Zomrela bývalá americká prvá dáma Rosalynn Carterová

Bývalá prvá dáma USA a manželka exprezidenta Jimmyho Cartera, Rosalynn Carterová, zomrela vo veku 96 rokov vo svojom dome v štáte Georgia.

19.11.2023 23:18
Rosalynn Carterová / Jimmy Carter / Foto: ,
Niekdajšia prvá dáma USA Rosalynn Carterová spolu s manželom a bývalým prezidentom USA Jimmym Carterom v meste Atlanta, september 2018
debata (8)

„Bývalá prvá dáma Rosalynn Carterová, vášnivá bojovníčka za duševné zdravie, starostlivosť a práva žien, zomrela v nedeľu 19. novembra o 14.10 h vo svojom dome v Plains v štáte Georgia vo veku 96 rokov. Zomrela v pokoji, s rodinou po svojom boku,“ oznámila nezisková organizácia prezidentského páru Carter Center.

Dodala, že Carterová trpela demenciou a posledné mesiace sa jej zdravotný stav postupne zhoršoval.

„Rosalynn bola mojou rovnocennou partnerkou vo všetkom, čo som kedy dosiahol. Dávala mi cenné rady a povzbudila ma, keď som to potreboval. Pokým Rosallyn žila, vždy som vedel, že ma niekto miluje a podporuje,“ uviedol Carter vo vyhlásení.

Jimmy Carter bol 39. prezidentom Spojených štátov v rokoch 1977 – 1981. V roku 2002 získal Nobelovu cenu za mier. S Carterovou tvorili manželský pár 77 rokov. Jeho manželka sa zúčastňovala na zasadnutiach vlády, často sa vyjadrovala ku kontroverzným témam a svojho manžela zastupovala aj na zahraničných cestách. Prezidentovi poradcovia ju niekedy nazývali „spolupreziden­tkou“.

Rosalynn Carterová / Jimmy Carter / Čítajte viac Niekdajšia prvá dáma USA Rosalynn Carterová trpí demenciou
8 debata chyba
Viac na túto tému: #Rosalynn Carterová