V Taliansku sa takmer po troch rokoch skončil megaproces s členmi 'Ndranghety

V Taliansku v rámci rozsiahleho procesu s členmi kalábrijskej mafie 'Ndrangheta vyniesli v pondelok verdikty nad viac ako 200 osobami vrátane dvoch mafiánskych bossov a bývalého poslanca parlamentu Giancarla Pittelliho. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

21.11.2023 16:20
Taliansko mafia súd rozsudok 'Ndrangheta Foto: ,
Predsedníčka súdu Brigida Cavasinová (uprostred) a sudkyne Claudia Caputová (vľavo) a Germana Radiceová pri čítaní rozsudkov v jednom z najväčších procesov v dejinách Talianska, v ktorom je obžalovaných okolo 350 predpokladaných členov a pomocníkov 'Ndranghety. 20. 11. 2023.
debata

Pittelliho, ktorý v parlamente zastupoval konzervatívnu stranu Forza Italia (FI), odsúdili na 11 rokov väzenia za tajné dohody s mafiou a poskytovanie informácií.

Tresty odňatia slobody za členstvo v zločineckej organizácii vymerali aj viacerým bývalým policajtom a niekdajšiemu členovi regionálneho zastupiteľstva.

Proces s členmi 'Ndranghety sa zameral predovšetkým na klan Mancusovcov. Dvoch miestnych bossov, Saveria Razionaleho a Domenica Bonavotu, odsúdili na 30 rokov väzenia.

Išlo o rozsudky vynesené v procese s viac ako 330 domnelými členmi a pomocníkmi 'Ndranghety. Proces sa začal v januári 2021 v meste Lamezia Terme v juhotalianskom regióne Kalábria. Obžalovaní čelili obvineniam z vraždy, členstva v zločineckej organizácii, obchodovania s drogami, prania špinavých peňazí či korumpovania štátnych úradníkov.

Ľudia prichádzajú do špeciálne vybudovaného... Foto: TASR/AP, Valeria Ferraro
Taliansko, mafia, 'Ndrangheta Ľudia prichádzajú do špeciálne vybudovaného bunkra na vypočúvanie v jednom z najväčších procesov v dejinách Talianska, v ktorom je obžalovaných okolo 350 predpokladaných členov a pomocníkov 'Ndranghety - odnože mafie v regióne Kalábria. 20. 11. 2023

Pred súd sa postavilo celkovo 338 obvinených. Súd v mnohých prípadoch akceptoval tresty navrhnuté obžalobou, ktorá požadovala celkovo viac ako 4700 rokov odňatia slobody. Vynášanie verdiktu v špeciálne zriadenej súdnej sieni trvalo podľa agentúry ANSA hodinu a 40 minút.

V Taliansku takto naposledy súdili stovky mafiánov v procese v roku 1986, ktorý prebiehal v Palerme s členmi sicílskej organizácie Cosa Nostra a ktorý je považovaný za zlomový v boji proti tejto skupine, ktorej úpadok predznamenal.

'Ndrangheta pochádza z regiónu Kalábria a je považovaná za jeden z najväčších a najmocnejších zločineckých syndikátov na svete. V Taliansku nahradila sicílsku mafiu Cosa Nostra a rozšírila sa do Európy i zvyšku sveta.

taliansko mafia carabinieri Čítajte viac V Taliansku zatkli jedenásť členov 'Ndranghety
debata chyba
Viac na túto tému: #Taliansko #mafia #'Ndrangheta