Ukrajinský ostreľovač zlomil svetový rekord. Zlikvidoval Rusa na vzdialenosť 3,8 kilometra

Snajper ukrajinských špeciálnych síl si pripísal nový svetový rekord presným zásahom na pozoruhodnú diaľku. Ostreľovačskou puškou zabil na fronte ruského vojaka vzdialeného 3 800 metrov a výstrel je zaznamenaný aj na videu. Informoval o tom ukrajinský generálny štáb.

21.11.2023 10:30
ukrajinský ostreľovač, Kyjev, snajper Foto: ,
Ostreľovač ukrajinskej armády čelí ruským jednotkám neďaleko Bachmutu, 2. mája 2023.
debata (214)

Referuje o tom portál iDnes.cz. „Ostreľovači SBU prepisujú pravidlá svetovej streľby a demonštrujú schopnosti efektívne pracovať na fantastickú vzdialenosť,“ cituje portál RBC.ua z tlačového oznámenia generálneho štábu. Ten správu doplnil videom, na ktorom je viditeľný zásah ruského vojaka a zdesenie jeho spolubojovníkov.

Ostreľovač patrí k radom špeciálnej jednotky Alfa. Svetový rekord prekonal puškou Volodar Obriju (Vládca obzoru / ang. Horizon Lord) z produkcie ukrajinskej zbrojovky Majak. Šestnásť kilogramov ťažká zbraň bola vyvinutá na základe skúseností popredných ukrajinských snajperov aj za účasti britských a amerických expertov. Vďaka veľkým nábojom kalibru 12,7 × 114 mm ju možno použiť aj proti ľahko obrneným vozidlám.

Doterajší rekord držal ostreľovač kanadských špeciálnych jednotiek, ktorý pred piatimi rokmi zlikvidoval bojovníka Islamského štátu v Iraku na vzdialenosť 3 540 metrov. Podľa dobovej správy portálu Globe and Mail letela strela z pušky McMillan TAC-50 k cieľu desať sekúnd.

Na čo mieri? Preniknite do myslenia snajpera NATO
Video
Čo je úlohou ostreľovačov? Opisuje to nórsky snajper z multinárodnej brigády Severoatlantickej aliancie v Litve. / Zdroj: NATO
Bachmut Čítajte aj Ukrajinskí snajperi pri Bachmute zabili vyše 500 dôležitých Rusov: Pred nami sa neschováte
214 debata chyba
Viac na túto tému: #ostreľovač #ruská armáda #snajper #strelné zbrane #vojna na Ukrajine