Argentína bude mať pravicového prezidenta, voľby vyhral Javier Milei

Budúcim argentínskym prezidentom bude krajne pravicový ekonóm Javier Milei. Jeho súper, minister hospodárstva Sergio Massa, mu už zablahoželal, a ešte pred zverejnením oficiálnych výsledkov tak uznal svoju porážku v druhom kole hlasovania v 46-miliónovej latinskoamerickej krajine. Víťazstvo Mileia bude podľa agentúr pre Argentínu predstavovať zásadnú politickú zmenu.

20.11.2023 05:45
Argentína, voľby prezidenta, Javier Milei Foto: ,
Javier Milei (vpravo) a jeho priateľka Fatima Floreziová mávajú priaznivcom pred sídlom svojej kampane po víťazstve v druhom kole volieb v Buenos Aires v Argentíne v nedeľu 19. novembra 2023.
debata

Päťdesiatjedenročný Massa svojim priaznivcom v nedeľu večer miestneho času (v noci na pondelok SEČ) povedal, že už s Mileiom hovoril, aby mu „zablahoželal a zaželal mu veľa šťastia, pretože je to prezident, ktorého si väčšina Argentínčanov zvolila na ďalšie štyri roky“. Jeho slová boli v tábore podporovateľov Mileia podľa denníka El Clarín prijaté s obrovským nadšením. Oslavuje sa aj v uliciach hlavného mesta Buenos Aires.

Potom slová Massu potvrdili aj priebežné výsledky po sčítaní 96 percent hlasov, podľa ktorých mal 53-ročný Milei jasný náskok v pomere 55,8 ku 44,2 percenta. Z októbrového prvého kola hlasovania pritom ešte víťazne vzišiel Massa, predstaviteľ vládnej perónistickej Únie pre vlasť, keď druhého Mileia porazil o sedem percentuálnych bo­dov.

„Je to triumf, ktorý nie je ani tak zásluhou Mileia a jeho zvláštností a špecifík, ako skôr dopytom po zmene,“ zhodnotil výsledok analytik Lucas Romero. „To, čo sa prejavilo vo voľbách, je únava, vyčerpanie a protestný hlas väčšiny Argentínčanov“.

Argentínske médiá dopredu voľby vnímali ako politický súboj medzi kandidátom, ktorý predstavuje kontinuitu, a Mileiom, ktorý je vnímaný ako zásadná zmena. Milei, ktorého zahraničné agentúry označujú za „krajne pravicového libertariánskeho radikála“ či „pravicového populistu“, sľuboval prevratné ekonomické kroky, vrátane nahradenia domácej meny peso americkým dolárom alebo zrušenia centrálnej banky.

Naopak, Massa varoval pred rušením kľúčových ministerstiev a ohrozením verejných služieb, vrátane zdravotníctva a školstva a tiež sociálnych programov, na ktoré sú mnohí Argentínčania odkázaní.

Agentúra AP očakáva, že Argentína, ktorú trápi vysoká inflácia a stúpajúca chudoba, sa pod vedením muža, ktorý býva porovnávaní s Donaldom Trumpom, politicky výrazne posunie doprava. Práve vážne ekonomické ťažkosti krajiny boli hlavným dôvodom, prečo Mileia podporoval napríklad dvadsaťšesťročný fyzioterapeut Esteban Medina. „Peniaze stačia každým dňom na menej a menej. Som kvalifikovaný človek a môj plat na nič nestačí,“ povedal.

Naproti tomu 36-ročná žena v domácnosti Jenifer Pioová vyjadrila obavy, že víťazstvo Mileia by mohlo Argentínu nasmerovať späť k diktatúre. „Milei nemá najmenšie poňatie o tom, ako vládnuť,“ myslí si. „Je emočne a psychicky nestabilný. Nie je na tom dobre,“ povedala tiež o politikovi, ktorý počas kampane opakovane vystupoval s naštartovanou motorovou pílou.

Milei nerozdeľuje len Argentínčanov, ale aj zahraničných štátnikov. Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva, ktorého predtým ekonóm nazval „naštvaným komunistom“, mu zaželal šťastie a úspech, zatiaľ čo kolumbijský prezident Gustavo Petro jeho víťazstvo považuje za smutné pre Latinskú Ameriku.

Americký exprezident Trump vo svojej gratulácii Mileimu napísal, že je na neho hrdý. „Zmeníte svoju krajinu a vrátite Argentíne jej veľkosť!“ poznamenal tiež v narážke na svoj volebný slogan.

debata chyba
Viac na túto tému: #Argentína #Javier Milei