvedela o deň skôr. Podľa obhajcu Alexeja Michalčika dostal muž milosť po tom, ako sa zúčastnil ruskej invázie na Ukrajinu a podpísal zmluvu s ministerstvom obrany. Podľa správ zo sociálnych sietí bol medzitým povýšený na veliteľa práporu.

politkovská Čítajte aj Vraha Politkovskej poslali zabíjať na Ukrajinu. Neodsedel si ani polovicu trestu

15:40 V novom ruskom prieskume mienky sa prvýkrát viac Rusov vyslovilo za mierové rokovania s Ukrajinou ako za pokračovanie vojny. Uviedla to stanica Nastojaščeje vremja. Svoj v poradí už 13. prieskum o postoji Rusov k vojne na Ukrajine uskutočnila spoločnosť Russian Field. Za začatie mierových rozhovorov sa vyslovilo 48 percent oslovených ľudí, zatiaľ čo za pokračovanie vo vojne 39 percent ľudí.

Moskva, prehliadka Čítajte viac Rusi sú unavení a nevidia svetlú budúcnosť. V prieskume chcú viac mierové snahy ako pokračovanie vojny

15:15 Ruská delegácia pod vedením ministra prírodných zdrojov Alexandra Kozlova navštívila Pchjongjang, uviedli v stredu severokórejské štátne médiá, zatiaľ čo tento politicky izolovaný štát oznámil nový pokrok vo svojom zakázanom programe balistických striel.

Kozlov pricestoval v utorok, keď sa americký minister obrany Lloyd Austin stretol v juhokórejskom Soule s predstaviteľmi členských štátov OSN, ktoré presadzujú prímerie z kórejskej vojny, a vyjadril obavy, že Čína a Rusko pomáhajú Severnej Kórei rozširovať jej vojenské kapacity tým, že umožňujú Pchjongjangu obchádzať sankcie uvalené zo strany OSN.

Rusko a Severná Kórea viedli rozhovory o ekonomike, vede a technike. Kozlov povedal, že Rusko chce rozvinúť „podstatnú spoluprácu“ s KĽDR na základe dohôd, ktoré uzavreli ruský prezident Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un, keď sa v septembri stretli na ruskom Ďalekom východe.

balistická raketa Čítajte aj KĽDR testovala nový typ motora pre balistické strely. Urýchlia vývoj nových rakiet, tvrdí Severná Kórea

15:10 Ruské útoky poškodili plynovod v Charkovskej oblasti a zasiahli aj územie pri tepelnej elektrárni v Doneckej oblasti. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý cituje správu ministerstva energetiky Ukrajiny.

V dôsledku poškodenia plynovodu bolo bez dodávok plynu viac ako 300 zákazníkov, ale väčšine z nich dodávky obnovili. Ruský útok v blízkosti tepelnej elektrárne v Doneckej oblasti si nevyžiadal žiadne obete. Inžinieri však vykonávajú inšpekcie s cieľom posúdiť potenciálne škody.

ukrajinsky system Buk Čítajte aj Pomôže aj Frankenstein: Ukrajinská protivzdušná obrana sa posilňuje pred ruskými zimnými útokmi

15:05 Dvaja príslušníci ukrajinských pohotovostných zložiek zahynuli v stredu pri ruskom raketovom útoku v Záporožskej oblasti na juhu Ukrajiny, keď sa snažili uhasiť požiar, ktorý vypukol po útoku niekoľko minút predtým. Uviedol to tamojší gubernátor Jurij Malaško.

Najmenej sedem ďalších ľudí utrpelo zranenia pri úderoch, počas ktorých ruské sily vypálili tri rakety za približne pol hodinu, napísal Malaško na platforme Telegram. Útok podľa neho zasiahol civilný objekt a poškodil okolité domy a autá. Viac detailov neposkytol.

Buča, Ukrajina Čítajte aj Vasyľ z Buče: Rašistom želám smrť, slovami sa to nedá opísať

Záchranári sa ponáhľali na miesto útoku, no nasledoval ďalší raketový úder, uviedol ukrajinský minister vnútra Ihor Klymenko. „Pracovníci štátnej pohotovostnej služby boli na mieste v priebehu niekoľkých minút. Potom opäť udreli (ruskí) útočníci,“ povedal. Zahynuli muži vo veku 31 a 34 rokov, dodal.

14:55 Ruská bezpečnostná služba (FSB) obvinila obyvateľa Ťumenskej oblasti na Sibíri z odovzdávania vojenských informácií Ukrajine a zadržala ho, informovali v stredu ruské štátne tlačové agentúry.

Je to najnovší zo série prípadov vlastizrady alebo špionáže, súvisiacich s Ukrajinou. Takéto súdne procesy sa často konajú za zatvorenými dverami a na verejnosť unikne len málo podrobností.

Ako píše agentúra TASS, FSB uviedla, že obyvateľ sibírskej Ťumenskej oblasti predával Ukrajine informácie o vojenských zariadeniach umiestnených v jeho oblasti.

Podozrivého umiestnili do vyšetrovacej väzby a podľa TASS-u mu hrozí doživotné väzenie.

Ruské úrady čoraz častejšie zatýkajú občanov pre podozrenie z vlastizrady, sabotáže či špionáže pre Ukrajinu.

Takéto prípady sú často klasifikované ako tajné, čo znamená, že známych je o nich len málo informácií. Vyvoláva to obavy ruských organizácií na ochranu ľudských práv, že obvinenia sú vymyslené.

14:05 Ukrajinskí vojaci sa podľa kancelárie ukrajinského prezidenta „uchytili na východnom brehu rieky Dneper“. Šéf kancelárie Andrij Jermak podľa webu news.sky.com povedal, že ukrajinské obranné sily napriek negatívnym prognózam dosiahli pokrok v Chersonskej oblasti.

„Krok za krokom demilitarizujú Krym. Prekonali sme 70 % vzdialenosti,“ povedal v komentároch zverejnených na webovej stránke Zelenského kancelárie. „A naša protiofenzíva sa rozvíja,“ dodal Jermak.

Predstavitelia boli pri popisovaní aktivít v oblasti opatrní, keďže ukrajinská protiofenzíva za štyri mesiace dosiahla len menšie zisky.

Olenegorskij Gorňak Čítajte aj Lov na bojové plavidlá pokračuje. Výsadkové lode išli ku dnu s posádkou aj obrnenou technikou

V prvých dňoch invázie sa Rusko zmocnilo Chersonskej oblasti a držalo západný breh Dnepra. Neskôr však toto územie opustilo a z nových pozícií na východnom brehu sa zameralo na iné mestá. Ukrajinci oslobodili mesto Cherson minulý rok v novembri.

14:00 Ruská technologická univerzita v Moskve napriek prísnym sankciám dokázala doviezť z Kanady moderný detektor dronov. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent, ktorý cituje správu nezávislého ruského portálu Agenstvo.

Investigatívni novinári portálu Agenstvo zistili, že univerzita kúpila detektor SkyEye v máji za 4,5 milióna rubľov a systém podľa jej obstarávacej dokumentácie doručili v júni. Univerzita by mohla systém využívať „na výskumné účely, keďže vyvíja zariadenia proti dronom,“ konštatuje portál. Právnik a odborník na dodržiavanie sankcií Roman Rasimas uviedol, že systém podlieha reštrikciám, ktoré uvalili kanadské úrady.

SkyEye je schopný detegovať drony až do vzdialenosti 35 kilometrov a dokáže rozpoznať „viac ako 330 modelov dronov,“ uvádza sa na webovej stránke kanadského výrobcu Skycope Technologies.

13:28 Starosta Kyjeva Vitalij Kličko sa obáva, že po vypuknutí vojny medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy mnohé krajiny znížia svoju pozornosť venovanú Ukrajine.

„Dôsledkom toho môže byť, že Rusko nebude potrestané a bude jednoducho pokračovať v tom, čo robí,“ povedal 52-ročný Kličko, bývalý profesionálny pästiar. Podľa jeho slov by sa Rusku v takomto prípade otvorili aj ďalšie možnosti.

Kličko sa vyjadril na okraj šiestej nemecko-ukrajinskej konferencie o partnerstve miest vo východonemeckom Lipsku. Trojdňové stretnutie sa skončí v stredu.

Starosta uviedol, že na nadchádzajúce mesiace hľadí s obavami, pretože Ukrajina čelí tretej zime bojov proti ruskej invázii v plnom rozsahu. „Som nervózny zo zimy,“ povedal Kličko. Politik opísal situáciu vo svojej vlasti ako „ilúziu života, ktorá môže byť každou sekundou zničená“.

„Ľudia na Ukrajine snívajú o mieri. Odovzdanie časti Ukrajiny Rusku je nemysliteľné. Bojujeme aj za našu európsku budúcnosť,“ zdôraznil Kličko.

Ukrajinský majster sveta ťažkej váhy v boxe,... Foto: SHUTTERSTOCK, Efrem Lukatsky
rusko, ukrajina vojna, Vitalij Kličko, majster sveta v boxe Ukrajinský majster sveta ťažkej váhy v boxe, Vitalij Kličko, v jednej z obrannej Kyjevskej oblasti.

12:58 J&T Banka dokončila predaj svojej dcérskej spoločnosti J&T Bank AO ruskému holdingu Bjurokrat a definitívne opúšťa ruský trh. Informoval o tom v stredu hovorca banky Milan Janásik.

šojgu, putin Čítajte viac Slovenská banka opúšťa Rusko. Rozpredala tam všetky aktíva, detaily nechce zverejniť

12:45 Strechu jednej z budov závodu na výrobu pušného prachu v Tambovskej oblasti v strednom Rusmu poškodil útok dronu. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý cituje nezávislé ruské spravodajské kanály Astra a Baza pôsobiace na komunikačnej platforme Telegram.

Podľa kanálu Astra dron dopadol v utorok na územie závodu na výrobu pušného prachu v meste Kotovsk. V jednej z budov vypukol požiar, ale v čase útoku v nej neboli nijakí zamestnanci a nehlásili žiadne obete.

Ukrajina drony investovanie Reznikov Čítajte aj Drony si to namierili na ruské zbrojovky. Zasiahli firmu pri Moskve, vyrábajúcu hypersonické strely

12:35 Ani po týždni protestov nepoľavujú rady kamiónov na hraničných priechodoch z Poľska na Ukrajinu. Kolóny pri priechodoch Dorohusk-jahodyn a Hrebenne-rava Ruska majú miestami až 25 kilometrov, čo je zhruba rovnako ako pred týždňom, keď protesty poľských prepravcov začali, uviedla dnes agentúra PAP. Kolóny spôsobila protestná blokáda poľských autodopravcov kvôli údajne nespravodlivej ukrajinskej konkurencii.

„Kolóny kamiónov čakajúcich na hraničnom priechode Dorohusk končia v obci Stolpie, ktorá sa nachádza približne 23 kilometrov od Dorohusku,“ povedala dnes agentúre PAP hovorkyňa Chelmskej polície Ewa Czyžová.

Rady sa podľa Čižovej mierne skrátili, napriek tomu na prekročenie hranice pri Dorohusku čaká asi 1100 kamiónov. Priemerná doba, ktorú tu vodiči strávia, je 335 hodín, teda prakticky 14 dní. Protest je ale pokojný a nie sú hlásené žiadne incidenty.

Kolóna / Kamióny / Polícia / Čítajte aj Kolóna kamiónov dlhá 20 kilometrov ochromila východnú hranicu. K jej vzniku prispel spor v Poľsku

Pred priechodom Hrebenne stojí asi 530 ťažkotonážnych vozidiel a zdrží sa v priemere 120 hodín, teda päť dní. Kolóna má asi 25 kilometrov, uviedla policajná hovorkyňa Malgorzata Pawlowská.

12:30 Ruským silám sa podarilo zablokovať ukrajinských vojakov, ktorí prenikli na ľavý breh Dnepra v Chersonskej oblasti, vyhlásil dnes na sociálnej sieti Telegram Moskvou dosadený šéf okupovanej časti Chersonskej oblasti Vladimir Saldo. Ruská strana tým potvrdila, že Ukrajincom sa podarilo dobyť na ľavom brehu pozície, upozornila agentúra AFP. O ukrajinských operáciách v ľavobrežnej časti Chersonskej oblasti doteraz písali ruskí provojnoví blogeri alebo o nich hovoril Kyjev. Ukrajina sa k dnešnému tvrdeniu Salda zatiaľ nevyjadrila.

Ukrajinským vojakom sa podľa hodnotenia amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW), ktorý sa odvoláva na ruských internetových komentátorov, už niekoľko týždňov darí držať pozície pri dedine Krynky na ľavom brehu. Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak v utorok povedal, že Ukrajincom sa podarilo na ľavom brehu vytvoriť predmostí.

Podľa dnešného tvrdenia predstaviteľa ruskej okupačnej správy Salda sú ale Ukrajinci v Ktrhoch zablokovaní. „Nepriateľ čelí ohnivému peklu. Zasypávajú ho bomby, rakety, náboje ťažkých plameňometov, delostrelecké granáty a drony,“ vyhlásil Saldo. Na tento výrok nadviazal tvrdením, že za uplynulé dva alebo tri dni v oblasti zomrela asi stovka ukrajinských vojakov. Podobné vyhlásenia nemožno overiť z nezávislých zdrojov.

Ukrajinská námorná pechota na Dnepre neďaleko... Foto: SITA/AP, Alex Babenko
Dnipro / Ukrajinskí vojaci / Ukrajinská armáda / Námorná pechota / Ukrajinská námorná pechota na Dnepre neďaleko frontovej línie pri meste Cherson, október 2023.

Počet ukrajinských vojakov na ľavom brehu Dnepra podľa Salda teraz zodpovedá asi veľkosti 1,5 roty. Podľa agentúry TASS rota ruskej armády číta od 45 do 360 vojakov.

12:10 Kremeľ bude sledovať stredajšie stretnutie amerického prezidenta Joea Bidena s jeho čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom. Pôjde o ich prvú spoločnú schôdzku za rok.

„Tieto dve krajiny si budujú bilaterálne vzťahy. Je to ich právo,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

„Samozrejme, každé stretnutie tohto druhu, ktoré zahŕňa dva najväčšie ekonomiky sveta, je dôležité pre všetkých. Preto tak alebo onak budeme sledovať vyhlásenia, ktoré budú toto stretnutie sprevádzať“ povedal Peskov na pravidelnej tlačovej konferencii.

Joe Biden, Si Ťin-pching Čítajte aj Si a Biden sa stretnú v Kalifornii. Hovoriť budú o svetovom mieri i obnove vojenských vzťahov

12:02 Oksana hovorí, že svoj život odložila. Covid-19 jej pred dvoma rokmi zobral matku a manžela. Ruské delostrelecké ostreľovanie ju tento rok na jar pripravilo o otca a najstaršieho syna. „Ponorila som sa do svojej práce,“ rozpráva 480 metrov hlboko pod mestom Ternivka na východe Ukrajiny, zatiaľ čo v okolitej tme žiari bielo jej očí.

Vojna na Ukrajine, Kyjev Čítajte viac Kým ukrajinskí muži bojujú, ženy sa ujímajú ich práce. Učiteľka tanca drie hlboko v bani

10:30 Najmenej jedna osoba zahynula v noci na stredu pri raketovom útoku, ktorý zasiahol obytnú budovu v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Uviedol to ukrajinský minister vnútra Ihor Klymenko.

Útok na mesto Selydove severozápadne od Ruskom okupovaného mesta Doneck výrazne poškodil štvorposchodový dom, napísal Klymenko na sociálnej sieti

Brutálny raketový útok v dedine Hroza pri Charkove

VAROVANIE: Niektoré fotografie nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Ukrajinskí policajti vo štvrtok 5. októbra 2023...
Obete smrteľného ruského raketového útoku,...
+11Na tejto fotografii, ktorú poskytla tlačová...

Päť ľudí vrátane dieťaťa sa podarilo zachrániť, no predpokladá sa, že najmenej jedna osoba je uväznená pod troskami, dodal. Záchranári od skorého rána odstraňovali trosky a varovali ľudí, aby sa k poškodenej budove nepribližovali.

10:20 Ukrajinská armáda podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) v utorok pokročila v Chersonskej oblasti na ľavom brehu rieky Dneper a severozápadne od obce Verbove v Záporožskej oblasti.

Geolokačné zábery ukazujú, že ukrajinské jednotky pokročili smerom k obci Krynky, ktorá sa nachádza 30 kilometrov severovýchodne od mesta Cherson. Ukrajinskí vojaci podnikli ofenzívne operácie aj v západnej časti Zaporižžskej oblasti a dosiahli zisky. Generálny štáb Ozbrojených síl Ukrajiny okrem toho informoval, že ukrajinská armáda pokračuje v ofenzíve na melitopoľskom fronte na západe Zaporižžskej oblasti.

9:55 Na Ukrajine podľa Kyjeva počas uplynulého dňa padlo ďalších 820 ruských vojakov. Počet obetí na strane Moskvy sa tak od začiatku vojny zvýšil na 314 290, uviedol v stredu na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Rusko podľa neho prišlo aj o 15 tankov, 18 obrnených bojových vozidiel pechoty, 58 delostreleckých systémov, dva raketomety a jedno lietadlo.

Od začiatku otvorenej vojny proti Ukrajine Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 5 377 tankov, 10 104 obrnených bojových vozidiel pechoty, 7 647 delostre­leckých systémov, 884 raketometov a 323 lietadiel.

9:50 V hornej komore ruského parlamentu zaznievajú výzvy na obmedzenie vysokoškolského vzdelávania pre ženy.

Putin studentky 1 Čítajte viac Načo im je vysoká škola? Mladé Rusky nech radšej rodia, radí senátorka

9:30 Aké scenáre vývoja na bojisku možno v najbližších mesiacoch očakávať na Ukrajine? Prečo západ výrobou zbraní a munície momentálne nestíha možnostiam ruského agresora doplňovať svoje zásoby? Čo pre Zelenského a pre krajinu môže znamenať odloženie budúcoročných prezidentských volieb na Ukrajine? Vypočujte si v podcaste denníka Pravda s vojenským analytikom z Karlovej univerzity v Prahe Janom Kofroňom.

Ukrajina, vojna Čítajte viac Nedostatok západných zbraní či spor medzi armádou a Zelenským? Prečo je ukrajinská protiofenzíva neúspešná?

9:03 Ruský vodca Vladimir Putin sa podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského snaží do decembra ukázať nejaké výsledky na bojisku, keďže sa podľa neho chystá oznámiť opätovnú kandidatúru v prezidentských voľbách. Informuje o tom Ukrajinská pravda.

„Putin má teraz veľmi cynický a špecifický politický cieľ a je pripravený zabiť čo najviac svojich ľudí,“ povedal Zelenskyj v jeho večernom prejave. Putin chce vykázať nejaké taktické výsledky do prvej polovice decembra, skonštatoval.

Rusko teraz veľmi intenzívne útočí, obzvlášť v Doneckej oblasti, upozornil ukrajinský prezident. „Rusko už pod Avdijivkou stráca vojakov a techniku rýchlejšie a vo väčšom rozsahu ako pri Bachmute. Vydržať tento nápor je mimoriadne ťažké,“ uviedol.

7:31 Ukrajinským vojakom sa podarilo vytvoriť si predmostie na východnom brehu rieky Dneper (ukr. Dnipro), ktorý okupujú ruské sily. Oznámil to v utorok šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak, ktorého citovala agentúra Reuters.

Podľa agentúry ide o prvé oficiálne potvrdenie toho, že sa ukrajinská armáda „zachytila“ na východnom brehu Dnepra v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny.

„Napriek všetkému ukrajinské ozbrojené sily získali predmostie na ľavom (východnom) brehu Dnepra,“ povedal Jermak v príhovore, ktorý predniesol na pôde amerického think tanku Hudson Institute a v ktorom žiadal západné krajiny o ďalšie dodávky zbraní na boj proti ruskej agresii.

Podľa Jermaka je Rusko v dôsledku ukrajinských útokov nútené postupne demilitarizovať anektovaný Krymský polostrov. „A naša protiofenzíva pokračuje,“ zdôraznil. Jeho vyjadrenia boli zverejnené na oficiálnej stráne ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Dneper / Ukrajinskí námorníci / Cherson / Čítajte aj Ukrajinskí vojaci prekročili Dneper už aj severne od Kachovskej priehrady

Severná časť Chersonskej oblasti bola ukrajinskou armádou oslobodená pred rokom. Jej južnú časť stále okupujú ruské jednotky, ktoré ostreľujú Ukrajinou kontrolované obce a mestá z východného brehu rieky Dneper, ktorá od postupu ukrajinskej armády tvorí frontovú líniu.

Ruská armáda minulý týždeň tvrdila, že zastavila ukrajinskú snahu o vytvorenie predmostia na východnom brehu Dnepra a priľahlých riečnych ostrovoch. Podľa Moskvy pritom zahynulo 500 ukrajinských vojakov, čo však nebolo možné nezávisle overiť.

Neoficiálne správy o tom, že sa Ukrajincom takéto predmostie vytvoriť podarilo, sa v posledných týždňoch objavujú opakovane, ale až teraz ich potvrdil niektorý z ukrajinských činiteľov.

7:15 Slovensko sa dlho mohlo utešovať tým, že jeho ozbrojené sily nie sú najhoršie vybavené v NATO. Na úplnom chvoste sa totiž nachádzalo Bulharsko. Na balkánske krajiny sa však v poslednom čase už viac nemôžeme pozerať zvrchu. Bulharsko i jeho sused Rumunsko budujú moderné armády.

Stryker Dragoon Čítajte viac Bulharsko a Rumunsko pre vojnu na Ukrajine rušia skanzen starej vojenskej techniky

6:44 Cyprus prisľúbil, že prešetrí obvinenia zo strany investigatívnych novinárov, podľa ktorých dochádza v tomto ostrovnom štáte k praniu špinavých peňazí z Ruska. Tie údajne ruským oligarchom umožňujú obchádzať sankcie uvalené na Moskvu po invázii na Ukrajinu, informuje agentúra AFP.

Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ) v utorok tvrdilo, že Cyprus „hrá ešte väčšiu úlohu pri prevode špinavých peňazí pre ruského prezidenta Vladimira Putina a ďalších brutálnych diktátorov, ako sa doposiaľ predpokladalo“.

Novinári zozbierali uniknuté interné záznamy siahajúce od polovice 90. rokov minulého storočia až do apríla roku 2022.

Podľa ICIJ táto investigatíva, ktorá trvala osem mesiacov, „ponúka prenikavý pohľad do podvodného finančného systému, ktorý pomáha posilňovať postavenie niektorých z najodhodlanejších nepriateľov Západu“.

„Všetky informácie, ktoré vyšli najavo, budú vyšetrené v stanovenej lehote… Dôveryhodnosť našej krajiny je kľúčová,“ reagoval na výsledky práce investigatívcov cyperský prezident Nikos Christodulidis.

Cyperská vláda podľa svojich vyjadrení zaviedla prísne opatrenia proti praniu špinavých peňazí a porušovaniu sankcií od ruskej invázie na Ukrajinu vo februári roku 2022. ICIJ však tvrdí, že sa na Cypre stále prejavujú dôsledky závislosti na peniazoch z Ruska a iných krajín.

Ako píše AFP, nejde o prvý prípad, keď bol Cyprus – členský štát Európskej únie – označený za bezpečné útočisko pre nelegálne zisky ruských oligarchov. Nikózia už prijala opatrenia proti osobám, ktoré podľa USA a Británie údajne pomáhali týmto oligarchom obchádzať sankcie uvalené na Moskvu v dôsledku vojny na Ukrajine.

Na ostrovnom štáte v Stredozemnom mori žije aj početná ruská diaspóra. Juhocyperské prístavné mesto Lemesos – často prezývané „Moskva v Stredozemnom mori“ – dlhodobo priťahuje rusky hovoriacich ľudí.

5:55 Európska únia toho musí robiť pre Ukrajinu viac a musí to robiť rýchlejšie. Podľa šéfa únijnej diplomacie Josepa Borrella sa na tom v utorok zhodli všetci ministri obrany, ktorí sa zúčastnili na rokovaniach v Bruseli.

Borrell tiež spomenul, že sa doteraz EÚ podarilo vycvičiť vyše 30 000 ukrajinských vojakov, ďalší by mali nasledovať. Pokiaľ ide o plán EÚ dodať Ukrajine do marca budúceho roka jeden milión kusov delostreleckej munície, niektorí z ministrov vyjadrili pochybnosti, že sa cieľ podarí splniť. Borrell však zopakoval, že jeden milión kusov munície naďalej „zostáva politickým cieľom“ dvadsaťsedmičky. „Budeme pre to robiť všetko,“ dodal.

Nemecký minister obrany Boris Pistorius v utorok uviedol, že Európskej únii sa nepodarí splniť jej plán dodať Ukrajine do marca budúceho roka jeden milión kusov delostreleckej munície. Zdôraznil však, že členské štáty EÚ sa aj naďalej snažia spolupracovať s priemyslom, aby bola výroba munície navýšená.

EÚ tento rok v marci pôvodne prisľúbila, že Ukrajine v priebehu 12 mesiacov dodá milión kusov munície. Časť mala poskytnúť zo svojich zásob a časť pre Ukrajinu zaobstarať cestou spoločných nákupov a zvýšením priemyselných kapacít. Už pred časom sa však začínali objavovať správy, že doteraz bolo dodaných len asi 300 000 kusov a že sa cieľ pravdepodobne nepodarí splniť.

„Musíme zistiť, ako na tom jednotlivé členské krajiny sú,“ povedal k dodávkam munície Borrell.

Ako napísala nedávno agentúra Bloomberg, dodávky od Európskej únie sú zásadné pre to, aby Ukrajina dokázala čo do množstva munície držať tempo s Ruskom. Podľa agentúry totiž niektorí experti odhadujú, že Rusko dokáže v budúcom roku vyprodukovať dva milióny nábojov. Moskva okrem toho podľa Bieleho domu dostáva dodávky munície od Severnej Kórey.

„Boje pokračujú, situácia na bojisku je ťažká, je potrebné posilniť našu podporu, nemôžeme nechať vyhrať prezidenta Putina,“ povedal novinárom šéf NATO Jens Stoltenberg.

299 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine