Americký Senát schválil dočasný plán na odvrátenie rozpočtovej krízy

Senát amerického Kongresu schválil v noci na štvrtok dočasný plán, ktorý má zabrániť zastaveniu financovania vládnych inštitúcií - tzv. shutdownu. V utorok ho odsúhlasila aj Snemovňa reprezentantov, informuje agentúra AFP. Návrh zákona tak zabezpečí plnohodnotný chod federálnych úradov aj po piatkovom konci aktuálneho rozpočtového provizória.

16.11.2023 06:50
Mike Johnson Foto: ,
Predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson.
debata

Schválený plán, ktorý počas minulého víkendu predstavil nový predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson, má zaistiť financovanie niektorých federálnych úradov, agentúr a programov do 19. januára budúceho roka a ďalších do 2. februára.

Kongres tým získa niekoľko týždňov času na ďalšie diskusie o zaistení financovania vlády na celý nasledujúci rok.

Joe Biden, Si Ťin-pching Čítajte aj Prezidenti USA a Číny obnovia komunikáciu armád. Po stretnutí nazval Biden Si Ťin-pchinga diktátorom

Ak by Johnsonov plán neprešiel oboma komorami Kongresu, financovanie amerických vládnych inštitúcií by sa zastavilo o polnoci z piatka na sobotu. To by znamenalo aj pozastavenie vyplácania miezd pre približne 1,5 milióna zamestnancov federálnej vlády či uzavretie národných parkov, a to práve počas sviatkov Vďakyvzdania a Vianoc.

„Žiadna dráma, žiadny odklad, žiadny vládny shutdown,“ povedal pred hlasovaním líder demokratickej väčšiny v Senáte Chuck Schumer. Senátori nakoniec návrh zákona odsúhlasili v pomere 87 ku 11 hlasom.

Dočasný plán na zamedzenie shutdownu nezahŕňa podporu pre Izrael, Ukrajinu, ochranu hraníc USA s Mexikom ani výrazné rozpočtové škrty, ktoré dlhodobo požadujú viacerí konzervatívni republikáni.

Kongres, Mike Johnson Čítajte viac Americká snemovňa schválila návrh na odvrátenie rozpočtovej krízy
debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Kongres USA #Senát USA #shutdown