Rusi sú unavení a nevidia svetlú budúcnosť. V prieskume chcú viac mierové snahy ako pokračovanie vojny

V novom ruskom prieskume mienky sa prvýkrát viac Rusov vyslovilo za mierové rokovania s Ukrajinou ako za pokračovanie vojny. Uviedla to stanica Nastojaščeje vremja. Svoj v poradí už 13. prieskum o postoji Rusov k vojne na Ukrajine uskutočnila spoločnosť Russian Field. Za začatie mierových rozhovorov sa vyslovilo 48 percent oslovených ľudí, zatiaľ čo za pokračovanie vo vojne 39 percent ľudí.

15.11.2023 15:35
Moskva, prehliadka Foto: ,
Generálna skúška pred vojenskou prehliadkou v Moskve pri príležitosti výročia konca druhej svetovej vojny.
debata (219)

Keď mali ale respondenti vybrať, či dávajú prednosť ruským „útočným operáciám“ pred „stiahnutím vojsk“ alebo „udržaním súčasných pozícií“, tak si 66 percent z nich zvolilo udržanie súčasných pozícií a 60 percent útočnej operácie. Za stiahnutie vojsk sa v prieskume vyslovilo 32 percent ľudí. Ako neúspešné zhodnotilo ruské bojové operácie na Ukrajine v prieskume len 25 percent ľudí.

Vladimir Milov pre Pravdu: Rusko pod vedením Putina nie je také, ako si Slováci myslia
Video
Bol svedkom vzostupu ruského vodcu Vladimíra Putina ku moci. Vtedy Vladimir Milov pôsobil ako viceminister energetiky, po rokoch sa stal opozičným politikom a časom bol donútený z vlasti odisť. V rozhovore pre denník Pravda vysvetli, prečo prikláňanie k Rusku neprenesie Slovákom žiadne výhody. / Zdroj: TV Pravda

Počet tých, ktorí by si želali začiatok mierových rokovaní, je ale aj tak teraz najvyšší za celý čas, keď spoločnosť prieskumy vykonáva. Prečo to tak je, nemožno podľa predstaviteľky agentúry Russian Field Darji Pavlovej z daného prieskumu určiť. Podľa nej by to však mohlo súvisieť s únavou a so sledovaním správ v médiách. Správy o zásadných ruských úspechoch z frontu neprichádzajú, ale vojna sa aj tak odráža na každodennom živote Rusov. Mnohí obyvatelia Ruska navyše vidia svoju budúcnosť pesimisticky. Vyše 43 percent respondentov uviedlo, že podľa nich sa v budúcnosti ich ekonomická situácia zhorší.

Policajné zatýkanie demonštrantov, ktorí v...
Policajné zatýkanie demonštrantov, ktorí v...
+10Policajné zatýkanie demonštrantov, ktorí v...

Ukrajina v súčasnosti mierové rozhovory s Ruskom odmieta a presadzovanie mierových rokovaní označuje za proruskú pozíciu.

ukrajina Čítajte aj Kuleba: Viedli sme 200 kôl rokovaní s Moskvou. Žiadny rozhovor nezabránil Putinovi rozpútať brutalitu

Prieskumu uskutočneného v októbri sa zúčastnilo 1611 ľudí, z ktorých 55 percent tvorili ženy a 45 percent predstavovali muži. Väčšina respondentov mala vysokoškolské vzdelanie.

219 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine