Do boja letí unikátna posila. Nový ukrajinský dron odoláva elektronickému rušeniu, kryje seba, aj vojakov

Ukrajina predstavila svoju najnovšiu technológiu bezpilotných lietadiel schopných lietať až 35 kilometrov za nepriateľskými líniami a zároveň odolávať ruskému elektronickému rušeniu.

22.11.2023 12:23
Dron Backfire, vojna na Ukrajine Foto:
Dron Backfire.
debata (56)

Drony Backfire pomôžu Ukrajine „zasahovať ruské delostrelectvo, logistické centrá, nepriateľské sklady a veliteľské stanovištia,“ povedal ukrajinský minister pre digitálnu transformáciu Mychajlo Fedorov. Informuje o tom web Kyiv Independent.

Ukrajinské drony si nájdu aj zakopaných Rusov
Video
Dronová vojna pokračuje. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Bezpilotné lietadlo vybavené GPS systémom „je takmer nemožné elektronicky rušiť" a je prakticky odolné voči sledovaniu polohy, dodal Fedorov. Dron Backfire je pripravený na pripojenie sa k existujúcej ukrajinskej flotile dronov v boji, pričom sa už plánuje jeho sériová výroba.

Vďaka GPS anténe, ktorú je takmer nemožné narušiť, je dron veľmi odolný voči elektronickému boju nepriateľa. Rusi tiež kvôli úplnej autonómii dronu nevedia vypočítať jeho súradnice a pozemný tím. Operátori sú tak v bezpečí, uviedol Fedorov na Telegrame.

DroneHunter 700 Čítajte aj Nemajú šancu uniknúť: na Ukrajine sa objavil dron, ktorý chytá iné drony do siete

Backfire podľa neho vykazuje dobré výsledky. Za posledné dva mesiace armáda vykonala najmenej 50 úspešných misií. Vývojári spolupracujú so spoločnou jednotkou „Angry Birds“ ozbrojených síl Ukrajiny, ktorá pomáha zlepšovať dron, dodal minister pre digitálnu transformáciu.

Vojna spustila masívnu výrobu dronov na Ukrajine

Ukrajinská armáda minie v roku 2023 takmer 550 miliónov dolárov na drony

Fotogaléria
Ukrajinskí vojaci spúšťajú dron na ruské...
Ukrajinskí vojaci s dronom neďaleko Avdejevky v...
+16Ukrajinský vojak neďaleko Bachmutu kontroluje...
56 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #zbrane #drony #vojna na Ukrajine #vojenské drony