633. deň: Moskva pripravuje tretiu vlnu ofenzívy proti mestu Avdijivka

Rusko vypustilo v noci na sobotu smerom na územie Ukrajiny 38 dronov, oznámili ukrajinské vzdušné sily. Ide o najvyšší počet dronových útokov za vyše šesť týždňov. Ukrajinské vzdušné sily uviedli, že sa im podarilo zostreliť 29 z 38 dronov Šáhid iránskej výroby, ktoré sú známe ako kamikadze drony. Sú totiž vybavené výbušninami, ktoré sa vznietia okamžite po tom, čo dosiahnu svoj cieľ.

18.11.2023 07:00 , aktualizované: 21:30
ukrajina, rusko, vojna, vojaci Foto: ,
Ukrajinskí vojci nastupujú do člna na brehu rieky Dneper na frontovej línii pri Chersone na juhu Ukrajiny 15. októbra 2023.
debata (443)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 633 dní
  • Ukrajina v noci čelila zvýšenému počtu ruských dronových útokov
  • Rusi zasiahli energetickú infraštruktúru v Odeskej oblasti
  • Moskva stratila ďalších 620 vojakov, tvrdí Kyjev
  • USA a Ukrajina oznámili spoločnú konferenciu o vojenskom priemysle
  • Rusko tvrdí, že Ukrajinci prišli pri Dnepre o 75 vojakov a štyri húfnice
Ukrajinské špeciálne jednotky už o Krym bojujú s Rusmi
Video
vojna na Ukrajine, Volodymyr Zelenskyj, David Cameron Čítajte viac 632. deň: Dodávky munície sa znížili, priznal Zelenskyj. Obáva sa, že Rusi chcú vyvolať na Ukrajine nový majdan

21:30 Nemecký kancelár Olaf Scholz v sobotu uviedol, že plánuje rokovať s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Konkrétny dátum si štátnici ešte nestanovili. Lídri spolu naposledy hovorili vlani v decembri.

scholz, putin Čítajte viac Scholz bude rokovať s Putinom. Má však podmienky

19:35 Ruské sily podľa ruského ministerstva obrany podnikli intenzívne delostrelecké a letecké útoky na ukrajinské jednotky v okolí Dnepra na juhu Ukrajiny a spôsobili ukrajinskej strane straty v počte 75 vojakov. Informovala o tom agentúra Interfax. Ukrajinské sily podľa nej okrem toho pri tejto operácii prišli o štyri húfnice.

Operácia sa podľa ruského ministerstva obrany odohrala pri obci Kačkarikva, ktorá leží v Chersonskej oblasti na pravom brehu Dnepra ovládanom Ukrajinou, a pri dvoch ostrovoch na Dnepre. Kedy sa operácia odohrala, ruské médiá nespresnili, informáciu ale prevzala z brífingu ministerstva obrany, ktorý sa zvyčajne venuje vývoju na Ukrajine v posledných 24 hodinách.

V poslednom čase prichádzajú správy o bojoch na ľavom brehu Dnepra, ktorý je ovládaný Ruskom, ale kam sa Ukrajincom v posledných týždňoch podarilo prebojovať. Podľa analýzy amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW), ktorý sa odvoláva na ruských provojnových komentátorov, sa boje odohrávajú pri dedinách Pojma a Piščanivka ležiacich neďaleko Dnepra asi 12 kilometrov vzdušnou čiarou od Chersonu a tiež pri dedine Krynky asi 30 kilometrov od Chersonu. (čtk)

19:02 Ruská armáda pripravuje tretiu vlnu ofenzívy proti mestu Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny. Povedal to v sobotu pre ukrajinskú televíziu hovorca tavrijskej skupiny ukrajinskej armády Oleksandr Štupun. „Predpokladáme tretiu vlnu ofenzívy, pokus o obkľúčenie Avdijivky," povedal Štupun. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Útoky na Avdijivku, ktorá je bránou do okupovaného mesta Doneck, sú pre Moskvu veľmi nákladné. Podľa ukrajinskej armády Rusi v ostatných mesiacoch v bojoch v okolí mesta stratili zhruba 10-tisíc vojakov, viac ako sto tankov, viac ako 250 obrnených vozidiel a sedem lietadiel Su-25. Mesto Avdijivka, ktoré leží severne od Donecka, sa Moskva snaží získať už od roku 2014.

18:17 Jeden ukrajinský civilista prišiel o život a ďalší traja utrpeli zranenia pri útokoch, ktoré počas uplynulého dňa podnikli ruskí vojaci proti Chersonskej oblasti. Informuje o tom web Kyiv Independent, ktorý cituje gubernátora oblasti Oleksandra Prukudina.

Gubernátor dodal, že ruská armáda proti oblasti vystrelila 577 projektilov z delostrelectva, mínometov, tankov, granátometov, bezpilotných lietadiel a stíhačiek. Na mesto Cherson Rusi uplynulý deň zaútočili 26-krát.

cesky dron Primoco One 150 pre Ukrajinu Čítajte viac Ukrajina získava od západných darcov české prieskumné drony

17:05 Ruské ministerstvo spravodlivosti zaradilo online noviny The Moscow Times, ktoré prinášajú spravodajstvo v ruskom i anglickom jazyku, na zoznam zahraničných agentov. V piatok večer to oznámili samotné noviny, informuje TASR podľa sobotňajšej správy agentúry Reuters.

Rezort spravodlivosti uviedol vo vyhlásení, ktoré zverejnili ruské médiá, že noviny The Moscow Times šíria nepresné informácie o rozhodnutiach ruských úradov a formujú tak negatívny obraz o Rusku.

The Moscow Times na svojej webovej stránke reagovali, že zákon o zahraničných agentoch je v posledných rokoch „neprimerane využívaný“ proti nezávislým novinárom, aktivistom a mimovládnym organizáciám. „Zoznam zahraničných agentov ministerstva (spravodlivosti) radí anglické a ruskojazyčné vydania The Moscow Times ako aj ich stránky na sociálnych sieťach… medzi subjekty podliehajúce obmedzeniam,“ uvádzajú The Moscow Times.

Webové stránky novín pritom v Rusku už zablokoval ruský úrad pre dohľad nad médiami Roskomnadzor. Organizácie, médiá i osoby, ktoré Rusko zaradí medzi zahraničných agentov musia čeliť viacerým opatreniam vrátane zvýšeného dohľadu nad ich financiami.

16:19 Pri dvanástom balíku protiruských sankcií zo strany Európskej únie bude Smer-SD požadovať dosahovú štúdiu ich účinkov nielen na EÚ, ale aj samotné Slovensko. Za červenú čiaru označuje nukleárne palivo. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol minister zahraničných vecí Juraj Blanár (Smer). Pri palive sa zhoduje s poslancom Národnej rady SR Tomášom Valáškom (PS), nie však v tom, aký dosah mali doterajšie sankcie na samotné Rusko.

„Naša červená čiara je, že tam nesmie byť nukleárne palivo, pretože zatiaľ naše atómky ešte nie sú dostatočne transformované na to, aby sme dokázali fungovať s iným, náhradným palivom. Toto tam určite nemôže byť,“ zdôraznil Blanár s tým, že Európska únia zjavne v tomto počúva.

V tomto sa opozičné PS zhoduje podľa Valáška so Smerom-SD. Ak by sa podľa neho nukleárne palivo v balíku sankcií objavilo, vetovala by to akákoľvek vláda. „Keď nemáme alternatívu, potrebujeme si vyrokovať alternatívu,“ poznamenal Valášek. Predošlé sankčné balíky proti Rusku však obhajuje. Poukazuje na to, že viedli k tomu, že Rusko nedokázalo vyzbrojiť svoju armádu tak, aby to dokázalo bez sankcií. Blanár však oponuje, že Rusko sankčná politika nezastavila, dosah to skôr malo aj na slovenské podniky.

Smer-SD taktiež podporuje finančnú pomoc pre Ukrajinu. Je pripravený na diskusiu, má však podmienky. Peniaze musia byť využité na to, na čo majú a nemôžu sa stratiť. Nemôže to mať dosah na kohéznu, ani spoločnú poľnohospodársku politiku a zároveň musia ísť peniaze aj na obnovu infraštruktúry v dotyku s Ukrajinou. Dôležitosť finančnej pomoci vníma aj Valášek, aj s ohľadom na to, že Slovensko je jedna z mála krajín, ktoré s Ukrajinou susedia. Krajina tak môže v budúcnosti profitovať z cezhraničného obchodu. Súhlasí s tým, že treba prísne dohliadať na prerozdelenie pomoci.

15:40 Zariadenie energetickej infraštruktúry zasiahol v noci na sobotu ruský útok dronmi na Odeskú oblasť na juhu Ukrajiny a 2-tisíc domácností zostalo bez dodávok elektriny. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje vyjadrenie šéfa vojenskej administratívy oblasti Oleha Kipera na komunikačnej platforme Telegram a tlačovú službu energetickej firmy DTEK.

„V okrese Odesa bolo zasiahnuté zariadenie energetickej infraštruktúry. Zranenie utrpel jeden civilný zamestnanec, ktorého hospitalizovali. Poškodené boli administratívne priestory. Vypukol požiar, ale ihneď ho uhasili," uviedol Kiper. (sita)

12:31 Ukrajina a USA usporiadajú 6. a 7. decembra vo Washingtone konferenciu o vojenskom priemysle, informuje TASR podľa agentúry Reuters. Kyjev zvýšil úsilie o výrobu vlastných zbraní pre obavy zo zníženia dodávok zo Západu. Dúfa tiež, že spoločné podniky s medzinárodnými výrobcami zbraní pomôžu oživiť domáci priemysel.

Stretnutie bude „súčasťou úsilia vlády USA výrazne zvýšiť výrobu zbraní na podporu boja Ukrajiny za slobodu a bezpečnosť“, uviedla hovorkyňa Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Adrienne Watsonová

Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak opísal konferenciu ako „veľmi silnú udalosť“ pre významných hráčov obranného priemyslu. Prezident Volodymyr Zelenskyj povedal, že spolupráca v tomto smere „nepochybne posilní aj Američanov a Ukrajincov, ako aj našich partnerov“.

V októbri na Ukrajine vznikol spoločný podnik Rheinmetall UDI s nemeckým výrobcom zbraní na servis a opravu západnej vojenskej technikyí. V septembri tiež privítala medzinárodné fórum obranného priemyslu s viac ako 250 západnými výrobcami zbraní a munície. Zelenskyj v piatok diskutoval s predstaviteľmi armády aj o ukrajinskom raketovom programe.

11:44 Ukrajinské ministerstvo pre reintegráciu uviedlo, že Rusko zadržiava viac ako 3 500 ukrajinských vojakov ako vojnových zajatcov. Celkovo ministerstvo eviduje viac ako 4300 Ukrajincov, ktorí sú vojnovými zajatcami Ruska, vrátane 760 civilistov. Ich príbuzní dostávajú finančnú podporu od štátu. Moskva zase uviedla, že Ukrajina zadržiava viac ako 500 ruských vojakov.

Začiatkom novembra vyšlo najavo, že Kyjev pripravuje druhú väznicu pre ruských vojnových zajatcov v západnej časti krajiny. Obe zariadenia by mali mať spolu kapacitu pre približne 900 zajatcov.

Ukrajinský komisár pre ľudské práva Dmytro Lubinec tvrdí, že Moskva od začiatku jej invázie na Ukrajinu odovzdala Kyjevu takmer 2600 vojnových zajatcov a civilistov. Nie je známe, koľko vojnových zajatcov Moskva získala výmenou.

10:20 Rusko zrušilo obmedzenia na vývoz benzínu. Oznámilo to v piatok ruské ministerstvo energetiky s odôvodnením, že na trhu sa medzičasom vytvoril prebytok ponuky a veľkoobchodné ceny klesli. Minulý mesiac Moskva zrušila väčšinu obmedzení na vývoz nafty.

Vladimir Putin Čítajte viac Rusko ruší zákaz vývozu benzínu. Už ho majú zase dostatok

9:14 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva padlo 620 ruských vojakov. Počet obetí v radoch ruských ozbrojených síl sa tak od začiatku vojny zvýšil na 317 380, uviedol v sobotu na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o sedem tankov, deväť obrnených bojových vozidiel pechoty, štrnásť delostreleckých systémov a jeden raketomet.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 5 422 tankov, 10 141 obrnených bojových vozidiel pechoty, 7 726 delostre­leckých systémov a 896 raketometov.

7:00 Kyjev sa v noci na sobotu druhýkrát v tomto mesiaci stal terčom útoku ruských dronov. Podľa tamojšej vojenskej správy sa všetkých zhruba desať bezpilotných lietadiel podarilo zostreliť. Obete ani škody zatiaľ nie sú hlásené, uviedla agentúra Ukrinform.

„Druhý útok nepriateľských dronov na Kyjev v tomto mesiaci. Nepriateľské bezpilotné lietadlá boli vypustené z juhu. Aby sa dostali do hlavného mesta, prekonali… ťažkú trasu dlhú takmer 1000 km,“ uviedol šéf kyjevskej vojenskej správy Serhij Popko, podľa ktorého ale „zložité manévre nepriateľa“ protivzdušnú obranu ukrajinskej metropoly nezaskočili.

Pred týždňom sa Kyjev stal prvýkrát od konca septembra terčom ruského raketového útoku. Tlaková vlna z jednej zo zostrelených rakiet vtedy ľahko poškodila niekoľko domov v Kyjevskej oblasti.

cesky dron Primoco One 150 pre Ukrajinu Čítajte viac Ukrajina získava od západných darcov české prieskumné drony
443 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine