Hamas prepustil 13 izraelských rukojemníkov, Izrael 39 palestínskych žien a detí (online)

V Pásme Gazy začalo o 7.00 h miestneho času (6.00 h SEČ) platiť štvordňové prímerie medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, uviedli izraelské médiá a svetové tlačové agentúry. Popoludní, okolo 15.00 h SEČ, očakávajú v Izraeli prepustenie prvých 13 z 50 rukojemníkov, na ktorých oslobodenie Hamas pristúpil výmenou za prepustenie 150 palestínskych väzňov. Na oplátku by dnes Izraelčania mali zo svojich väzníc prepustiť 39 zo 150 palestínskych väzňov.

24.11.2023 05:35 , aktualizované: 21:40
Izrael, Palestína, rukojemníci, Hamas,... Foto: ,
Žena si prezerá fotografie rukojemníkov, väčšinou izraelských civilistov, ktorí boli unesení počas útoku Hamasu na Izrael Izrael 7. októbra v Tel Avive v Izraeli v piatok 24. novembra 2023.
debata (33)

Najdôležitejšie udalosti

  • V Pásme Gazy sa začalo štvordňové prímerie medzi Izraelom a Hamasom
  • Teroristický útok Hamasu zo 7. októbra pripravil na juhu Izraela o život 1 200 ľudí
  • V dôsledku izraelských odvetných útokov zahynulo v Pásme Gazy vyše 14 000 ľudí
  • Hamas zadržiava asi 210 z približne 240 rukojemníkov, zvyšok zadržiava ďalšia radikálna skupina Palestínsky Islamský džihád
  • Mohutný výbuch otriasol okolím nemocnice Šifá v Gaze. Izrael ničil komplex podzemných tunelov
Deti v Gaze po útoku Izraela

VAROVANIE: Niektoré zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Wounded Palestinian children receive medical...
Chlapec drží plagát vyzývajúci na ukončenie...
+35Palestínske deti čistia chodník pred domom v...
Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra.
Video
Zdroj: IDF
Pásmo Gazy, Izrael, Palestína Čítajte viac Katar: Prímerie v Gaze sa začne v piatok ráno. Popoludní pustia rukojemníkov (online)

21:38 Americký prezident Joe Biden povedal, že existuje „reálna šanca“, že sa dohoda o prímerí medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas predĺži. Na základe terajšej dohody by mal pokoj zbraní platiť štyri dni. Zmyslom prestávky v bojoch je podľa Bidena okrem prepustenia rukojemníkov aj vytvorenie priestoru pre humanitárnu pomoc. Z dlhodobého hľadiska je riešením konfliktu vznik samostatnej Palestíny, zdôraznil na tlačovej konferencii americký prezident.

„(Vo štvrtok) sa rodiny v celej Amerike stretli so svojimi blízkymi a odovzdali svoje poďakovanie (pri príležitosti Dňa vďakyvzdania, pozn. ČTK). Za Ameriku musíme byť vďační, za jedlo na našich stoloch, naše domovy a rodiny. Dnes môžeme byť vďační aj za rodiny, ktoré sa znovu stretli so svojimi milovanými, ktorí boli ako rukojemníci zadržiavaní takmer 50 dní,“ povedal Biden. V prejave tiež niekoľkokrát poďakoval predstaviteľom Egypta a Kataru za sprostredkovanie rokovaní medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.

Dnešné prepustenie 24 rukojemníkov, z toho 13 izraelských žien a detí, je podľa Bidena len „začiatkom procesu“. „Očakávame, že viac bude nasledovať v budúcich dňoch,“ povedal. Dohoda podľa neho vznikla s významným prispením americkej diplomacie, vrátane „početných telefonátov“, ktoré s lídrami regiónu Blízkeho východu on sám viedol z Oválnej pracovne Bieleho domu.

Biden povedal, že na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua apeloval, aby sa snažil obmedziť počet civilných obetí, keď napĺňa „legitímny cieľ zničenia Hamasu“. Palestínčania podľa Bidena „ohromne trpia“ a „Hamas na nich kašle“. V odpovedi na novinársku otázku, ako dlho bude vojnový konflikt trvať, Biden odvetil, že nevie. „Dúfam, že časom bude zvyšok arabského sveta na obe strany tlačiť, aby boje ukončili,“ povedal prezident.

Riešením už desiatky rokov trvajúceho izraelsko-palestínskeho konfliktu je podľa šéfa Bieleho domu vytvorenie samostatného štátu Palestína. „Nie je nič, čoho sa Hamas bojí viac, ako vidiny Palestínčanov a Izraelčanov žijúcich bok po boku v mieri,“ dodal Biden.

20:49 Do Pásma Gazy v piatok dorazilo 137 nákladných áut s humanitárnou pomocou, na palestínske územie sa tak hneď prvý deň dojednaného štvordňového prímeria medzi Izraelom a hnutím Hamas podarilo doručiť najväčšiu zásielku s pomocou od 7. októbra. Informoval o tom Úrad pre koordináciu humanitárnych záležitostí OSN (OCHA).

Podľa OCHA do jedného zo skladov úradu OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) v Gaze smerovali okrem iného potraviny, voda, lieky a zdravotnícky materiál. Autá doviezli tiež takmer 130 000 litrov paliva.

20:00 Medzi 13 izraelskými občanmi, ktorých po takmer siedmich týždňoch zajatia v Pásme Gazy prepustili radikáli z hnutia Hamas, sú štyri deti a šesť senioriek. Menný zoznam prepustených, ktorí už sú na izraelskom území, zverejnili izraelské úrady. Na slobodu sa dostala okrem iného 34-ročná žena aj s dvojročnou a päťročnou dcérou.

Väčšinu v piatok prepustených zajali ozbrojenci z Hamasu v juhoizraelskom kibuci Nir Oz, odkiaľ pochádza napríklad 78-ročná bývalá učiteľka Margalit Mozesová. Unesený bol aj jej manžel Gadi, ten sa však teraz na slobodu nedostal. V Nir Oz radikáli zajali aj 72-ročnú Adinu Mošeovú, ktorej manžela zavraždili.

Medzi prepustenými ženami je tiež 85-ročná Jaffa Adarová, ktorú bojovníci Hamasu do Pásma Gazy odviezli na skútri, čo je známe vďaka fotografii, ktorá sa stala jedným zo symbolov vojny. S vnučkou Adarovej sa v Izraeli stretol český minister zahraničia Jan Lipavský, ktorý krajinu 10. októbra navštívil ako prvý minister zahraničia po útoku Hamasu.

Sedemdesiatse­demročná Hanna Kacirová sa stretne so svojimi blízkymi napriek tomu, že radikálna skupina Islamský džihád predtým zverejnila správu, že táto žena zahynula v zajatí.

V prvej skupine rukojemníkov prepustených na základe dohody o krátkodobom prímerí je tiež 44-ročná Daniele Aloniová s päťročnou dcérou Emiliou, ktoré boli v čase útoku Hamasu na návšteve u Danielinej sestry a jej rodiny. Na slobode sú aj zástupkyne troch generácií rodiny Monderovcov – 78-ročná Ruth Monderová bola unesená spoločne so svojou 54-ročnou dcérou Keren a deväťročným vnukom Ohadom, ktorí u nej boli na návšteve, jej manžel Avraham je stále v zajatí.

17:50 Izrael prepustil zo svojich väzníc 39 palestínskych žien a detí na základe dohody o dočasnom prímerí s radikálnym palestínskym hnutím Hamas. Na sieti X to uviedlo ministerstvo zahraničných vecí Kataru, ktorý pomáhal dohodu dojednať, informoval denník The Times of Israel. Súčasťou dohody o pokoji zbraní je aj vzájomná výmena spolu 50 z 240 ruko­jemníkov, ktoré Hamas doteraz držal od svojho útoku na Izrael zo 7. októbra, a 150 palestínskych väzňov v izraelských väzniciach. Hamas dnes prepustil 24 rukojemníkov, z toho 13 Izraelčanov.

16:20 Izraelskí rukojemníci, ktorých prepustilo hnutie Hamas, sú už v Egypte, uviedli dnes servery denníkov The Times of Israel a Haarec. Celkovo 13 žien a detí, ktoré strávili skoro sedem týždňov v zajatí, si má prevziať izraelská armáda, ktorá ich letecky dopraví do izraelských nemocníc.

Prepustenie rukojemníkov potvrdilo aj niekoľko zdrojov z Hamasu, uviedla agentúra AFP. Radikálne palestínske hnutie podľa afp potvrdilo tiež prepustenie 12 thajských rukojemníkov, o ktorom predtým informoval Egypt.

V rámci dohody o dočasnom prímerí má dnes Izrael prepustiť 39 palestínskych väzňov, zamieri na okupovaný Západný breh Jordánu.

15:58 Palestínske radikálne hnutie Hamas dnes prepustilo 13 izraelských rukojemníkov, ktorí od októbrového útoku zadržiavali v Pásme Gazy. Podľa izraelských médií ich na palestínskom území prevzali pracovníci Medzinárodného výboru Červeného kríža a mieria s nimi k hraničnému priechodu Rafáh s Egyptom.

Egypt dnes zároveň informoval o prepustení 12 Thajcov, ktorí boli medzi zhruba 240 ľuďmi unesení 7. októbra Hamasom. Podľa dohody o dočasnom prímerí má Hamas počas štyroch dní prepustiť spolu 50 rukojemníkov výmenou za prepustenie 150 Palestínčanov z izraelských väzníc. Medzi dnes prepustenými Izraelčanmi sú iba ženy a deti, 12 z nich podľa stanice Channel 12 pochádza z kibucu Nir Oz.

15:30 Egypt dnes oznámil, že pomohol vyjednať prepustenie 12 thajských rukojemníkov, ktoré v októbri unieslo hnutie Hamas do Pásma Gazy. Potvrdil to aj thajský premiér Sríttcha Tchavisin, napísala agentúra Reuters. Očakáva sa, že Thajčania budú prepustení spoločne s 13 izraelskými rukojemníkmi, ktoré sa majú dnes dostať na slobodu v rámci dohody o dočasnom prímerí.

Všetci prepustení by sa mali dostať cez hranice Pásma Gazy na priechode Rafáh medzi palestínskym územím a Egyptom. Tam si ich majú prevziať pracovníci Medzinárodného výboru Červeného kríža.

15:10 Izraelský minister obrany Joav Galant dnes uviedol, že prímerie s palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy, ktoré dnes ráno vstúpilo do platnosti, je iba krátkou prestávkou. Po nej bude podľa neho plne obnovená izraelská ofenzíva. Líder Hamasu Ismáíl Haníja medzitým podľa agentúry Reuters vyhlásil, že Hamás bude pokoj zbraní dodržiavať, ak ho dodrží aj Izrael.

„Nastane krátka prestávka a potom budeme pokračovať s plnou vojenskou silou. Neprestaneme, kým nedosiahneme svoje ciele: Zničenie Hamasu a privedenie rukojemníkov z Pásma Gazy domov do Izraela – je ich 240 a to je niečo, čo nemôžeme akceptovať a tolerovať,“ povedal Galant.

15:05 Nevhodný príspevok na sociálnej sieti X v súvislosti s vojnou v Pásme Gazy priniesol abdikáciu člena rady anglickej Futbalovej asociácie (FA) Wasima Haqa.

FA, anglická futbalová asociácia, ilustračné foto Čítajte viac Netanjahu ako Hitler? Člen rady anglickej FA sa po svojom prešľape ospravedlnil a odstúpil. Žiada o odpustenie

14:10 Zatiaľ čo z Pásma Gazy, sužovaného izraelským bombardovaním a blokádou, sa v posledných týždňoch snažia mnohí dostať preč, dnes sa začali do tejto oblasti vracať prví Palestínčania, ktorí po vypuknutí vojny 7. októbra museli zostať v Egypte. Informovala o tom televízia Al-Džazíra s odvolaním sa na palestínskych činiteľov. Egyptské úrady im už skôr oznámili, že dnes sa môžu Palestínčania z Egypta „dobrovoľne vracať“. Dnes začalo v Pásme Gazy platiť štvordňové prímerie medzi Izraelom a hnutím Hamas, ktoré v Pásme Gazy vládne.

Podľa zástupcu palestínskej ambasády v Egypte, ktorého citovala Al-Džazíra, uviazlo po začiatku vojny v meste Aríš asi 920 Palestínčanov. Ďalší zostali kvôli uzavretiu hraníc v Káhire, tí sa budú môcť do Pásma Gazy vracať od soboty.

14:05 Izraelskí vojaci dnes podľa informácií agentúry AP zastrelili dvoch Palestínčanov, ktorí mierili do hlavnej bojovej zóny na severe Pásma Gazy, napriek varovaniu izraelskej armády, aby sa ľudia na sever nevydávali. Ďalších 11 osôb bolo podľa agentúry pri incidente zranených. O dvoch mŕtvych informuje s odvolaním sa na zdroje z Hamasu tiež izraelský list Haarec, izraelská armáda podľa neho uviedla, že sa správami o incidente zaoberá. Od rána pritom medzi izraelskými silami a bojovníkmi palestínskeho hnutia Hamas platí v Pásme Gazy pokoj zbraní.

Novinár AP videl telá dvoch zastrelených a zranených po prevoze do nemocnice v Dajr Balahu v centrálnej časti Pásma Gazy. Zranenia podľa neho utrpeli strelné poranenia nôh.

Streľba sa odohrala len niekoľko hodín po tom, ako izraelská armáda varovala státisíce Palestínčanov, ktorí sa predtým kvôli bojom uchýlili na juh Pásma Gazy, aby sa nepokúšali vracať do svojich domovov v severnej polovici územia, kde sa sústredí izraelská pozemná operácia. Armáda nad južným Pásmom Gazy zhodila letáky so odkazom, že návrat na sever je zakázaný a nebezpečný.

12:55 Izrael v piatok prepustí 39 palestínskych väzňov výmenou za 13 rukojemníkov, ktorých palestínske militantné hnutie Hamas drží v Pásme Gazy. Prepustených má byť 24 palestínskych žien a 15 palestínskych adolescentov mužského pohlavia, uviedol palestínsky politik Kadúra Fáris.

„Väzni, ktorí pochádzajú z okupovaného Západného brehu Jordánu alebo z Jeruzalema, budú odovzdaní Medzinárodnému výboru Červeného kríža (MVČK) v izraelskom väzení Ofer o 16.00 h miestneho času (15.00 h SEČ),“ uviedol Fáris pre Reuters.

„MVČK prijme (palestínskych) väzňov, tých z Jeruzalema vráti do tohto mesta a tých zo Západného brehu Jordánu prevezie na úrad mesta Bitúnijá, kde ich budú čakať rodiny,“ dodal.

12:15 Štyri cisterny s palivom a štyri cisterny so skvapalneným ropným plynom vstúpili v piatok do Pásma Gazy, oznámil Izrael. Piatok je pritom prvým dňom dohodnutého štvordňového prímeria.

Izrael súhlasil, aby do obliehaného Pásma Gazy počas prímeria každý deň priviezli 130-tisíc litrov paliva na humanitárne účely. Ide o zhruba dvojnásobok doteraz povoleného množstva, no stále je to málo na naplnenie tamojších denných potrieb. Podľa odhadov totiž potrebujú v tejto enkláve denne až jeden milión litrov paliva.

Bezprostredne nebolo jasné, či prišlo v piatok do Pásma Gazy dosť paliva na naplnenie nového stanovené množstva určeného v dohode o prímerí. Prechod cisterien s palivom do Gazy v piatok oznámil izraelský Úrad pre koordináciu vládnych aktivít na (palestínskych) územiach (COGAT).

11:40 Na libanonsko-izraelských hraniciach sa od začatia prímeria v Pásme Gazy v piatok ráno neodohrali žiadne útoky medzi izraelskou armádou a libanonským militantným hnutím Hizballáh. Pre agentúru DPA to uviedol nemenovaný zdroj z libanonských bezpečnostných zložiek.

„Od začiatku prímeria sme nezaznamenali žiadne útoky Hizballáhu,“ uviedol zdroj pre DPA. Dodal však, že na hraniciach sa stále nachádzajú izraelské vojenské lietadlá a „drony spravodajských služieb“ prelietavajú ponad juhom Libanonu. Podľa správ v izraelských médiách však dostala izraelská armáda príkaz útočiť len v odpovedi na útok z Libanonu.

10:10 Británia uvoľní ďalších 30 miliónov libier na humanitárnu pomoc Pásmu Gazy, kde dnes začalo platiť štvordňové prímerie medzi Izraelom a radikálnym palestínskym hnutím Hamas. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie šéfa britskej diplomacie Davida Camerona, ktorý vo štvrtok navštívil Izrael a dnes sa má stretnúť s palestínskymi predstaviteľmi. Cameron tiež apeloval na obe strany konfliktu, aby dodržali pokoj zbraní.

„Dnes môžem oznámiť 30 miliónov libier na životne dôležitú pomoc, ako sú prístrešie a zdravotnícke potreby,“ uviedol Cameron. „Je nevyhnutné chrániť civilistov a my skúmame všetky spôsoby ako dostať pomoc do Gazy, vrátane pozemnej, námornej a leteckej dopravy,“ dodal.

10:05 Izraelská armáda v piatok podľa vlastných vyjadrení ešte pred začatím dohodnutého prímeria zničila komplex podzemných tunelov v meste Gaza v oblasti, kde sa nachádza nemocnica Šifá.

Na niekoľkosekundovom videozázname bolo vidieť mohutný výbuch v komplexe budov, pričom najmenej jedna z viacposchodových stavieb zostala v dôsledku explózie ťažko poškodená.

Podľa vyjadrení izraelskej armády zneužívalo palestínske radikálne hnutie Hamas spomenutú sieť podzemných tunelov na teroristické ciele.

9:45 Izraelská väzenská služba ráno oznámila, že začala proces vedúci k prepusteniu prvej skupiny palestínskych väzňov v rámci dohody o oslobodení rukojemníkov Hamasu a dočasného prímeria v Pásme Gazy. Väzni, prevažne mladiství a ženy, budú dnes prevezení z väznice Ofer na kontrolné stanovište Bajtúníja, odkiaľ sa vrátia domov na okupovaný Západný breh Jordánu, píše denník Haarec.

Spravodajský web televízie Al-Džazíra napísal, že Palestínska autonómia už dostala mená 39 Palestínčanov, ktorí budú dnes prepustení, avšak zoznam možno nie je konečný. Podľa spravodajského webu The Times of Israel (ToI) ide o 39 osôb odsúdených v súvislosti s terorizmom a ide o maloletých a ženy, pričom časť z nich má domov na Západnom brehu Jordánu a časť vo východnom Jeruzaleme.

Trinásť izraelských rukojemníkov zadržiavaných palestínskymi ozbrojencami v Pásme Gazy bude podľa spravodajského webu BBC o 15.00 h SEČ odovzdaných pracovníkom Medzinárodného výboru Červeného kríža (MVČK), prekročia prechod Rafáh s Egyptom, kde dostanú prvú lekársku starostlivosť, kým sa vrátia domov do Izraela, kde na nich čakajú ich rodiny.

9:35 Do Pásma Gazy vošli ďalšie kamióny s humanitárnou pomocou. Stalo sa tak asi hodinu po začiatku prvého prímeria, ktoré na štyri dni uzavrel Izrael s palestínskym islamistickým hnutím Hamas. Dnes by malo do Pásma Gazy, kde Hamas vládne, vojsť 230 kamiónov, uviedla katarská televízia Al-Džazíra s odvolaním sa na hovorcu správy hraničného priechodu Rafáh. Práve cez tento priechod na hranici s Egyptom sa pomoc do Pásma Gazy dostáva.

Agentúra Reuters opísala, že asi hodinu a pol po začiatku dočasného prímeria, vošli cez Rafáh do Pásma Gazy prvé dva egyptské kamióny s nápismi „Pre našich bratov v Gaze“ či „Spoločne k humanite“.

Zhruba dvesto kamiónov by malo podľa serveru BBC do Pásma Gazy vojsť každý deň prímeria. Priviezť majú zdravotnícky materiál, lieky, potraviny a vodu. Úrad COGAT izraelského ministerstva obrany, ktorý má na starosti civilné aktivity na palestínskych územiach, uviedol, že Izrael umožní každý deň prímerie vstup tiež štyrom cisternám s palivom a štyrom kamiónom s plynom na varenie.

Palivo a plyn bude pre humanitárne organizácie OSN, ktoré ho potrebujú pre rozvoz pomoci. Podľa BBC ho majú dostať aj nemocnice na juhu a má byť zaručené, aby sa nedostalo do rúk Hamasu.

Podľa televízie Sky News Arabia do Pásma Gazy cez Rafáh vošli aj vozidlá prepravujúce poľnú nemocnicu, ktorú poskytli Spojené arabské emiráty (SAE). Nemocnica má mať 150 lôžok.

8:45 V Pásme Gazy platí štvordňové prímerie medzi Izraelom a Hamasom. Podľa agentúry Reuters neboli po začiatku prímeria hlásené žiadne delostrelecké údery, bombardovanie ani raketové útoky.

Spolu s pokojom zbraní začne podľa hovorcu katarského ministerstva zahraničia, ktoré sa podieľalo na sprostredkovaní dohody, do Pásma Gazy prúdiť humanitárna pomoc, hoci podľa neho pôjde len o „zlomok toho“, čo vojnou zničená oblasť potrebuje. Katar si želá, aby prestávka v boji napokon viedla k trvalému prímeriu. Podobné želanie už v stredu vyjadrilo niekoľko ďalších arabských štátov. Podľa Reuters prekročili zhruba hodinu a pol po vyhlásení prímeria priechod v Rafáhu na hranici s Egyptom prvé kamióny s humanitárnou pomocou.

Izraelská armáda ráno zhadzovala nad Pásmom Gazy letáky, v ktorých obyvateľov varuje, aby sa nevracali do svojich domovov na severe, keďže táto oblasť aj napriek vyhlásenému prímeriu zostáva vojnovou zónou, napísal server ToI. Palestínski predstavitelia podľa neho vyzvali vysídlených obyvateľov Gazy, aby sa po začatí prímeria vrátili do svojich domovov.

„Prvá vec, ktorú chcem urobiť, je vyspať sa,“ povedal Chalíd Loz pred začiatkom ohlásenej štvordňovej prestávky v bojoch stanici Al-Džazíra. „Som unavený z toho neustáleho bombardovania,“ dodal. Rovnako ako mnoho ďalších ľudí v Gaze považuje zastavenie bojov za prvú šancu trochu si oddýchnuť. „Chceme zabezpečiť vodu pre naše domovy, chceme zohnať domov potrebný tovar namiesto prázdnych obchodov, kde nenájdeme, čo potrebujeme,“ poznamenal.

6:10 V Pásme Gazy začalo o 7.00 h miestneho času (6.00 h SEČ) platiť štvordňové prímerie medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, uviedli izraelské médiá a svetové tlačové agentúry. Popoludní, okolo 15.00 h SEČ, očakávajú v Izraeli prepustenie prvých 13 z 50 rukojem­níkov, na ktorých oslobodenie Hamas pristúpil výmenou za prepustenie 150 palestínskych väzňov. Na oplátku by dnes Izraelčania mali zo svojich väzníc prepustiť 39 zo 150 palestínskych väzňov.

„Humanitárna prestávka“, dojednaná za prispenia Kataru, Egypta a Spojených štátov, prichádza vo chvíli, keď vojna medzi Izraelom a Hamasom vstúpila do 49. dňa, pripomenula ráno agentúra AFP.

6:00 Počas potýčok medzi izraelskou armádou a radikálmi zo západného brehu Jordánu utrpel smrteľné zranenie 12-ročný palestínsky chlapec.

S odvolaním sa na palestínsky rezort zdravotníctva o tom v noci na piatok informovala agentúra DPA. Z nezávislých zdrojov sa túto správu nateraz nepodarilo potvrdiť. Izraelská armáda túto správu palestínskych médií preveruje.

Podľa palestínskych zdrojov k incidentu došlo vo štvrtok počas razie izraelskej armády v meste Bajtá ležiacom južne od mesta Nábulus. Chlapec bol postrelený do hrudníka a s vážnym zranením prevezený do nemocnice, kde však zomrel.

Palestínska tlačová agentúra WAFA vo svojej správe uviedla, že chlapec bol postrelený z neznámych dôvodov.

5:50 Necelé dve hodiny pred očakávaným začiatkom prímeria v bojoch v palestínskom Pásme Gazy sa v piatok nadránom v izraelských obciach pri hraniciach s palestínskou enklávou rozozvučali sirény oznamujúce letecký poplach.

Ako informoval spravodajský web The Times of Israel (TOI), správy o raketovom útoku, škodách alebo zraneniach však nateraz nie sú k dispozícii.

TOI dodal, že mnohé z dedín a kibucov v bezprostrednej blízkosti hraníc Izraela s Pásmom Gazy sú od masakier, ktoré 7. októbra sprevádzali vpád palestínskych kománd na juh Izraela, až na výnimky vyľudnené.

Izraelský spravodajský web s odvolaním sa na izraelskú verejnoprávnu televíziu KAN citujúcu palestínske médiá súčasne informoval, že v hodinách pred očakávaným začiatkom prímeria – o 07.00 h miestneho času (06.00 h SEČ) – izraelská armáda pokračovala v intenzívnom ostreľovaní cieľov v Pásme Gazy.

Palestínske zdroje tvrdia, že útoky izraelskej armády sa sústreďovali na utečenecké tábory Džabálijá, Nusajrát a al-Maghází v severnej Gaze, zatiaľ čo v neďalekom meste Bajt Láhija boli hlásené prestrelky medzi izraelskými vojakmi a palestínskymi ozbrojencami.

5:45 V Pásme Gazy má v piatok od 07:00 miestneho času (06:00 SEČ) s jednodňovým oneskorením začať platiť dočasný pokoj zbraní, na ktorom sa dohodli zástupcovia Izraela a palestínskeho hnutia Hamas.

O 15.00 h SEČ sa zároveň očakáva, že Hamas prepustí prvých 13 rukojemníkov, ktorých sa zmocnil minulý mesiac pri útoku na južný Izrael. Na oplátku majú Izraelčania zo svojich väzníc prepustiť 39 Palestínčanov. Katarská diplomacia, ktorá rokovania spoločne s Egyptom a USA sprostredkovala, aj niektoré medzinárodné organizácie vyjadrili nádej, že dohoda pripraví pôdu pre rozsiahlejšie diplomatické úspechy. Znepriatelené strany v tomto ohľade zatiaľ vôľu neprejavili.

Kritériá pri vyberaní ľudí, ktorých Hamas prepustí, boli podľa hovorcu katarského ministerstva zahraničia „čisto humanitárne“ – v piatok budú prepustené len ženy a deti, ktoré preberú pracovníci Červeného kríža a prevezú ich do Egypta. Takýto proces sa má opakovať každý deň počas štvordňového prímeria.

Americký prezident Joe Biden povedal vo štvrtok novinárom, že dohodu o prepúšťaní rukojemníkov nebude komentovať skôr ako v piatok. Dodal však, že „drží palce“, aby medzi prvými oslobodenými bola trojročná americká dievčina.

Katar podľa hovorcu svojej diplomacie dúfa, že do ukončenia prímeria sa podarí dosiahnuť širšiu dohodu o prepustení ďalších rukojemníkov. Bývalý predstaviteľ Úradu OSN pre palestínskych utečencov (UNRWA) Chris Gunness stanici Al-Džazíra povedal, že „táto pauza sa musí pretaviť do niečoho pozitívneho“. „(…) obe strany spolu musia hovoriť, pretože nič ako vojenské víťazstvo tu neexistuje,“ uviedol Gunness.

Takýto postoj však zrejme nezastáva izraelský minister obrany Joav Galant, ktorý pri štvrtkovej návšteve elitnej jednotky izraelského námorníctva vyhlásil, že po „krátkom prímerí“ budú nasledovať najmenej dva mesiace intenzívnych bojov. Hovorca izraelskej armády neskôr zopakoval, že „vojenské ovládnutie severu Pásma Gazy je len prvou fázou dlhej vojny“.

Hovorca brigád Kásam, ozbrojeného krídla Hamasu, Abú Ubajdá sa tento týždeň vyjadril podobne, keď povedal, že „bojovníci (Hamasu) sú pripravení na konfrontáciu s nepriateľom tak dlho, ako bude útok na Gazu pokračovať“ a vyzval na väčšiu konfrontáciu s izraelskými bezpečnostnými zložkami na Západnom brehu Jordánu a na všetkých „frontoch odporu“.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #útok na Izrael