Český minister Rakušan chce navrhnúť predĺženie kontrol na hranici so SR

Český minister vnútra Vít Rakušan budúci týždeň navrhne vláde, aby opäť predĺžila kontroly na hraniciach so SR. Česko podľa ministra nemá inú možnosť, ak kontroly predlžujú aj jeho susedné krajiny. Rakušan to uviedol v stredu po schôdzke s prezidentom Petrom Pavlom, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

15.11.2023 17:54
ČR SR kontroly náhodné nelegálni migranti... Foto:
Českí policajti počas náhodných kontrol na česko-slovenskej hranici pri meste Lanžhot v stredu 4. októbra 2023. Česko zaviedlo od polnoci z utorka na stredu náhodné kontroly po celej dĺžke hranice so SR.
debata (1)

„V kontexte ostatných štátov, ktoré všetky predlžujú (kontroly), vrátane Nemecka a Poľska, si asi nebudeme môcť dovoliť nič iné. Na budúce zasadnutie vlády, čo akurát stihneme, prinesiem návrh o predĺžení kontrol,“ avizoval Rakušan. Diskutovať sa zatiaľ bude o tom, dokedy sa tentokrát kontroly predĺžia. Zatiaľ je navrhovaný termín do 5. decembra, ale ten sa ešte môže zmeniť, upozornil minister.

Policajné kontroly na hraniciach Česka a Slovenska
Video

Česká vláda rozhodla o zavedení dočasných náhodných kontrol na hraniciach so Slovenskom 4. októbra pôvodne na desať dní. Podľa premiéra Petra Fialu tak urobila v reakcii na pripravované kroky Poľska a Rakúska. Opatrenie neskôr dvakrát predĺžila o 20 dní, aktuálne sú teda v platnosti do 22. novembra.

Rakušan s Pavlom okrem momentálnej situácie na česko-slovenskej hranici hovorili aj o bezpečnostnej situácii v Česku v súvislosti s izraelsko-palestínskym konfliktom. Polícia podľa neho chráni židovské a izraelské objekty v ČR a pozorne sleduje dianie na všetkých demonštráciách. Dodal, že Česko nebude tolerovať antisemitizmus ani podporu terorizmu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #kontroly na hraniciach #Vít Rakušan