O koľko rokov bude Rusko schopné zaútočiť na Európu? Experti poznajú odpoveď

Sú to preteky s časom, upozorňujú nemeckí analytici. Podľa nich by Moskva mohla pripraviť svoje pozemné sily na útok na NATO do šiestich rokov. "Hodiny začnú tikať hneď, ako sa zastavia intenzívne boje na Ukrajine," varujú.

22.11.2023 14:00
Nemecko Pitorius Foto: ,
Nemecký minister obrany Boris Pistorius prichádza na stretnutie s nemeckými vojakmi pôsobiacich v rámci NATO na cvičisko v Pabrade, približne 60 km severne od hlavného mesta Vilnius.
debata (570)

Členské krajiny NATO v Európe majú „päť až deväť rokov“ na to, aby sa pripravili na odrazenie prípadného ruského útoku na územie aliancie. K tomuto záveru dospela štúdia Nemeckej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Jej autori Christian Mölling a Torben Schütz z prestížneho Centra pre bezpečnosť a obranu v Berlíne sú presvedčení, že „ďalšej vojne v Európe možno účinne zabrániť len v obmedzenom časovom období“.

Presný zásah Ukrajincov a Rusi majú o ďalší tank menej
Video
Sila 155 mm munície proti ruskému tanku. / Zdroj: Ukrajinské ministersto obrany

Aby sa predišlo možnej vojne, okno príležitosti pre Rusko by sa nemalo otvárať, domnievajú sa odborníci. Podľa ich názoru musí Moskva vidieť, že konflikt s NATO je pre ňu beznádejný. V záujme toho by aliancia mala rýchlo zvýšiť svoje vojenské kapacity a otvorene to oznámiť Rusku.

Je to o to dôležitejšie, že je len malá nádej na zmenu motivácie ruského imperiálneho režimu alebo na oživenie ruskej občianskej spoločnosti, píšu Mölling a Schütz, podľa ktorých NATO musí ukončiť svoju reštrukturalizáciu najmenej rok predtým, ako bude Rusko pripravené na vojnu na území aliancie.

Mŕtvi vojaci, horiace tanky. Ukrajinci čelia Rusom pri Avdijivke
Video
Jedna z najkrvavejších bitiek ruskej vojny proti Ukrajine pokračuje pri meste Avdijivka. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

„Rusko čelí menším problémom ako Západ, pokiaľ ide o odolnosť svojej spoločnosti. Režim násilne potláča každý vznik občianskej spoločnosti. Ochota spoločnosti akceptovať straty na ľudských životoch je očividne veľká, keďže vojna na Ukrajine už stála Rusko vyše 250-tisíc mŕtvych a zranených. Ekonomicky sa zdá, že štát je schopný pokračovať vo financovaní svojej vojny,“ konštatuje sa v štúdii s názvom Prevencia ďalšej vojny.

Vojnová ekonomika

Odborníci pripomínajú, že Rusko počas invázie na Ukrajine previedlo svoj obranný priemysel do režimu vojnovej ekonomiky. „Dokonca aj takmer po dvoch rokoch vojny na Ukrajine je ruský vojenský potenciál väčší, ako by sa mohlo zdať,“ píšu Mölling a Schütz v štúdii.

Najväčšie straty na živej sile a technike utrpeli pozemné jednotky, po zmrazení bojov na Ukrajine však ruský obranný priemysel môže presmerovať svoju súčasnú produkciu na rekonštitúciu ozbrojených síl, predpovedajú autori.

Rusi zvýšia počet vojakov, Putin ich chce mať 1,5 milióna
Video
Ruský minister obrany Sergej Šojgu pri návšteve ruských vojsk na Ukrajine usporiadal poradu so svojimi námestníkmi a veliteľmi o zvýšení početného stavu ozbrojených síl na 1,5 milióna vojakov.

Rusko navyše zatiaľ zvláda nahrádzať aj straty na živej sile. Ročne dokáže vycvičiť asi 280-tisíc regrútov. Za šesť rokov môže byť zacvičených takmer 1,7 milióna nových vojakov a za desať rokov 2,8 milióna.

Nemecko a NATO majú obmedzený čas na to, aby ich odstaršovacie schopnosti prevýšili očakávania Ruska z úspešného útoku napríklad na krajiny NATO, ako sú Litva, Lotyšsko a Estónsko, varujú analytici.

Bezpečnostní experti vychádzajú zo zdrojov z vojenských kruhov a nemeckých spravodajských služieb. Ich analýza zahŕňa aj nové smery pre obrannú politiku Bundeswehru, ktoré začiatkom novembra predstavil šéf nemeckého rezortu obrany Boris Pistorius. Minister, ktorý v utorok navštívil Kyjev, pred troma týždňami prvýkrát verejne použil výraz "bojová pripravenosť“ ako cieľ modernizácie Bundeswehru.

NATO, Fínsko Čítajte viac Najväčšie cvičenie: NATO pripravuje nezlomného obrancu a chystá sa poraziť OCCASUS (Rusko)

„Vojna sa po Putinovom brutálnom útoku na Ukrajinu vrátila do Európy,“ cituje Deutsche Welle (DW) Pistoriusa. „Toto zmenilo stav ohrozenia. Nemecko ako najľudnatejšia a ekonomicky najsilnejšia krajina v strede Európy musí byť pilierom odstrašovania a kolektívnej obrany v Európe,“ dodal pri prezentácii nových smerníc pre Bundeswehr.

S čím sa NATO dokáže postaviť na východe proti Rusku?
Video
NATO sa opevňuje na východnom krídle. Rozhodlo o posilnení jednotiek na východnom krídle a štruktúry posilnenej predsunutej prítomnosti vznikajú okrem Poľska a Pobaltia aj v Bulharsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku. / Zdroj: NATO

Rusi chcú zmraziť konflikt

Základom pre výpočet časového rámca, v ktorom môže aliancia zabrániť prípadnej vojne na svojom území posilnením vlastného odstrašujúceho potenciálu, je predpoklad, že Rusko dokáže zmraziť vojnu na Ukrajine. To by poskytlo Kremľu čas na obnovu pozemných síl.

„Obe strany majú ďalšie vojenské plány," povedal pre DW expert na Ukrajinu a Rusko Nico Lange z Mníchovskej bezpečnostnej konferencie. „Myslím, že musíme predpokladať, že to bude nejaký čas pokračovať."

Ukrajina: nemecké zbrane sú super
Video
Ukrajinské ministerstvo obrany videom, ktoré zverejnilo na sociálnych sieťach, poďakovalo Nemecku za dodávky zbraní. Pochválilo protilietadlový systém Gepard, tanky Leopard či protivzdušnú obranu IRIS-T. "Ďakujeme pekne Nemecko,“ odkázalo ministerstvo do Berlína. Vo videu použilo aj pesničku herca a zabávača Friedricha Liechtensteina. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Nemeckí politici rýchle ukončenie vojny neočakávajú a podporou Ukrajiny si kupujú čas. Pistorius v utorok v Kyjeve podľa Ukrajinskej pravdy oznámil novú pomoc Ukrajine za 1,3 miliardy eur. Súčasťou nového balíka je protivzdušný systém Iris-T SLM a delostrelecká munícia. Berlín tiež ohlásil, že na budúci rok vojenskú pomoc Ukrajine zdvojnásobí.

Zalužnyj Čítajte viac Zalužnyj vraj chystá prevrat, Zelenskyj ho odvolá... Po nezhodách prichádzajú fámy

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj nedávno varoval, že vojenská pomoc, ktorú jeho krajine doteraz spojenci poskytovali, viedla len k „patovej situácii“ na frontoch. Ich línia na východe a juhu Ukrajiny zostala od júnového spustenia ukrajinskej protiofenzívy prakticky nezmenená.

V zákopovej vojne má Rusko výhodu, pretože má k dispozícii takmer neobmedzené množstvo delostreleckého arzenálu, varuje rakúsky vojenský analytik Markus Reisner. Ukrajina podľa neho môže uspieť len vtedy, ak vojna nebude pozičná. Aby to bolo možné na jar budúceho roka, Ukrajina musí dostať najnovšie zbrane zo Západu, spresnil Reisner v rozhovore pre DW.

Spojenci podľa Möllinga a Schütza môžu spoľahlivo ovplyvniť len svoju vlastnú schopnosť odstrašovania a obrany – nie to, či chce Rusko viesť ďalšiu vojnu. „Ruský útok na územie NATO už nemožno vylúčiť. To znamená, že otázkou už nie je, či, ale kedy majú byť Nemecko a NATO pripravené na vojnu,“ upozorňujú.

© Autorské práva vyhradené

570 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #NATO #vojna na Ukrajine #Boris Pistorius