Ruska chcela len mier, dostala sedem rokov väzby. Pri vypočúvaní nechýbala tyrania

Súd v Petrohrade poslal dnes na sedem rokov do väzenia umelkyňu Alexandru Skočilenkovú, ktorá vymenila v supermarkete niekoľko cenoviek za protivojnové odkazy, uviedol portál Meduza. Podľa súdu sa umelkyňa previnila šírením nepravdivých správ o ruskej armáde, za čo v Rusku hrozí odňatie slobody v dĺžke až 15 rokov. Skočilenková je vo väzbe už od apríla roku 2022. Jej blízki upozorňujú, že má vážne zdravotné problémy, ktoré sa počas jej pobytu za mrežami prehlbujú.

16.11.2023 15:55
Alexandra Skočilenková, Petrohrad, ruský súd,... Foto: ,
Na snímke 33-ročná ruská umelkyňa Alexandra Skočilenková sedí na súde počas pojednávania 13. októbra 2023 v Petrohrade.
debata (146)

Tridsaťtriročná Skočilenková trpí vrodenou srdcovou vadou a chronickým črevným ochorením. Musia tiež dodržiavať bezlepkovú diétu, čo je ale vo väzenských podmienkach veľmi ťažké. Ďalší pobyt vo väzenskom zariadení by podľa advokátov mohol pre Skočilenkovú skončiť fatálne, keďže sa jej nemusí dostať kvalifikovanej pomoci.

Rusko musíte milovať, inak vás označia z rusofóba
Video
O Rusku pre Pravdu hovorí Vladimír Šucha, šéf Zastúpenia Európskej komisie (EK) na Slovensku. / Zdroj: TV Pravda

Proces so Skočilenkovou bol nezvyčajne dlhý a mnohohodinové výsluchy na súde trvali často od rána až do večera. Žena tak nemohla počas dňa jesť a večer už nestíhala vo väzbe večeru. Počas vypočutia musela špeciálne žiadať o prestávky na jedlo, pitie, toaletu alebo zapitie práškov, čo ale súd často odmietal. Skočilenková a jej advokáti toto konanie niekoľkokrát označili za mučenie, opísala ruská redakcia BBC.

Podľa stanice Rádio Slobodná Európa / Rádio Sloboda bola Skočilenková zadržaná po tom, čo vymenila päť cenoviek v jednom supermarkete za odkaz s údajom o počte obetí na Ukrajine a výzvou na zastavenie vojny. „Môj proces je taký čudný a smiešny, že zamestnanci väznice neveriacky krútia očami a pýtajú sa, či naozaj za toto v dnešnej dobe posielajú ľudí do väzenia,“ uviedla predtým Skočilenková. Podľa portálu Meduza Skočilenkovú udala 76-ročná zákazníčka, ktorá si v supermarkete prečítala jeden z odkazov.

Marija Zacharovová Čítajte aj Držiteľov „pasu dobrého Rusa“ chcú v Moskve súdiť za vlastizradu

Ženu zadržiavali vo vyšetrovacej väzbe v jej rodnom meste Petrohrad od apríla 2022 pre obvinenia zo šírenia nepravdivých informácií o ruskej armáde. Ruské úrady považujú za dezinformácie všetky správy o vojne na Ukrajine, ktoré sa nezhodujú s oficiálnymi vyhláseniami Kremľa.

Alexandra Skočilenková na súde. Foto: SITA/AP, Dmitri Lovetsky
Alexandra Skočilenková na súde. Alexandra Skočilenková na súde.

Umelkyňu zatkli mesiac po tom, čo Rusko prijalo takýto kriminalizujúci zákon. Úrady ho využívajú na rozsiahle prenasledovanie opozičných politikov, aktivistov na ochranu ľudských práv a bežných Ruskov kritických voči Kremľu. Mnohí z nich dostávajú dlhé tresty väzenia.

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International vyhlásila Skočilenkovú za väzňa svedomia. Ruskej verejnosti je známa ako autorka komiksov o živote s depresiou, bipolárnou poruchou a úzkosťou.

Alexandra Skočilenková na súde. Foto: SITA/AP, Dmitri Lovetsky
Alexandra Skočilenková na súde Alexandra Skočilenková na súde.
146 debata chyba
Viac na túto tému: #Moskva #Rusko #mierová aktivistka #ruský súd #nespravodlivosť #vojna na Ukrajine