Ukrajinci plánujú evakuáciu vodičov kamiónov, ktorí uviazli na hranici s Poľskom

Ukrajina plánuje evakuáciu vodičov nákladných áut, ktorí uviazli pred niektorým z priechodov na poľsko-ukrajinskej hranici. Štyri veľké hraničné priechody blokujú poľskí autodopravcovia požadujúci obmedzenie konkurencie z Ukrajiny. Vodiči kvôli blokádam stoja v kolónach stoviek kamiónov rádovo niekoľko dní a pri cestách pre nich chýba zázemie. Dvaja ukrajinskí chlapi zomreli. Ukrajinsko-slovenská hranica je podľa Kyjeva prejazdná.

25.11.2023 15:30
debata (13)

Námestník ukrajinského ministra infraštruktúry Serhij Derkač na Facebooku napísal, že Ukrajina začala zhromažďovať informácie od vodičov, ktorí by si želali byť evakuovaní. „Čas na vyjednávanie o kompromisoch vypršal. Naši vodiči v teplotách pod bodom mrazu trpia kvôli rokovaniam niekoľkých ľudí, ktorí so súhlasom (poľských) úradov zablokovali hranice,“ napísal Derkač.

Na východnej hranici je 16 km dlhá kolóna kamiónov
Video
Od hraničného priechodu Vyšné Nemecké až po obec Nižná Rybnica v okrese Sobrance vznikla pred dvoma týždňami 16 kilometrov dlhá kolóna kamiónov. Dôvodom bol presun kamiónovej dopravy cez územie Slovenska v dôsledku obmedzení jej prístupu na Ukrajinu z Poľskej republiky. / Zdroj: TASR

Dodal, že ukrajinská strana sa na Poliakov niekoľkokrát obrátila pre zásobovanie vodičov kamiónov jedlom, pre hygienické podmienky alebo možnosť príchodu záchranárov, pretože to všetko chýba. Ukrajinské úrady preto chcú od hranice odvážať vodičov, ktorí o to prejavia záujem, ministerstvo infraštruktúry pre nich pripravilo elektronickú žiadosť o evakuáciu.

Ukrajina tiež podľa Derkača navrhuje, aby Európska únia vytvorila skupinu, ktorá by situáciu na hraničných priechodoch monitorovala.

Zelenskyj sa takto pustil do susedov a nahneval Poliakov
Video
Časť prejavu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku.

Poľským dopravcom sa nepáči, že ich ukrajinskí konkurenti stále využívajú výnimku, ktorá im od ruskej invázie umožňuje bez povolenia vjazd na územie EÚ. Podľa nich to škodí konkurencieschop­nosti. Kyjev dal vo štvrtok najavo, že skôr, ako začnú akékoľvek rokovania o zmenách ohľadom povolení ku vjazdu kamiónov na územie únie, musia blokády na poľských hraniciach skončiť.

Kolóna kamiónov od hraničného priechodu Vyšné...
Kolóna kamiónov od hraničného priechodu Vyšné...
+8Kolóna kamiónov od hraničného priechodu Vyšné...

Slovensko-ukrajinská hranica teraz nie je blokovaná a kamióny môžu prechádzať ako obvykle, povedal podľa agentúry Ukrinfom hovorca ukrajinskej pohraničnej stráže Andrij Demčenko, podľa ktorého k ránu čakalo na prejazd na Ukrajinu 400 nákladných vozidiel.

Kamiónovú dopravu na hraničnom priechode Vyšné Nemecké/Užhorod v utorok na čas zablokoval protestujúci vodič s dodávkou a prívesom. Polícia neskôr miesto uvoľnila. Únia autodopravcov Slovenska (UNAS) kvôli ukrajinskej konkurencii rovnaký priechod minulý týždeň blokovala jednu hodinu, od konania vodiča dodávky s prívesom sa však dištancovala.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina