Kým ukrajinskí muži bojujú, ženy sa ujímajú ich práce. Učiteľka tanca drie hlboko v bani

Oksana hovorí, že svoj život odložila. Covid-19 jej pred dvoma rokmi zobral matku a manžela. Ruské delostrelecké ostreľovanie ju tento rok na jar pripravilo o otca a najstaršieho syna. "Ponorila som sa do svojej práce," rozpráva 480 metrov hlboko pod mestom Ternivka na východe Ukrajiny, zatiaľ čo v okolitej tme žiari bielo jej očí.

15.11.2023 12:00
Vojna na Ukrajine, Kyjev Foto: ,
Ukrajinskí študenti 17. októbra 2023 počas rekonštrukcie študentmi vedenej protestnej kampane „Revolúcia na žule“ na Námestí nezávislosti v Kyjeve na Ukrajine.
debata (22)

Štyridsaťdeväťročná žena predtým pracovala ako učiteľka tanca v internátnej škole pre chudobné deti v Bachmute, mieste jednej z najtvrdších bitiek rusko-ukrajinskej vojny. Dnes sú jej dom i mesto zničené, škola zatvorená, najbližší príbuzní mŕtvi a ona pracuje ako baníčka, píše The Economist.

Spôsobili to Rusi. Porovnajte si Bachmut pred a po invázii
Video
Ako vyzerá Bachmut, ktorý okupujú Rusi? / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Po vpáde Rusov na Ukrajinu vo februári 2022 Oksana (vedenie jej bane požiadalo, aby sa priezvisko zamestnancov nepoužívalo) utiekla do Poľska, kde v reštaurácii varila a umývala riad. Po Ukrajine sa jej však cnelo. Keď jej priatelia povedali, že šachta v Ternivke hľadá nových pracovníkov, prihlásila sa. Jej nová práca je lepšie platená ako väčšina ostatných a ponúka dobrý dôchodok, vysvetľuje Oksana. Pomáha jej tiež blokovať spomienky. „Chcem na všetko zabudnúť,“ hovorí počas pracovnej pauzy.

vojna na Ukrajine Čítajte aj Ruská vojna proti Ukrajine: minulý rok bol najkrvavejší v tomto storočí

Vojna zmenila životy obrovského množstva Ukrajincov aj pracovný trh v krajine. Približne 4,8 milióna ľudí prišlo po útoku Ruska takmer zo dňa na deň o prácu. Odhaduje sa, že nezamestnanosť sa v októbri tohto roka znížila na 18,4 percenta z viac ako 30 percent na jar 2022, ale zostáva výrazne nad predvojnovou úrovňou. Podľa jedného z prieskumov zmenilo od začiatku vojny profesiu 17 percent ukrajinských pracovníkov. Státisíce ľudí boli odvedené do armády. Americkí predstavitelia odhadujú, že vo vojne zahynulo najmenej 70-tisíc ukrajinských vojakov a ďalších až 120-tisíc bolo zranených. S tým, ako je povolávaných čoraz viac Ukrajincov, rastie dopyt po pracovníkoch v odvetviach, ktorým tradične dominujú muži.

Na scénu vstupujú ukrajinské ženy. Vojna a okupácia znemožnili zber kvalitných údajov, existujú však náznaky, že ženy čoraz viac poháňajú ochromenú ukrajinskú ekonomiku. Z 36-tisíc malých a stredných podnikov, ktoré boli tento rok na Ukrajine zaregistrované, ich 51 percent vedú ženy, hovorí ministerka hospodárstva Julija Svyrydenková. Čoraz viac žien začína pracovať v priemysle, stavebníctve a baníctve.

V najbližších rokoch bude Ukrajina potrebovať armádu lekárov a psychológov, ktorí sa budú starať o vojnových veteránov, vrátane traumatizovaných vojakov a tisícok ľudí s amputovanými končatinami. Veľa, ak nie väčšina, týchto opatrovateľov budú ženy. Energetika, doprava a obranný priemysel, ktoré by mali po vojne hrať v ekonomike významnú úlohu, budú tiež určite priťahovať viac pracovníčok.

Zdevastovaná Ukrajina a zničené mnohé osudy ľudí

Povojnová obnova Ukrajiny si bude vyžadovať veľké globálne finančné úsilie.

Fotogaléria
Pavel a Čaputová pricestovali na návštevu...
Zničená budova v meste Bachmut v Doneckej...
+12Chlapec sa hrá na preliezačkach pred zničenou...

Z banského komplexu pri Ternivke armáda povolala 600 mužov, čo je asi desatina všetkých zamestnancov, hovorí riaditeľ podniku Dmytro Zabelin. Na ich miesto nastúpilo približne 300 žien. Baňa zamestnávala ženy aj pred vojnou, ale žiadna nepracovala v podzemí. Viac ako 100 nových zamestnankýň teraz pracuje práve tam.

ukrajina Čítajte aj Kuleba: Viedli sme 200 kôl rokovaní s Moskvou. Žiadny rozhovor nezabránil Putinovi rozpútať brutalitu

Oksana obsluhuje a udržiava pásový dopravník, ktorý prepravuje uhlie na povrch. Iné ženy pracujú ako bezpečnostné inšpektorky a elektrikárky. Ďalší sa k nim pridávajú. Olena, ktorej manžel je bývalý baník a teraz velí čate neďaleko Luhanska, sa školí na obsluhu vlakov, ktoré spájajú časti bane. Nedávno 18-ročná Hanna sa bude starať o klietky, ktoré prepravujú baníkov medzi jednotlivými banskými poschodiami. Ternivka je ďaleko za frontovou líniou, ale oblasť zasiahli ruské riadené strely s plochou dráhou letu. „Je to veľmi desivé. Ale kým som pod zemou, nemôžem to počuť,“ hovorí Hanna.

Život na fronte: najprv streľba na Rusov, potom kávička
Video
Unikátne zábery zo života Ukrajincov na fronte. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Ťažba uhlia je nebezpečná a vyčerpávajúca práca. Vojna ju urobila ešte náročnejšou. Počas výpadkov prúdu spôsobených ruskými útokmi na ukrajinskú energetickú infraštruktúru v uplynulej zime museli baníci v Ternivke ujsť až sedem kilometrov a potom pomocou únikových rebríkov prekonať 680 metrov, aby sa dostali na povrch. Vďaka novým generátorom môžu teraz bane udržiavať vlaky a banské klietky v chode dostatočne dlho, aby zabezpečili menej trýznivý únik.

Ukrajina má pred sebou ešte dlhú cestu v oblasti rodovej rovnosti. Miera účasti žien na trhu práce v minulých rokoch klesala. Z 54 percent v roku 1990 klesla na 48 percent v predvečer invázie. Ženy sú nadmerne zastúpené v školstve, domácich prácach a cestovnom ruchu, teda v profesiách, kde bývajú platy zvyčajne nízke. Rozdiel v odmeňovaní žien a mužov sa znížil z 26 percent pred siedmimi rokmi na súčasných 18,6 percenta, ale zostáva výrazne nad priemerom EÚ (kde bol 12,7 percenta v roku 2021).

Richard Moore Čítajte aj Moore: Putin útočí na spriaznený slovanský národ, mnohí Rusi to odsudzujú. Vyzval ich na špionáž

Až do roku 2017, keď bol konečne zrušený, zakazoval zákon zo sovietskej éry ženám vykonávať 450 profesií – od riadenia nákladných vozidiel po zváranie. V nasledujúcom roku Ukrajina priznala ženám v ozbrojených silách rovnaké práva ako vojakom z radov mužov. V súčasnosti slúži v ozbrojených silách približne 43.000 žien, z toho 5000 na bojových pozíciách.

Stereotypy ale pretrvávajú. „Ženy by sa mali venovať svojim ambíciám v iných oblastiach,“ premieta vo svojej kancelárii riaditeľ bane Zabelin. „Žena je strážkyňou domova a rodiny,“ myslí si. Pripúšťa však, že baňa pravdepodobne nebude mať inú možnosť ako zamestnať viac žien. Mnoho mužov sa z frontu nevráti a Ukrajina bude musieť udržiavať početnú armádu aj po skončení vojny. „Náš sused sa nikam nechystá,“ hovorí s odvolaním sa na Rusko.

Rusko Putin Ukrajina uarus Prigožin zrada Čítajte aj Rusko už vojnu prehralo, je to zmenšenina veľmoci. Putin posilnil NATO, tvrdia západní predstavitelia

Oksane sa medzitým cnie po bývalom živote a po starej práci, no z tej novej sa jej odísť nechce. Zvykla si na hluk, tmu, prach aj fáranie do podzemia. „Už to nie je také desivé ako vojna,“ hovorí.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine