Tunel sa pre nich stal väzením. Desiatky zavalených robotníkov chcú vyslobodiť vykopaním novej šachty

Indickí záchranári sa rozhodli vykopať úplne novú šachtu na záchranu 41 robotníkov, ktorí sú už deväť dní zavalení v rozostavanom tuneli v štáte Uttaránčal na severe Indie.

20.11.2023 21:31
Tunel / Uttaránčal / Foto:
Ľudia sledujú záchranárov, ktorí sa snažia vyslobodiť robotníkov, ktorí uviazli v zrútenom rozostavanom cestnom tuneli v štáte Uttaránčal na severe Indie 15. novembra 2023
debata

Záchranné tímy sa pripravujú na prerazenie novej šachty zhora, ktorá by mala podľa odhadov merať približne 89 metrov. Tento postup si vyžaduje vybudovanie 1 200 metrov dlhej prístupovej cesty pre ťažkú vrtnú techniku. Podľa miestnych úradov je zatiaľ hotových približne 900 metrov.

Záchranné práce v tuneli na severe Indie v štáte Uttarakhand prebiehajú už od 12. novembra, keď sa časť stropu tunela prepadla. Záchranári približne 60-metrový zával prerazili potrubím s priemerom 15 centimetrov, ktorým uväzneným robotníkom dodávajú jedlo, potraviny, lieky a čerstvý vzduch.

Počas niekoľkých dní po nešťastí sa pokúšali preraziť zával potrubím s priemerom 90 centimetrov, ktorým plánovali mužov vytiahnuť von, no pre nestabilné geologické podložie od tohto plánu upustili. Záchranné práce navyše museli byť v piatok prerušené po tom, ako sa ozvalo pukanie, ktoré vyvolalo obavy z ďalšieho závalu.

Tunel, v ktorom robotníci pracovali, má po dostavaní prepojiť pútnické hinduistické mestá Uttarkaši a Jamunotri. Ide o súčasť projektu indickej vlády na zlepšenie dopravného spojenia v oblasti pri hraniciach s Čínou.

Nehody na veľkých infraštruktúrnych projektoch v Indii sú pomerne časté. V januári zahynulo v štáte Uttarákhand pri prívalových povodniach najmenej 200 ľudí, experti za jednu z príčin označili zle koordinovanú stavebnú činnosť v oblasti.

debata chyba
Viac na túto tému: #tunel #India