V uliciach Dublinu vypukli násilné nepokoje. Z útoku na deti obviňujú migranta

Vo štvrtok večer vypukli v írskom Dubline násilné strety po tom, ako pri útoku nožom pred školou utrpeli zranenia tri deti a žena. Päťročné dievča utrpelo vážne zranenia a vážne zranený je aj muž, ktorého polícia považuje za záujmovú osobu v prípade. Polícia verí, že to bol „samostatný incident, ktorý nemusí nevyhnutne súvisieť so žiadnymi širšími problémami“ v meste či krajine a motív vyšetruje.

24.11.2023 10:32 , aktualizované: 11:35
Írsko, Dublin, nepokoje v uliciach, horiace auto Foto: ,
Autobus a auto v plameňoch po násilných nepokojoch v centre Dublinu vo štvrtok 23.
debata (33)

Po tom, ako polícia oznámila, že spomenuté dievča ošetrujú v nemocnici po útoku pred školou, do ulíc Dublinu vyšlo najmenej 100 ľudí, pričom niektorí mali kovové tyče a zakryté tváre. Demonštranti sa dostali do stretov s poriadkovou políciou, zapaľovali svetlice a petardy a brali stoličky spred barov a reštaurácií. Nepokoje si vyžiadali niekoľko poškodených policajných áut a električku, zapálený autobus a auto, rozbité výklady na obchodoch aj vyrabovanú predajňu.

Nepokoje v centre Dublinu 23. novembra 2023.
Násilné nepokoje v centre Dublinu 23. novembra...
+6Na snímke auto horí počas demonštrácie na...

Polícia informovala, že do centra hlavného mesta vyslali viac ako 400 policajtov, niektorých s vybavením proti nepokojom, aby dostali situáciu pod kontrolu. Nepokoje podľa nej spôsobila „malá skupina gaunerov“. Okolo parlamentu spravila polícia kordón.

Írsko Dublin útok police Čítajte aj V Dubline pobodali päť ľudí, vrátane malých detí

Keď sa začali šíriť fámy o štátnej príslušnosti útočníka, do ulíc vyšli stovky ľudí. Niektorí sa dostali do potýčok s políciou a útočili na autá.

Policajný šéf Drew Harris uviedol, že porušenia verejného poriadku sa dopustila „úplne šialená politická frakcia poháňaná krajne pravicovou ideológiou“, a varoval pred šírením „zavádzajúcich informácií“.

Násilie, ktoré vypuklo v írskej metropole, v meste nezažili niekoľko desaťročí, upozornil v piatok šéf írskej polície komisár Drew Harris. „Uplynulú noc sme boli svedkami mimoriadne rozsiahleho násilia… Takéto niečo sme nevideli desaťročia,“ dodal.

Polícia v noci na piatok zadržala dovedna 34 osôb. Násilné protesty a potýčky s políciou vyvolal útok nožom pri základnej škole v írskej metropole, pri ktorom utrpeli zranenia tri deti.

Vo veľmi vážnom stave je naďalej päťročné dievčatko a jedna učiteľka, uviedla polícia. Harris pritom podľa Sky News poukázal na to, že ľudia sa zradikalizovali prostredníctvom sociálnych sietí a internetu po tom, čo sa tam začali šíriť fámy o štátnej príslušnosti útočníka.

Podľa neho bolo poškodené mnoho policajných vozidiel, pričom videozábery zachytávali jedno horiace auto. Jeden protestujúci pre AFP povedal, že „táto zberba útočí na írskych občanov“.

Pre dianie v meste tam pozastavili všetku hromadnú dopravu. Mnoho firiem vyzvalo svojich zamestnancov, aby v piatok pracovali z domu.

Polícia aj politici vyzvali na pokoj a zároveň varovali verejnosť pred dezinformáciami v súvislosti so štvrtkovým útokom.

33 debata chyba
Viac na túto tému: #Írsko #nepokoje #útok nožom #Dublin