Pásmo Gazy je najnebezpečnejším miestom na svete pre deti

Výkonná riaditeľka Detského fondu OSN (UNICEF) Catherine Russellová v stredu označila obliehané palestínske Pásmo Gazy za "najnebezpečnejšie miesto na svete pre deti". Dodala, že ťažko vyrokovaná dohoda o prímerí medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas nestačí na záchranu ich životov.

23.11.2023 00:21
Palestína / Deti / Pásmo Gazy / Foto: ,
Palestínske dieťa zranené počas izraelských útokov čaká na ošetrenie v nemocnici Šifá v Gaze, 23. október 2023
debata (1)

Russellová Bezpečnostnej rade OSN povedala, že od útoku militantného hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra bolo v Pásme Gazy údajne zabitých vyše 5300 detí, čo predstavuje 40 percent všetkých usmrtených ľudí.

Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra

Video

„Je to nevídané,“ vyhlásila šéfka UNICEF-u, ktorá sa práve vrátila z cesty po juhu palestínskeho územia. „To, čo som videla a počula, ma prenasleduje,“ dodala.

Deti v Gaze po útoku Izraela

VAROVANIE: Niektoré zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Wounded Palestinian children receive medical...
Chlapec drží plagát vyzývajúci na ukončenie...
+35Palestínske deti čistia chodník pred domom v...

Russellová privítala dohodu dosiahnutú v stredu medzi Izraelom a Hamasom, v rámci ktorej budú prepustení rukojemníci a dočasne prestanú zúrivé boje a bombardovanie v Pásme Gazy.

Militanti z Hamasu uniesli počas útoku na Izrael 7. októbra približne 240 ľudí, od bábätiek až po seniorov, a vzali ich ako rukojemníkov. V Izraeli tiež zabili okolo 1 200 ľudí, väčšinou civilistov, uvádzajú izraelské úrady.

Šéfka UNICEF-u však povedala, že prestávka v bojoch nie je dostatočná, a vyzvala na „súrne humanitárne prímerie, aby okamžite prestalo toto krviprelievanie“.

„Ak majú deti prežiť…, ak majú humanitárni pracovníci zostať a efektívne sa o ne starať…, tak na to humanitárne prestávky jednoducho nestačia,“ zdôraznila Russellová. Podľa nej je ďalších 1 200 detí stále pod troskami zbombardovaných budov alebo sú nezvestné z iných dôvodov.

Ako chce Izrael znížiť civilné obete v Gaze? Odpovedá veľvyslanec

Video

„Deti v Pásme Gazy okrem bômb, rakiet a strelieb mimoriadne ohrozujú aj katastrofálne životné podmienky,“ doplnila Russellová.

„Jeden milión detí – teda všetky deti vo vnútri územia – teraz nemá isté jedlo a čelí situácii, z ktorej sa čoskoro stane potravinová kríza,“ upozornila. UNICEF odhaduje, že kritická podvýživa detí v Pásme Gazy môže počas niekoľkých mesiacov stúpnuť o takmer 30 percent.

Riaditeľka Populačného fondu OSN Natalia Kanemová tiež vystúpila s príhovorom pred Bezpečnostnou radou. Pozornosť v ňom upriamila na ťažkú situáciu tehotných žien v Pásme Gazy – nasledujúci mesiac má v otrasných podmienkach porodiť dieťa 5 500 tehotných.

„Chvíľa, keď sa nový život začína a má byť okamihom radosti, je zatienená smrťou a ničením, hrôzou a strachom,“ uviedla Kanemová.

Izrael, Palestína, vojna s Izraeom , Pásmo Gazy, bombardovanie Čítajte viac Izrael musí prestať zabíjať malé deti a ženy, uviedol Macron: Jeho činy v Gaze nemajú žiadne ospravedlnenie (online)
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Pásmo Gazy