635. deň: Ukrajinci pri Avdijivke prešli do ofenzívy, USA pošlú ďalšiu vojenskú pomoc

Ukrajinské jednotky v nedeľu odrazili viacero ruských útokov a prešli pri Avdijivke do protiútoku, pričom zaznamenali menšie postupy, uviedli analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny. USA napriek patovej situácii v Kongrese schválili novú vojenskú pomoc Ukrajine.

20.11.2023 06:00 , aktualizované: 21:52
vojna na Ukrajine Foto: ,
Ukrajinský vojak páli na ruské pozície neďaleko Avdijivky v Doneckom regióne na Ukrajine 28. apríla 2023.
debata (468)

Najdôležitejšie udalosti

Ukrajinské špeciálne jednotky už o Krym bojujú s Rusmi
Video
Krym je Ukrajina. Ukrajinská vojenská spravodajská služba zverejnila video z výcviku, ale aj zo samotných akcií špeciálnych síl na území dočasne okupovaného Krymu. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany
Ukrajinský tank prezývaný Zajačik

Krátko po ruskom útoku minulý rok Ukrajinci ukoristili tank T-80BVM. Dostal prezývku Bunny (Zajačik) a v radoch 93. mechanizovanej brigády sa stal najznámejším a najúspešnejším ukrajinským tankom.

Fotogaléria
Tanku T-80BVM Zajačik ešte v ruských farbách po...
Tanku T-80BVM Zajačik v marci 2022 krátko po...
+5Tanku T-80BVM Zajačik po tom, čo dostal...
Kyjev, Ukrajina, vojna na Ukrajine Čítajte viac 634. deň: Ukrajinská armáda tvrdí, že zatlačila ruské sily niekoľko kilometrov od Dnepra

21:52 Spojené štáty v pondelok schválili ďalšiu vojenskú pomoc Ukrajine za 100 miliónov dolárov, oznámil na návšteve v Kyjeve americký minister obrany Lloyd Austin. Vláda to urobila napriek patovej situácii v Kongrese v otázke schválenia širšieho financovania.

„Dnes oznamujem uvoľnenie ďalších 100 miliónov dolárov na základe prezidentskej právomoci. Poskytneme tak ďalšiu delostreleckú muníciu, ďalšie strely pre protivzdušnú obranu, ako aj množstvo protitankových zbraní,“ povedal Austin novinárom.

„Takže ako iste viete, naša pomoc pokračuje,“ dodal Austin, ktorý ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému prisľúbil, že podpora USA je „na dlhé trate“, teda bude dlhodobá.

Ministerstvo zahraničných vecí vo Washingtone informovalo, že súčasťou pomoci sú tri milióny kusov streliva do ručných zbraní a vybavenie pre salvové raketomety HIMARS, ktoré využívajú presne navádzané strely.

Minister zahraničných vecí Antony Blinken vysvetlil, že táto vojenská podpora „pomôže Ukrajine v naplnení okamžitých potrieb na bojisku, kde sa pokúša znovu získať svoje vlastné územie“.

„Je životne dôležité, aby Kongres konal a podporil Ukrajinu schválením prezidentovej žiadosti o ďalšie (širšie) financovanie,“ uviedol Blinken vo vyhlásení k patovej situácii. „Pomoc Ukrajine pri jej obrane a zabezpečení budúcnosti ako suverénneho, demokratického, nezávislého a prosperujúceho štátu pomáha našim vlastným národnobezpeč­nostným záujmom,“ dodal. (afp, tasr)

20:32 Poľský minister poľnohospodárstva Robert Telus v pondelok vyzval Európsku Úniu, aby hľadala riešenia na ochranu poľských poľnohospodárov v spojitosti s ťažkosťami, ktoré by sa mohli vyskytnúť po vstupe Ukrajiny do EÚ.

Telus počas zasadnutia Rady EÚ pre poľnohospodárstvo a rybolov v Bruseli vyjadril znepokojenie, že navrhovaný vstup Ukrajiny do Európskej únie by spôsobil ťažkosti poľnohospodárskemu sektoru EÚ.

Poľský minister podľa svojich slov absolvoval stretnutia s rezortnými partnermi z krajín Vyšehradskej štvorky (V4), kam okrem Poľska patria aj ČR, Maďarsko a SR, i s tzv. krajinami v prednej línii, ktoré sú ovplyvnené v spojitosti s vývozom poľnohospodárskych produktov z Ukrajiny (Bulharsko, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko). Tieto rokovania sa podľa Telusa zameriavali na možný vstup Ukrajiny do EÚ.

„Sú to výzvy pre poľnohospodárstvo EÚ,“ povedal. „Musíme hľadať také riešenia, aby to neuškodilo európskemu poľnohospodárstvu. Aby vstup Ukrajiny do EÚ neškodil našim poľnohospodárom – poľským alebo tým v ďalších krajinách prednej línie,“ povedal.

Ministri poľnohospodárstva členských krajín EÚ takisto rokovali o prevoze ukrajinského obilia cez územie Únie. Jednostranné embargá na tieto produkty, ktoré zaviedli Poľsko, Maďarsko a SR podľa Telusa potvrdili, že takýto prevoz sa dá uskutočniť. Tiež uviedol, že mnohé členské krajiny EÚ neverejne súhlasili s jeho postojom, a vyjadril presvedčenie, že EÚ zo situácie vyvodí závery a vytvorí systém na úrovni Únie s cieľom zaistiť prísun ukrajinského tovaru na tie isté trhy ako pred začiatkom vojny. (tasr, pap)

17:40 Počet žien, ktoré slúžia v Ozbrojených silách Ukrajiny, sa od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu výrazne zvýšil. K októbru tohto roka bolo súčasťou ukrajinských ozbrojených síl viac ako 62-tisíc žien. V roku 2014 to bolo necelých 50-tisíc žien. Informuje o tom web Ukrajinská pravda.

V samotnej ukrajinskej armáde k októbru slúžilo 43 479 žien. V roku 2014 ich bolo 16 557. V bojovej zóne na Ukrajine je v súčasnosti viac ako 5-tisíc žien. „Máme najväčší počet žien na bojisku na Ukrajine v modernej histórii," povedala námestníčka ukrajinského ministra obrany Natalija Kalmyková.

16:05 Ruská Federálna agentúra pre leteckú dopravu navrhla, aby ruské letecké spoločnosti začali pravidelné lety do Severnej Kórey. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent, ktorý cituje správu ruského štátom kontrolovaného média Kommersant.

Ruský úrad pre leteckú dopravu poslal takýto návrh popredným ruským leteckým spoločnostiam Aeroflot a Aurora, ktoré potvrdili svoju „teoretickú pripravenosť.“ „V novej zahraničnopoli­tickej realite si Rusko vytvára nové partnerstvá, ktorých budovanie a rozvoj nie je veľmi pohodlný bez priamych letov z Moskvy, “ povedal šéf neziskovej organizácie Aviaport zaoberajúcej sa letectvom Oleg Pantelejev.

V súčasnosti hlavný spôsob, ako sa letecky dostať do Severnej Kórey z Ruska, je z mesta Vladivostok štátnou severokórejskou leteckou spoločnosťou Air Koryo, ktorá však do Vladivostoku lieta iba dvakrát týždenne.

Rusko, KĽDR, Kim  Čong-un, Putin Čítajte aj Moskva hľadá spojencov v KĽDR. Je to blízky a dlhoročný partner, povedal Šojgu

15:53 Ruský prezident Vladimir Putin prehovorí na nadchádzajúcom virtuálnom samite najväčších svetových ekonomík zo skupiny G20. S odvolaním sa na hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova o tom informovali ruské štátne médiá. Putin sa predchádzajúcich dvoch samitoch, ktoré sa za osobnej účasti svetových štátnikov a ďalších vrcholných predstaviteľov konali v Indonézii a Indii, nezúčastnil; jeho miesto na nich zaujal šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov.

Virtuálny samit túto stredu organizuje India. Konanie štátnikov navrhol na konci septembrovej vrcholnej schôdzky indický premiér Naréndra Módí.

Putinov prejav dnes potvrdil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, hoci nespomenul, čo presne bude jeho obsahom. Uviedol tiež, že Putin sa zúčastní na mimoriadnom online samite krajín BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a JAR), ktorý bude v utorok venovaný súčasnému konfliktu medzi palestínskym radikálnym hnutím Hamas a Izraelom.

Čierne more, obillie, Ukrajina Čítajte aj Rusko využíva potraviny ako zbrane a ubližuje najzraniteľnejším, zaznelo na summite G20

15:45 „Pán prezident, posolstvo, ktoré Vám dnes prinášam, je, že Spojené štáty sú s vami, zostaneme s vami dlhodobo,“ povedal Americký minister obrany Lloyd Austin ukrajinskému prezidentovi v Kyjeve. Podľa jeho slov budú USA so svojimi spojencami a partnermi naďalej podporovať potreby Ukrajiny na bojisku.

Zelenskyj označil návštevu šéfa amerického rezortu obrany na Ukrajine za veľmi dôležitý signál. „Spoliehame sa na vašu podporu,“ uviedol. Zároveň poďakoval Kongresu USA a Američanom za podporu, napísal denník The Guardian.

Austin sa má na Ukrajine stretnúť aj s ukrajinským ministrom obrany Rustemom Umerovom a vrchným veliteľom ukrajinskej armády generálom Valerijom Zalužným.

Americká veľvyslankyňa v Kyjeve Bridget Brinková povedala, že návšteva Austina na Ukrajine signalizuje neochvejnú podporu USA pre Ukrajinu v jej boji za slobodu.

15:40 Rusko dnes predložilo Fínsku oficiálny protest kvôli fínskemu rozhodnutiu uzavrieť štyri hraničné priechody. Helsinki krok urobili kvôli rastúcemu počtu príchodov migrantov z Iraku, Sýrie a ďalších krajín bez platných dokladov. Podľa Moskvy ale kroky Fínska porušujú práva a záujmy desaťtisícov občanov oboch krajín, informovala dnes agentúra Reuters.

Fínsko v noci na sobotu uzavrelo polovicu hraničných priechodov s Ruskom kvôli zvýšenému počtu žiadateľov o azyl bez platných dokumentov prichádzajúcich na fínske hranice. Opatrenie bude v platnosti do 18. februára. Podľa fínskeho premiéra Petteriho Orpa Rusko nebráni žiadateľom o azyl, ktorí nemajú platné doklady, aby prekročili hranicu s Fínskom, ale naopak im podľa neho s dopravou k hranici pomáha.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí dnes oznámilo, že predložilo oficiálny protest fínskemu veľvyslancovi v Moskve. Rusko označilo fínske rozhodnutie za uponáhľané a kritizovalo Fínsko, že s ním tento krok nekonzultovalo.

15:05 Pri vyhľadávaní špecialistov pre ukrajinskú armádu bude bezplatne pomáhať jeden z najväčších ukrajinských internetových pracovných portálov Work.ua. Dohodu s touto spoločnosťou podpísal ukrajinský rezort obrany. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda.

„Dnes ukrajinská armáda potrebuje veľa odborníkov s civilnými profesijnými špecializáciami. Ide o vodičov, montérov, zváračov a stavebných robotníkov. Chceme pomôcť v nábore profesionálnych vojakov, ktorí majú relevantné skúsenosti z civilného života. Vďaka tejto spolupráci bude naša armáda oveľa efektívnejšia,“ konštatoval šéf firmy Work.ua Artur Michno.

Odkaz ukrajinských špeciálov Rusom: Myslia si, že sú nesmrteľní. Zničíme ich
Video
Ukrajinské špeciálne jednotky si 29. júla pripomenuli svoj slávnostný deň. / Zdroj: Generálny štáb ZSU

14:45 Ukrajinská vláda odvolala z funkcií šéfa úradu pre kybernetickú obranu a jeho zástupcu, uviedol dnes vládny predstaviteľ na telegrame. Personálne rozhodnutie padlo v čase vyšetrovania, ktoré na úrade vykonáva protikorupčná prokuratúra.

„Jurij Fedorovič Ščyhol bol odvolaný z funkcie šéfa Štátnej služby pre špeciálne komunikácie a ochranu informácií Ukrajiny,“ uviedol na komunikačnej platforme Telegram Taras Melnyčuk, predstaviteľ vlády v parlamente. Podľa neho bol zbavený pozície tiež Ščyholov zástupca Viktor Žora.

Dôvody odvolania Melynčuk neuviedol. Agentúra Reuters a ďalšie médiá však pripomenuli, že prepustenie sa časovo zhoduje s oznámením protikorupčnej prokuratúry, ktorá vyšetruje vedúcich činiteľov úradu kvôli podozreniu, že v roku 2021 pomocou nákupu predraženého softvéru spreneverili 62 miliónov hrivien. Mená vyšetrovaných prokuratúra neuviedla.

Volodymyr Zelenskyj Čítajte aj Zelenskyj chce, aby bola korupcia v čase vojny považovaná za vlastizradu

14:40 Japonský minister zahraničia Kijoto Cudži a minister priemyslu Kazučika Iwata pricestovali v pondelok s delegáciou obchodníkov do Kyjeva. Cieľom návštevy je stretnutie s ukrajinskými predstaviteľmi pred konferenciou o rekonštrukcii Ukrajiny, ktorá sa bude konať v Japonsku. Úrad ukrajinského premiéra oznámil, že Japonsko plánuje vyčleniť 160 miliónov eur na financovanie projektov ekonomickej obnovy Ukrajiny. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

Japonská delegácia podľa japonského rezortu priemyslu chce „priamo vypočuť potreby ukrajinskej strany, formulovať konkrétne projekty s ukrajinskou stranou a spolupracovať s verejným a súkromným sektorom pri poskytovaní pomoci Ukrajine." Japonsko bude hostiteľskou krajinou konferencie na podporu ekonomickej obnovy Ukrajiny, ktorá sa uskutoční 19. februára na základe dohody ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s japonským premiérom Fumiom Kišidom.

14:25 Udavačstvo, teda donášanie na susedov, kolegov a dokonca aj cudzích ľudí bolo v časoch Sovietskeho zväzu v Rusku bežné. V súčasnosti, keď ruská vláda umlčuje kritikov vojny na Ukrajine, sa táto prax opäť vracia, píše server BBC.

Moskva, Rusi, výročie boľševickej revolúcie Čítajte viac Udávať ma naučil dedo. 'Sériová donášačka' nahlásila už 1400 ľudí. Bráni tým svoj vlastný blahobyt, tvrdí

13:25 Ukrajina a Rusko dnes uskutočnili ďalšiu výmenu pozostatkov padlých vojakov. Ukrajinské úrady prevzali bezmála sto tiel, uviedol ukrajinský štáb pre vojnových zajatcov.

„Dnes boli na vládou kontrolované územia vrátené telá (pozostatky) 94 ukrajinských obrancov,“ uviedol štáb vo vyhlásení na komunikačnej platforme Telegram. „V súlade s normami medzinárodného humanitárneho práva boli telá (pozostatky) bojovníkov zabitých v súvislosti s ozbrojenou agresiou proti Ukrajine odovzdané protistrane,“ do­dal.

Koľko tiel ruská strana dostala, štáb neuviedol. Podľa neho výmenu sprostredkoval Medzinárodný výbor Červeného kríža.

Rusko a Ukrajina naposledy informovali o výmene tiel mŕtvych vojakov 6. októbra, uviedol dnes ruský list Kommersant. Vtedy podľa ruských úradov dostalo Rusko telá 60 vojakov a opačným smerom putovalo 64 tiel.

13:05 Ruská ekonomika vzrastie tento rok o viac než tri percentá, povedal ruský prezident Vladimir Putin. To je optimistickejšia prognóza než tie predchádzajúce, ktoré poukazovali na rast pod touto hranicou. Informovala o tom agentúra Reuters.

Vladimir Putin Čítajte viac Naša ekonomika porastie, tvrdí Putin. Skutočnosť je oveľa horšia, milióny Rusov žijú v chudobe, varuje ekonóm

12:55 Špecialisti spoločnosti Enerhoatom, najväčšieho výrobcu elektriny na Ukrajine, dokončili plánované opravy na poslednom, deviatom reaktore ukrajinských jadrových elektrární. Všetky reaktory nachádzajúce sa na území kontrolovanom Ukrajinou tak pracujú na plný výkon. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda, ktorý cituje tlačovú správu Enerhoatomu.

„Niekoľko mesiacov trvajúca rozsiahla oprava jadrových elektrární bola ukončená pred začiatkom zimy a mrazmi. A to je mimoriadne dôležité, pretože práve jadrová energetika poskytuje viac ako 55 percent elektriny, ktorú krajina potrebuje. Toto je najudržateľnejšia a najstabilnejšia produkcia, ktorá umožnila nášmu energetickému systému vydržať minulú zimu. A som si istý, že tak to bude aj počas tejto vykurovacej sezóny,“ konštatoval ukrajinský minister energetiky Herman Haluščenko.

Špecialisti Enerhoatomu spoločne s americkou spoločnosťou Westinghouse urobili všetko, aby zaistili, že reaktory typu VVER 440, ktoré používali ruské palivo, prešli na palivo vyrábané vo Švédsku.

Záporožie / Záporožská jadrová elektráreň / Ruskí vojak / Ruskí okupanti / Čítajte aj Šéf Enerhoatomu: Rusi trénujú rýchly útek zo Záporožskej jadrovej elektrárne

12:05 Ukrajinskí a ruskí vojaci pokračujú v bojových operáciách na východnej a južnej Ukrajine, hoci daždivé počasie bude pravdepodobne aj naďalej spomaľovať ich tempo. Ako informuje web Kyiv Independent, uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojej najnovšej správe o vývoji vojny na Ukrajine.

ISW citoval ruského vojenského blogera, ktorý poznamenal, že ukrajinská pechota stále útočí na ruské pozície v západnej časti Záporožskej oblasti napriek tomu, že zlé počasie bráni použitiu obrnených vozidiel. „Počasie počas zimy pravdepodobne podnieti na obnovenie aktívnejších bojových operácií, ale ani terajšie daždivé podmienky pravdepodobne nezastavia ukrajinské alebo ruské útoky,“ dodáva ISW.

Dneper / Ukrajinskí námorníci / Cherson / Čítajte aj Ukrajinskí vojaci prekročili Dneper už aj severne od Kachovskej priehrady

12:00 Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg pri dnešnej návšteve Bosny vyjadril znepokojenie nad separatistickou rétorikou miestnych predstaviteľov aj nad vplyvom Ruska v krajine. Bosnianskych lídrov pritom vyzval na reformy, uviedli miestne médiá.

"Máme obavy kvôli secesionistickému štiepeniu a rétorike, aj kvôli zahraničnému vplyvu, najmä ruskému. Rusko hrozí podkopať stabilitu a oslabiť reformy, "citovala stanica N1 Stoltenberga po stretnutí s predsedníčkou centrálnej bosnianskej vlády Borjanou Krištoovou.

Stoltenberg narážal na počínanie prezidenta bosnianskej republiky srbskej (RS) Milorada Dodika, ktorý opakovane vyzval, aby sa táto entita s vysokým stupňom autonómie odtrhla od Bosny a Hercegoviny. V nedávnom čase napríklad Dodik vyzval, aby Srbi zo Srbska, Čiernej Hory a Bosny vytvorili spoločný štát.

Stoltenberg: Žijeme v nebezpečnom svete, ale Slovensko sa môže spoľahnúť na NATO
Video
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg v Bratislave. / Zdroj: FB Úradu vlády SR

Dodik sa v posledných rokoch dostáva do čoraz hlbšieho konfliktu so západnými mocnosťami, ktoré sľubujú zaručiť územnú celistvosť Bosny. Súčasne bosnianskosrbský predák prehlbuje spojenectvo s Moskvou, ktorá si medzi Srbmi na Balkáne tradične uchováva vplyv. Západní predstavitelia miestami varujú tiež pred čínskym a tureckým vplyvom na západnom Balkáne.

Pre Severoatlantickú alianciu je podľa Stoltenberga „stabilita a bezpečnosť“ v regióne západného Balkánu „mimoriadne dôležitá“ a v tomto ohľade spojenci „silno podporujú zvrchovanosť a územnú celistvosť“ Bosny. Stoltenberg zdôraznil, že všetci bosnianski lídri by mali pracovať na jednote a pokroku krajiny.

"NATO je naďalej odhodlané podporovať Bosnu a Hercegovinu na jej euroatlantickej ceste. Každá krajina si má vybrať vlastné bezpečnostné usporiadanie bez zásahov zvonku, "dodal šéf NATO, ktorý má dnes navštíviť tiež Kosovo.

kosovo Čítajte aj NATO vyzvalo Kosovo na deeskaláciu napätia so Srbskom

11:50 Dve obete na životoch si v pondelok ráno vyžiadal ruský delostrelecký útok na juhoukrajinské mesto Cherson, uviedol gubernátor rovnomennej oblasti Olexandr Prokudin.

K útoku, pri ktorom sa zranila aj ďalšia osoba, došlo približne o 08.00 h SEČ. Regionálna prokuratúra začala incident vyšetrovať ako vojnový zločin.

Podľa Prokudina sa obeťami útoku stali dvaja šoféri súkromnej dopravnej spoločnosti. Na záberoch v aplikácii Telegram bolo možné vidieť hasičov hasiacich rozstrieľané autá. Pri nedeľnom útoku na Cherson utrpeli zranenia piati ľudia vrátane trojročného dieťaťa.

Ukrajinskí vojaci vo štvrtok 8. júna 2023...
Pohľad na zaplavenú štvrť v Chersone na...
+10Pohľad na zaplavenú štvrť v Chersone na...

11:01 Nezávislé ruské médium Mediazona a ruská služba BBC potvrdili mená 37 052 ruských vojakov, ktorí boli zabití od začiatku rozsiahlej ruskej invázie na Ukrajinu. Mená mŕtvych zistili z otvorených zdrojov. V porovnaní s predchádzajúcou správou z 3. novembra pribudli na zoznam obetí mená takmer 1 300 ruských vojakov.

Počet nekrológov, ktoré médiá sledovali, sa v posledných týždňoch drasticky zvýšil, pričom denne sa objavilo asi 100 až 110 prípadov zabitých vojakov. Tento nárast súvisí podľa Mediazony s pokusmi ruskej armády dobyť mesto Avdijivka v Doneckej oblasti. V najnovšej aktualizácii do zoznamu pridali 14 dôstojníkov, ktorí mali hodnosť podplukovníka alebo vyššiu, čo podľa Mediazony „takmer vytvorilo rekord všetkých čias".

Ruský okupant / Ruský vojak / Russ / Čítajte aj Rusko pochováva zabitých vojakov na Ukrajine, aby utajilo reálne straty, tvrdí Kyjev

11:00 Rusko zaradilo ukrajinskú speváčku Džamalu, víťazku Eurovízie z roku 2016, na zoznam hľadaných osôb, uviedli v pondelok ruské štátne tlačové agentúry.

Ruské ministerstvo vnútra neuviedlo konkrétny trestnoprávny dôvod takéhoto kroku namiereného voči speváčke krymskotatárskeho pôvodu.

Džamala (40), občianskym menom Susana Džamaladinovová, opakovane verejne odsúdila ruskú útočnú vojnu proti Ukrajine. Zasadzuje sa aj za práva krymských Tatárov, ktorí sú na Ruskom anektovanom ukrajinskom polostrove Krym vystavení represiám.

Džamalina víťazná pieseň z Eurovízie 2016 mala názov „1944“ a pripomínala si vtedajšie Moskvou nariadené vyhnanie krymských Tatárov z ich vlasti.

10:55 Ukrajinským silám sa podarilo v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny zatlačiť ruské vojská tri až osem kilometrov ďalej od ľavého brehu rieky Dneper. Podľa serveru Ukrajinska pravda to v televízii povedala hovorkyňa južného velenia ukrajinskej armády Natalja Humenjuková. Ruské sily podľa nej už nemôžu ostreľovať pravý breh z mínometov, aj keď pokračujú v paľbe pomocou iných zbraní.

Ukrajinskí vojaci, Dneper, Cherson, vojna na Ukrajine Čítajte viac Najväčší postup za niekoľko mesiacov. Kyjev vytláča Rusov z ľavého brehu Dnepra

9:30 Americký minister obrany Lloyd Austin v pondelok pricestoval do Kyjeva na vopred neohlásenú návštevu Ukrajiny. Stretne sa ukrajinskými predstaviteľmi a potvrdí neochvejnú podporu Spojených štátov pre Ukrajinu v boji proti pokračujúcej ruskej agresii, informoval Pentagon.

Zahraničnú cestu amerického ministra vopred neoznámili z bezpečnostných dôvodov. Do Kyjeva pricestoval vlakom z Poľska. Ide o jeho druhú návštevu od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu z 24. februára 2022.

Austin i minister zahraničných vecí Antony Blinken v októbri apelovali na amerických zákonodarcov, aby naďalej podporovali Ukrajinu. Šéf rezortu obrany sa vtedy vyslovil, že bez podpory Washingtonu na Ukrajine „uspeje ruský prezident Vladimir Putin“.

8:25 Dvaja ľudia v nedeľu večer zomreli, keď v ich byte v štvrti Dniprovskyj rajon vybuchol granát, informovala v noci na dnes podľa portálu RBK Ukrajina polícia. Tretí človek utrpel zranenia.

Na políciu sa obrátil muž s informáciou, že vo vedľajšom byte zaznel výbuch. Polícia a záchranári na mieste zistili, že tam explodoval granát a že o život prišiel vojak, ktorý v byte žil, a jeho manželka. Zranený bol brat vojaka. Okolnosti nešťastia polícia vyšetruje.

Začiatkom tohto mesiaca prišiel o život pri výbuchu granátu vo svojom dome asistent veliteľa ukrajinských ozbrojených síl Valerija Zalužného. Hennadij Častjakov zomrel po tom, čo mu v rukách explodoval granát, ktorý bol súčasťou darčeka k jeho narodeninám.

Valerij Zalužnyj Čítajte viac Zabil ho granát v darčekovej taške. V deň svojich narodenín zahynul Zalužného asistent

8:00 Nedávne slová Valerija Zalužného uznali pochmúrnu realitu: Ukrajina potrebuje viac ľudí v uniformách a potrebuje ich teraz, uviedla CNN.

vojna na Ukrajine, Kyjev Čítajte viac CNN: Ukrajina potrebuje viac ľudí do krvavej vojny. A potrebuje ich hneď

7:35 Ukrajinské jednotky v nedeľu odrazili viacero ruských útokov a prešli pri Avdijivke do protiútoku, pričom zaznamenali menšie postupy. V najnovšej aktualizácii správy o vývoji vojny na Ukrajine to uviedli analytici z amerického Inštitútu pre štúdium vojny (ISW).

Tí konštatujú, že ukrajinské a ruské sily pokračujú v bojoch na východnej a južnej Ukrajine, no zároveň prognózujú, že daždivé počasie bude pravdepodobne naďalej spomaľovať tempo bojov. Podľa geolokačných údajov ukrajinské sily postúpili v blízkosti železničnej trate juhovýchodne od obce Stepovoj, asi tri kilometre od Avdijivky. Ruský vojenský dôstojník tiež tvrdil, že ukrajinské sily znovu zaujali pozície v blízkosti železnice pri dedine Stepovoj a prešli do protiútoku v blízkosti koksovne v Avdijivke.

Hovorca tavrijskej skupiny ukrajinskej armády Oleksandr Štupun v nedeľu povedal, že počet ruských dezertérov a vojakov, ktorí odmietajú viesť útočné operácie, sa zvyšuje. Dodal, že ruské jednotky utrpeli pri Avdijivke ťažké straty a boli nútené použiť mobilizovaný personál a brancov.

7:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu odvolal generálmajorku Teťjanu Ostaščenkovú z funkcie veliteľky zdravotníckych síl ukrajinskej armády. Bola prvou ženou, ktorá túto pozíciu zastávala.

„Úroveň zdravotníckej podpory našej armády sa musí zásadne zmeniť,“ uviedol Zelenskyj vo svojom pravidelnom príhovore. Dodal, že Ostaščenkovú vo funkcii nahradí Anatolij Kazmirčuk, ktorý doteraz pôsobil ako riaditeľ vojenskej nemocnice v Kyjeve.

Ostačšenkovú vymenovali za veliteľku zdravotníckych síl armády v roku 2021, rok pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu.

DPA uviedla, že na jej prácu sa v posledných mesiacoch sťažovalo čoraz viac armádnych lekárov a zdravotníkov. Približne pred týždňom internetový portál Ukrajinska pravda informoval, že ukrajinský minister obrany Rustem Umerov chce požiadať o jej odvolanie.

6:00 Ukrajinská armáda v noci na pondelok oznámila, že si udržuje svoje pozície na ľavom brehu rieky Dneper v Chersonskej oblasti. Podľa predchádzajúcich informácií ukrajinské sily zatlačili ruské sily vojakov tri až osem kilometrov od ľavého brehu rieky, informuje agentúra DPA.

„Obranné sily si udržujú svoje pozície na ľavom brehu rieky Dneper v Chersonskej oblasti,“ uviedol generálny štáb armády na sociálnej sieti Facebook.

O zatlačení ruských vojsk v nedeľu informovala hovorkyňa Operačného veliteľstva Juh Nataľa Humeňuková. Nešpecifikovala pritom, či majú Ukrajinci už úplnú kontrolu nad oblasťou alebo či sa ruskí vojaci stiahli.

Ukrajinské a ruské sily viac ako rok kontrolujú opačné brehy Dnepra na juhu Chersonskej oblasti po tom, čo sa Rusko vlani v novembri stiahlo z jeho pravého brehu. Ukrajinci sa viackrát pokúsili rieku prekročiť, pričom Kyjev minulý týždeň konečne ohlásil „úspešný“ prelom.

Predmostie na ľavom brehu Dnepra by Ukrajincom umožnilo podniknúť ofenzívu hlbšie smerom na juh. Takáto operácia by si však vyžadovala vyslanie väčšieho počtu vojakov a výzbroje do ťažko dostupnej močaristej oblasti.

DPA uvádza, že postup oboch strán sa do veľkej miery zastavil na frontovej línii, ktorá sa tiahne od pobrežia Čierneho mora až po hranicu Ukrajiny s Ruskom.

© Autorské práva vyhradené

468 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine