Slovák dostal za vraždu učiteľky v Írsku doživotie. Motív činu zostáva záhadou

Na doživotný trest väzenia odsúdili v Írsku 33-ročného Slováka, ktorého súd minulý týždeň uznal za vinného z vlaňajšej vraždy mladej učiteľky základnej školy. Informovala o tom írska rozhlasová stanica RTE.

17.11.2023 15:17
debata (72)

Tridsaťjedenročná Ashling Murphyová, učiteľka a folková hudobníčka, bola zavraždená vlani v januári, keď si išla zabehať k vodnému kanálu pri meste Tullamore. Útočník ju 11-krát bodol do krku.

Jozef Puška Čítajte viac „V sieni je zlo.“ Slovák je vinný z vraždy mladej írskej učiteľky, hrozí mu doživotie

Prípad, ktorý bol v Írsku nesmierne sledovaný, vyvolal v krajine diskusiu o potrebe posilniť boj proti násiliu na ženách a tiež o migrácii. Pri súdnom pojednávaní dostali priestor na vyjadrenie najbližší príbuzní obete aj jej partner, ktorí hovorili o nenahraditeľnej strate, ktorú im vražda Murphyovej spôsobila.

Sudca Tony Hunt označil trest za „plne zaslúžený“. Uviedol tiež, že motív činu zostáva neznámy. „Jednu vec o tomto prípade nevieme, a to je: prečo,“ povedal.

Žiaci, ktorých učila 23-ročná učiteľka Ashling... Foto: TASR/AP, Niall Carson
Írsko Učiteľka Vražda Pohreb Žiaci, ktorých učila 23-ročná učiteľka Ashling Murphyová, držia jej fotografiu počas pohrebu v obci Mountbolus v strednom Írsku v utorok 18. januára 2022.

Odsúdený Jozef Puška, ktorý je otcom piatich detí, žije so svojou rodinou podľa írskych médií v krajine desať rokov. Predtým pracoval ako stavebný robotník v Česku. Na stavbe pracoval aj neskôr v Írsku, potom však utrpel pri nehode poranenia chrbta a odvtedy poberal invalidný dôchodok. S obeťou sa pred osudným dňom nepoznali.

Podľa prokuratúry boli dôkazy o tom, že sa činu dopustil, jednoznačné. Prokuratúra pritom vychádzala zo záberov bezpečnostných kamier a tiež zo vzoriek DNA za nechtami obete, ktoré sa zhodovali s DNA odsúdeného Slováka, napísal denník The Irish Times. Na mieste činu bol tiež nájdený jeho bicykel.

Prokuratúra tiež uviedla, že Slovák sa, zadržaný nedlho po čine, najprv k vražde priznal. Priznanie však nebolo nahraté. Neskôr už muž vinu popieral. Tvrdil, že sa Murphyovej snažil pomôcť po tom, čo na ňu zaútočil iný muž, ktorý vraj bodol aj jeho. Avšak svedkyňa vypovedala, že videla, ako Slovák držal Murphyovú na zemi.

72 debata chyba