634. deň: Ukrajinská armáda tvrdí, že zatlačila ruské sily niekoľko kilometrov od Dnepra

V Kyjeve bol v noci na nedeľu niekoľkokrát letecký poplach, lebo ruské drony prilietali z rôznych smerov.

19.11.2023 08:00 , aktualizované: 17:14
Kyjev, Ukrajina, vojna na Ukrajine Foto: ,
Ľudia za súmraku v centre Kyjeva na Ukrajine v sobotu 18. novembra 2023.
debata (253)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 634 dní
  • Ukrajinci v Chersonskej oblasti presúvajú ďalšiu pechotu na východný breh Dnipra
  • Kyjev čelil viacerým vlnám útokov ruských dronov, zranenia nie sú hlásené
  • Moskva stratila podľa Kyjeva ďalších takmer 1 200 vojakov
  • Putin sa budúci týždeň zúčastní na virtuálnom summite G20, tvrdia ruské médiá
  • Ukrajinská armáda za uplynulý týždeň zničila 711 kusov ruskej vojenskej techniky
Presný zásah Ukrajincov a Rusi majú o ďalší tank menej
Video
ukrajina, rusko, vojna, vojaci Čítajte viac 633. deň: Moskva pripravuje tretiu vlnu ofenzívy proti mestu Avdijivka

20:30 Na Ukrajinu sa vrátil Bohdan Jermochin, ktorého minulý rok po rozpútaní vojny a obsadení mesta Mariupoľ previezli do Ruska. V nedeľu v deň svojich 18. narodenín sa po dlhom čase stretol s príbuznými v bieloruskom Minsku.

bohdan jermochin, ukrajina, únos, deportácia Čítajte viac Na Ukrajinu sa vrátil mladík, ktorého odvliekli do Ruska a povolali do armády

17:14 Ukrajinská armáda za uplynulý týždeň zničila 711 kusov ruskej vojenskej techniky a zlikvidovala 7 029 ruských vojakov. Uviedol to v nedeľu na komunikačnej platforme Telegram prvý námestník ukrajinského ministra obrany Oleksandr Pavliuk. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Podľa Pavliuka Rusko v týždni od 13. novembra na Ukrajine stratilo 86 tankov, 94 obrnených transportérov, 185 delostreleckých systémov, 17 raketometov, 8 systémov protivzdušnej obrany, 170 vozidiel a 18 kusov špeciálnej techniky. Okrem toho ukrajinské sily zničili 123 ruských dronov a jedno lietadlo, dodal Pavliuk.

16:00 Lotyšský prezident Edgars Rinkēvičs reagoval na nesplnené sľuby EÚ dodať Ukrajine muníciu. Ak jej nie je dostatok v Európe, kúpme ju inde a odovzdajme Ukrajine, povedal serveru Politico prezident.

Edgar Rinkévičs Čítajte viac Nemá EÚ sľubovanú muníciu pre Kyjev? Tak ju kúpme inde a dajme Ukrajine, znie z Lotyšska

15:17 Rusko uvažuje o možnosti opätovného uvedenia prieskumných lietadiel M-55 zo sovietskej éry do prevádzky. Uviedla to spravodajská služba britského ministerstva obrany v najnovšej správe o vývoji vojny na Ukrajine, ktorú zverejnila v nedeľu na sociálnej sieti X. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

„Existuje reálna možnosť, že sa M-55 vráti do služby na fronte s cieľom posilniť nedostatočný ruský prieskum priestoru nad Ukrajinou," konštatoval britský rezort obrany.

Rusko má niekoľko lietadiel M-55, ktoré sa prvýkrát vzniesli do vzduchu v roku 1988. Vykonávajú výskumné funkcie, pričom sa v rokoch 1996 a 1997 podieľali na skúmaní arktickej stratosféry a v roku 1999 na prieskume Antarktídy.

14:25 Ruský prezident Vladimir Putin sa zúčastní v stredu na virtuálnom summite skupiny G20. V septembri pritom vynechal summit 20 najväčších ekonomík sveta, ktorý sa konal v Indii, informuje TASR podľa správy agentúry AFP, ktorá sa odvoláva na ruské médiá.

„Vladimir Putin sa zúčastní na virtuálnom summite G20,“ uviedla v nedeľu ruská televízia Vesti TV s odvolaním sa Putinov program na nadchádzajúci týždeň. Televízia však neposkytla viac informácií o charaktere Putinovej účasti na summite.

India vo vyhlásení v sobotu uviedla, že premiér Naréndra Módí bude v stredu predsedať virtuálnemu summitu G20, na ktorom sa bude rokovať o kľúčových bodoch septembrového summitu v Naí Dillí.

Putin nevycestoval na posledné dve schôdzky G20 – v septembri jednu hostila India a vlani Indonézia – a namiesto seba na nich poslal ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova.

Šéf Kremľa vycestoval len na zopár zahraničných ciest odvtedy, čo na neho Medzinárodný trestný súd (ICC) v marci vydal zatykač za údajné protizákonné deportácie ukrajinských detí. Skupina 20 najväčších ekonomík sveta je zložená z 19 krajín a Európskej únie a Africkej únie.

13:20 Ukrajinská armáda v nedeľu oznámila, že zatlačila ruské sily tri až osem kilometrov od brehov rieky Dneper. Ak by sa to potvrdilo, išlo o prvý významný postup, ktorý sa ukrajinskej armáde podarilo dosiahnuť počas jej už niekoľko mesiacov trvajúcej protiofenzívy, informuje agentúra AFP.

„Predbežné čísla kolíšu od troch do ôsmich kilometrov v závislosti od špecifík, zemepisnej polohy či terénu na ľavom (východnom) brehu,“ uviedla hovorkyňa ukrajinskej armády Natalija Humeňuková. Nešpecifikoval pritom, či majú Ukrajinci už úplnú kontrolu nad oblasťou alebo to, či sa ruskí vojaci stiahli.

„Nepriateľ stále pokračuje v delostreleckej paľbe na pravom brehu,“ uviedla hovorkyňa. Odhadom sa podľa nej sa v oblasti nachádza niekoľko desiatok tisíc ruských vojakov. „Máme pred sebou veľa práce,“ konštatovala.

Ukrajinské a ruské sily boli dlho pevne usadené na opačných stranách Dnepra na juhu Chersonskej oblasti po tom, čo sa Rusko vlani v novembri stiahlo z pravého brehu rieky. Ukrajinci podnikli viacero snáh o prekročenie Dnepra, pričom Kyjev minulý týždeň konečne ohlásil „úspešný“ prelom.

AFP upozorňuje, že vyhlásenia ukrajinských a ruských predstaviteľov nemožno nezávisle overiť. Predmostie na ľavom brehu Dnepra by Ukrajincom umožnilo podniknúť ofenzívu hlbšie smerom na juh. Takáto operácia by si však vyžadovala vyslanie väčšieho počtu mužov a výzbroje do ťažko dostupnej močaristej oblasti, píše AFP.

12:00 Väznený ruský nacionalistický bloger a kritik vojenskej stratégie Kremľa na Ukrajine Igor Girkin v sobotu oznámil že, má v úmysle kandidovať v budúcoročných ruských prezidentských voľbách a svojich podporovateľov vyzval, aby začali zbierať podpisy pre jeho kandidatúru.

girkin Čítajte viac Väznený ruský nacionalista Girkin chce kandidovať za prezidenta. Z väzby kritizoval armádu aj Putina

10:57 Ukrajinskí vojaci v sobotu pokračovali v operáciách na východnom brehu rieky Dnipro v Chersonskej oblasti, pričom tam pravdepodobne nasadili ďalšiu pechotu. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje správu amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Ruskí vojnoví blogeri vo všeobecnosti tiež konštatovali, že ukrajinská armáda Chersonskej oblasti v sobotu presúvala ďalšiu pechotu na východný breh Dnipra, uviedli analytici ISW. Podľa ukrajinského generálneho štábu ukrajinskí vojaci v sobotu odrazili dvanásť ruských útokov na svoje pozície na východnom brehu Dnipra.

10:11 Počas uplynulého dňa na Ukrajine podľa Kyjeva padlo 1 190 ruských vojakov. Ruská armáda tak od začiatku vojny stratila 318 570 ľudí, uviedol v nedeľu na Facebooku ukrajinský generálny štáb. Za uplynulý deň Moskva podľa neho prišla aj o trinásť tankov, dvadsaťpäť obrnených bojových vozidiel pechoty, osemnásť delostreleckých systémov a dva raketomety.

Od začiatku invázie na Ukrajinu Rusko podľa Kyjeva celkovo stratilo už 5 435 tankov, 10 166 obrnených bojových vozidiel pechoty, 7 744 delostre­leckých systémov a 898 raketometov.

8:18 Fínsko v sobotu uzatvorilo štyri hraničné priechody s Ruskom. Odôvodnilo to nárastom nelegálnych migrantov, ktorým ruské úrady umožňujú prechod bez potrebných dokladov, informovala agentúra DPA. Fínska vláda avizovala zatvorenie priechodov už vo štvrtok. Ide o priechody Imatra, Niirala, Nuijamaa a Vaalimaa pri Petrohrade, ktoré zatvoria na tri mesiace.

Tieto štyri hraničné priechody ležia na juhovýchode Fínska a ide o najvyťaženejšie hraničné priechody medzi oboma krajinami. V regióne zostane otvorený len železničný priechod vo Vainikkale. Žiadatelia o azyl prichádzajúci z Ruska si budú môcť po novom podať žiadosti len na hraničných priechodoch Salla a Vartius na severe krajiny.

Helsinki obviňujú Moskvu, že úmyselne vpúšťa do Fínska migrantov napriek tomu, že nemajú potrebné cestovné doklady. Tento týždeň prišli do Fínska každý deň desiatky žiadateľov o azyl z krajín ako Irak, Jemen, Somálsko či Sýria. Priemerne ich pritom doteraz prichádzalo na jeseň len niekoľko. V piatok zaznamenali na juhovýchode Fínska 163 žiadateľov o azyl, ktorí nemali doklady. Ide pritom o dvojnásobný nárast v porovnaní s celým predchádzajúcim týždňom.

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí už vopred skritizovala zatvorenie niekoľko priechodov na rusko-fínskej hranici. Nazvala to „výrazom nových deliacich čiar v Európe, ktoré neriešia žiadne otázky, ale iba vytvárajú nové problematické otázky,“ povedala Maria Zacharovová vo štvrtok pre denník Izvestija.

7:55 Kyjev v noci na dnes čelil niekoľkým vlnám útokov ruských dronov, uviedla podľa agentúry Reuters tunajšia vojenská správa. Desiatku bezpilotných lietadiel pri druhom takomto útoku za dve noci tunajšia protivzdušná obrana zostrelila. Žiadne správy o obetiach alebo zranených zatiaľ nie sú. Starosta Moskvy Sergej Sobjanin potom podľa agentúry Interfax informoval o zničení dronu letiaceho na Moskvu.

Ukrajinské vzdušné sily ráno na sociálnej sieti oznámili, že v noci sa im podarilo zničiť 15 z 20 prili­etavajúcich dronov Šáhid, do akcie sa zapojila protivzdušná obrana v Kyjevskej, Poltavskej a Čerkaskej oblasti.

Šéf kyjevskej vojenskej správy Serhij Popko na Telegrame napísal, že útoky proti niekoľkomiliónovej metropole smerovali z rôznych smerov. „Preto bol v hlavnom meste niekoľkokrát vyhlásený letecký poplach,“ poznamenal s tým, že zatiaľ nie sú hlásené ani žiadne škody na kritickej infraštruktúre.

Podľa starostu Moskvy Sobjanina nespôsobili nikomu zranenia alebo škody na majetku ani úlomky dronu zostreleného v noci na dnes pri Moskve. Dron bol podľa neho zostrelený v Bogorodskom okrese východne od Moskvy. Ruské ministerstvo obrany útok pripísalo ukrajinským silám. Tie sa k úderom na ruské územie nehlásia.

Počas minuloročnej zimy sa Rusko, ktoré Ukrajinu napadlo vo februári 2022, opakovane zameriavalo na energetickú infraštruktúru východoeurópskej krajiny, kvôli čomu boli milióny ľudí po časť najchladnejšieho obdobia roka bez elektriny, kúrenia a vody.

Na Kyjev Rusko tento mesiac zaútočilo po 52-dňovej prestávke a teraz ďalšie dva útoky prišli v dňoch hneď po sebe.

Reuters tiež napísal, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvalil sankcie na ďalších 37 ruských organizácií a 108 osôb, medzi ktorými sú aj Ukrajinci spolupracujúci s Ruskom.

253 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine