632. deň: Dodávky munície sa znížili, priznal Zelenskyj. Obáva sa, že Rusi chcú vyvolať na Ukrajine nový majdan

Dodávky munície pre Kyjev sa po vypuknutí bojov medzi Izraelom a Hamasom znížili. "Nie je to tak, že by USA povedali: 'Ukrajine nič nedáme', ale každý bojuje o zásoby sám, taký je život," povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

17.11.2023 06:15 , aktualizované: 21:25
vojna na Ukrajine, Volodymyr Zelenskyj, David... Foto:
Na fotografii, ktorú poskytlo Tlačové oddelenie ukrajinského prezidenta vo štvrtok 16. novembra 2023, si ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vľavo) podáva ruku s britským ministrom zahraničných vecí Davidom Cameronom počas ich stretnutia v Kyjeve na Ukrajine.
debata (385)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 632 dní
  • Zelenskyj: Dodávky munície na Ukrajinu sa po začiatku vojny proti Hamasu znížili
  • Ukrajina tvrdí, že podnikla viacero úspešných operácií na východnom brehu Dnepra
Život na fronte: Najprv streľba na Rusov, potom kávička
Video
Unikátne zábery zo života Ukrajincov na fronte. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany
Rusko, vojna na Ukrajine, RPG, vojak, armáda Čítajte viac 631. deň: Rútia sa do istej pasce. Útoky v Avdijivke budú pre Rusov znamenať enormné straty

21:25 Kyjev a Washington v decembri zorganizujú konferenciu týkajúcu sa vojenského priemyslu, uviedol vo večernom prejave ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„V decembri tohto roku sa uskutoční osobitná konferencia za účasti ukrajinského a amerického priemyslu, vládnych predstaviteľov a ďalších štátnych subjektov – všetkých, ktorí sa podieľajú na organizácii našej obrany,“ uviedol Zelenskyj. Spojené štáty spolu s Ukrajinou podľa neho aktívne „postupujú“ v otázke spoločnej výroby zbraní.

Nie je zatiaľ jasné, kde a kedy presne sa spomínaná konferencia bude konať.

Zelenskyj priznal, že pre vojnu medzi Izraelom a radikálnym palestínskym hnutím Hamas sa Ukrajine tenšie zásoby delostreleckej munície.

20:00 Ruské ministerstvo spravodlivosti udelilo nezávislému spravodajskému serveru The Moscow Times štatút takzvaného zahraničného agenta. Informovala o tom agentúra AFP. Spoločnosti alebo osoby, ktoré sa na tejto súpiske ocitnú, sú podrobené zvýšenej úradnej kontrole.

Ministerstvo na svojich stránkach obvinilo The Moscow Times z „šírenia nepresných informácií o rozhodnutiach a politike vykonávanej orgánmi verejnej moci“ a z „vykonávania akcií zameraných na vytváranie negatívneho obrazu orgánov“.

Mnoho zamestnancov servera, ktorý publikuje v ruštine a angličtine, opustilo Rusko po invázii na Ukrajinu vo februári minulého roka a s ňou súvisiacimi represiami.

Spolu s The Moscow Times boli na zoznam takzvaných zahraničných agentov zaradení tiež štyria aktivisti a novinári.

17:35 Do ruského zajatia sa dostalo vyše 3 500 ukrajinských vojakov, pričom časť z nich už bola prepustená. Uviedlo to ministerstvo pre reintegráciu dočasne okupovaných oblastí Ukrajiny, pod ktorého agenda vojnových zajatcov spadá.

Údaje zverejnila osobitná komisia pre zistenie skutočného počtu vojnových zajatcov pod vedením ukrajinskej vicepremiérky Iryny Vereščukovej. „Podľa jej výsledkov bola skutočnosť zbavená slobody zistená u 4 337 osôb (3 574 vojakov a 763 civilistov). Z nich bolo 1 953 zo zajatia prepustené,“ napísalo na facebooku ministerstvo.

Z vyhlásenia nie je zrejmé, v akom časovom období sa uvedené množstvo ukrajinských štátnych príslušníkov do ruského zajatia dostalo.

Zajatcov si Ukrajina s Ruskom, ktoré na ňu vlani vo februári zaútočilo, vymieňa pomerne často. Kyjev sa dlhodobo usiluje o výmenu všetkých zajatcov na oboch stranách, čo Moskva doteraz odmieta. Presný počet zajatých ruských vojakov ukrajinské úrady neuvádzajú s odvolaním sa na štátne tajomstvo.

15:10 Ukrajina vykonáva úspešné operácie na ľavom brehu Dnepra, tvrdí jej armáda. „Jednotkám ukrajinských ozbrojených síl sa podarilo vytlačiť Rusov z ich pozícií na ľavom brehu Dnepra a udržať sa tam,“ citovala agentúra Reuters hovorcu ukrajinského generálneho štábu Andrija Kovaljova. „Jedným z hlavných cieľov tejto bojovej činnosti je vytlačiť nepriateľa čo najďalej od pravého brehu, aby sme pred neustálym ruským ostreľovaním ochránili ukrajinské civilné obyvateľstvo, najmä Cherson,“ dodal Kovaljov.

Ruské ministerstvo obrany na dnešné správy ukrajinskej strany doteraz priamo nereagovalo. Podľa agentúry TASS však oznámilo, že ukrajinská armáda za uplynulý týždeň stratila pri pokusoch o vylodenie na ostrovoch na Dnepre viac ako 460 vojakov, dva tanky a 17 vozidiel. Úrady v okupovanej časti Chersonskej oblasti tiež uviedli, že Ukrajinci pri ľavobrežnej obci Krynky prišli tiež o päť vyloďovacích člnov.

15:05 Cenové stropy na ruskú ropu, zavedené krajinami G7, príliš nefungujú. V minulom mesiaci vyviezlo Rusko ropu za vyššie ceny. Informovala o tom agentúra Bloomberg, odvolala sa na štúdiu Kyjevskej ekonomickej školy.

Ropa, Ukrajina Čítajte viac Zo sankcií Západu si Rusi nič nerobia. Predávajú ropu drahšie ako sú cenové stropy

14:55 Dvanásty balík sankcií proti Rusku, ktorý v týchto dňoch bez väčších podrobností predstavila Európska komisia, by mal na čiernu listinu pridať aj príbuzných ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho predchodcu Dmitrija Medvedeva a tiež sedem žoldnierskych spoločností. Informoval o tom server EÚ Observer s odvolaním sa na návrh, ktorý má k dispozícii. Sankcie by mali tiež postihnúť zisky, ktoré Rusku plynú z vývozu diamantov. Sankčný balík musia ešte schváliť členské štáty EÚ, čo môže byť komplikované pre výhrady zo strany Maďarska či Slovenska. Hovorí sa však o tom, že by mal byť schválený do Vianoc.

V návrhu sa píše o uvalení sankcií na viac ako 120 jednotlivcov či ďalších subjektov za „ich úlohu pri podkopávaní zvrchovanosti a územnej celistvosti Ukrajiny“, uviedlo už skôr tlačové vyhlásenie šéfa diplomacie EÚ Josepa Borrella. Detaily však zverejnené neboli.

Ako napísal EÚ Observer, jedným z elitných mien na zozname sankcionovaných je aj Anna Putinová Civiljovová, dcéra Putinovho bratranca. Rovnako je tam spomínaný syn exprezidenta Medvedeva Iľja a oligarcha a miliardár Rustom Sultejev spolu so svojou manželkou Lidijou.

Fiala: Počúvam, čo hovoria Fico a Orbán, a potom je tu nejaká realita
Video

14:40 Rusko do konca roka dodá bezplatne do Afriky 200 000 ton pšenice, oznámil podľa agentúry TASS novinárom ruský minister pôdohospodárstva Dmitrij Patrušev. Prvé dve lode vezúce spolu 50 000 ton pšenice podľa neho už vyplávali z ruských prístavov smerom do Somálska a do Burkiny Faso. Ďalšie lode zamieria do Stredoafrickej republiky, Zimbabwe, Mali a Eritrey, oznámil Patrušev. Ukrajina informovala, že obilným koridorom, ktorý krajina vytvorila po júlovom odstúpení Ruska od obilných dohôd, preplávalo už vyše 150 lodí.

13:35 Fínsko umiestni bariéry na štyri hraničné priechody s Ruskom, ktoré plánuje o polnoci miestneho času (23.00 h SEČ) uzavrieť v reakcii na zvýšený prílev žiadateľov o azyl z tretích krajín. Podľa agentúry Reuters to oznámila fínska pohraničná stráž. Ruské ministerstvo zahraničných vecí fínske rozhodnutie o uzavretí polovice priechodov na spoločnej hranici kritizovalo. Uzavretie hraníc znamená nové deliace čiary v Európe, ktoré neriešia problémy, ale naopak ich vytvárajú, povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Marija Zacharovová.

Chystané uzavretie polovice hraničných priechodov na fínsko-ruskej hranici, ktoré má platiť do 18. februára, oznámil vo štvrtok fínsky premiér Petteri Orpo. Orpo pritom obvinil Rusko, že migrantom bez platných dokladov nebráni, aby prekročili hranicu s Fínskom, naopak im podľa neho s dopravou k hranici pomáha.

„Naším zámerom je použiť zátarasy, aby sme zabránili vstupu,“ povedal novinárom predstaviteľ fínskej pohraničnej stráže Matti Pitkäniitty.

Fínsko, ktoré sa nedávno stalo členskou krajinou Severoatlantickej aliancie, zdieľa s Ruskom 1 340 kilometrov dlhú hranicu, ktorá slúži tiež ako vonkajšia hranica Európskej únie. Podľa ministerky vnútra Márie Rantanenovej sa uzávera bude týkať najvyťaženejších priechodov Vaalimaa, Nuijamaa, Imatra a Niirala na juhovýchode krajiny.

11:37 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že Moskva sa snaží zasiať rozkol v ukrajinskej spoločnosti vytváraním „chaosu“ na Ukrajine a napokon ho chce odstrániť ako prezidenta, uviedla agentúra Bloomberg.

„Naša spravodajská služba má informácie, ktoré pochádzajú od našich partnerov,“ povedal Zelenskyj a opísal dezinformačný plán interne známy ako „Majdan 3“, čo je odkaz na centrálne námestie v Kyjeve, ktoré bolo ústredným bodom revolúcií v rokoch 2004 a 2014. Posledná z nich zohrala úlohu pri zvrhnutí Ruskom podporovaného prezidenta Viktora Janukovyča. „Majdan pre nich znamená štátny prevrat, takže operácia je pochopiteľná,“ povedal Zelenskyj.

Ukrajinský prezident, ktorý odmietol rokovania s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom, povedal, že jeho vláda sa neprikloní k ničomu, čo by pripomínalo zamrznutý konflikt.

10:40 Ukrajinskej vzdušnej obrane sa v noci na piatok podarilo zostreliť deväť z desiatich dronov, ktoré na Ukrajinu vyslalo Rusko. Podľa ruskej redakcie BBC to oznámili ukrajinské vzdušné sily. Ruská strana potom informovala o zostrelení troch ukrajinských dronov nad ruským Smolenskom, dvoch protilodných striel Neptún nad Čiernym morom a dvoch bližšie nešpecifikovaných vzdušných cieľov nad Ruskom okupovaným polostrovom Krym.

Ukrajina podľa oznámenia vzdušných síl zostrelila drony Šáhed iránskej výroby nad Mykolajivskou, Odeskou, Žytomyrskou a Chmelnyckou oblasťou. Kam dopadol jeden dron, ktorý sa zlikvidovať nepodarilo, oznámenie nespresňuje.

Ruské ministerstvo obrany informovalo o zostrelení troch ukrajinských dronov nad Smolenskom a v neskoršom príspevku o likvidácii dvoch protilodných striel Neptún nad Čiernym morom. Šéf Sevastopolu na okupovanom Kryme Michail Razvožajev potom oznámil, že protivzdušná obrana zničila nad mestom dva vzdušné ciele. V meste bol vyhlásený letecký poplach a miestne kanály na platforme Telegram ráno uvádzali, že kvôli výbuchom ľuďom v meste rinčali okná.

9:45 Ukrajinské sily vykonali rad úspešných operácií na ľavom brehu Dnepra v Chersonskej oblasti a udržiavajú tam pozície na viacerých predmostiach, uviedlo vo vyhlásení na facebooku ukrajinské námorníctvo. Ukrajinci okrem toho v oblasti spôsobili vážne straty ruským silám, uvádza sa v tomto oznámení. Podobné vyhlásenia nemožno okamžite overiť z nezávislých zdrojov.

Od začiatku súčasných ukrajinských operácií na ľavom brehu Dnepra podľa dnešného ukrajinského vyjadrenia v oblasti padlo 1 216 ruských vojakov a 2 217 ich utrpelo zranenia. Ruské sily tam okrem toho prišli o 89 delostre­leckých systémov a mínometov a 48 obrnencov, uviedlo tiež ukrajinské námorníctvo.

Pravobrežnú časť ukrajinskej Chersonskej oblasti museli ruské okupačné jednotky pod tlakom ukrajinskej protiofenzívy vypratať vlani v novembri. Nad ľavobrežnou časťou oblasti mala však ruská strana donedávna plnú kontrolu. Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) však už niekoľko týždňov upozorňuje, že ukrajinským silám sa darí držať na niektorých pozíciách, ktoré ovládli počas výsadkov na ľavý breh. Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak v utorok oznámil, že Ukrajincom sa podarilo na ľavom brehu rieky Dneper vytvoriť predmostie.

Moskvou dosadený šéf okupovanej časti Chersonskej oblasti Vladimir Saldo v stredu pripustil, že Ukrajinci na ľavom brehu dobyli určité pozície. Saldo však zároveň význam týchto ukrajinských operácií vo svojom vyjadrení spochybňoval a tvrdil, že ukrajinskí vojaci čelia intenzívnej ruskej paľbe a majú veľké straty.

7:35 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok vyjadril optimizmus v súvislosti s nedávnym stretnutím amerického prezidenta Joea Bidena a jeho čínskeho kolegu Si Ťin-pchinga.

„Chápeme, že táto skutočnosť je pre nás dobrá – ich stretnutie,“ povedal Zelenskyj novinárom v Kyjeve po tom, ako lídri USA a Číny rokovali v Kalifornii, kde sa dohodli na obnovení vzájomnej vojenskej komunikácie.

Čína odmieta odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu a od začiatku vojny vo februári 2022 prehĺbila svoju hospodársku, diplomatickú a vojenskú spoluprácu s Moskvou. Spojené štáty stoja na čele podpory Západu pre Ukrajinu na bojisku a poskytli jej viaceré balíky finančnej i vojenskej pomoci.

Zelenskyj povedal, že nemôže potvrdiť, či Biden a Si diskutovali o konflikte na Ukrajine, ale naznačil, že takmer dva roky trvajúci konflikt bol „určitým spôsobom“ spomenutý.

6:15 Dodávky kľúčových delostreleckých granátov na Ukrajinu sa po vypuknutí bojov medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas v októbri znížili. Uviedol to vo štvrtok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podľa agentúry AFP.

Izrael, ktorý dostáva vojenskú podporu od USA, neúnavne útočí na Pásmo Gazy odvtedy, ako bojovníci Hamasu 7. októbra bezprecedentným spôsobom vtrhli do južnej časti Izraela a začali vraždiť ľudí, predovšetkým civilistov.

„Naše dodávky sa znížili,“ povedal Zelenskyj novinárom, pričom mal na mysli najmä granáty kalibru 155 milimetrov, ktoré sa vo veľkej miere používajú na východnej a južnej frontovej línii na Ukrajine, a zdôraznil, že dodávky „sa naozaj spomalili“.

„Nie je to tak, že by USA povedali: Ukrajine nič nedáme. Nie! Je to tak, že každý bojuje o (zásoby) sám. Taký je život. Nehovorím, že je to pozitívne, ale taký je život a my musíme brániť to, čo je naše,“ povedal novinárom ukrajinský prezident.

Rusko aj Ukrajina sa snažia udržať a zabezpečiť si zásoby delostreleckej munície po takmer dvoch rokoch intenzívneho vzájomného ostreľovania sa z batérií vzdialených od seba niekoľko kilometrov.

Južná Kórea tvrdí, že ruský spojenec Pchjongjang poslal Rusku milión delostreleckých nábojov na podporu vojny proti Ukrajine výmenou za poradenstvo v oblasti družicovej technológie.

Nemecko medzitým tento týždeň oznámilo, že EÚ nesplní ročný cieľ poslať milión delostreleckých nábojov na Ukrajinu, hoci sa blok snaží zabezpečiť dodávky zbraní pre Kyjev.

„Teraz sú sklady prázdne alebo existuje zákonné minimum, ktoré vám konkrétny štát nemôže poskytnúť,“ povedal Zelenskyj novinárom v Kyjeve. „A to nestačí,“ dodal. Prezident však ocenil úsilie Spojených štátov o zvýšenie výroby.

Rusko ani Ukrajina už rok nedosiahli žiadne významné územné zisky, pričom najvyšší veliteľ ukrajinskej armády uviedol, že boje sa dostali do patovej situácie.

385 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine