641. deň: Rusko presúva na Ukrajinu systémy protivzdušnej obrany z Kaliningradu

Rusko v novembri presunulo strategické prostriedky protivzdušnej obrany z Kaliningradskej oblasti, aby nahradilo tie, o ktoré prišlo vo vojne proti Ukrajine. V najnovšej aktualizácii o vojne na Ukrajine to uviedlo britské ministerstvo obrany.

26.11.2023 06:20 , aktualizované: 22:22
UA Vojak / UA Armáda / Foto: ,
Ukrajinskí vojaci počas prestávky na čaj v Sumskej oblasti 24. novembra 2023
debata (329)

Najdôležitejšie udalosti

  • Vojna na Ukrajine trvá už 641 dní
  • Rusko presúva na Ukrajinu systémy protivzdušnej obrany z Kaliningradu
Cieľ je jasný. Ukrajinskí špeciáli majú Krymský most na dosah
Video
vojna na Ukrajine Čítajte viac 640. deň: Moskva má logistické problémy s riadenými strelami

22:22 V Nižyne v Černihivskej oblasti na severe Ukrajiny cez víkend odhalili sochu vojakovi Oleksandrovi Macijevskému. Ten dostal od prezidenta Volodymyra Zelenského posmrtné vyznamenanie po tom, čo sa v marci objavilo video, na ktorom je vidieť, ako neozbrojený vyhlási: „Sláva Ukrajine“. Následne ho podľa všetkého Rusi s vulgárnymi nadávkami zastrelia.

Macijevského bronzová socha podľa ukrajinských médií meria 2,2 metra a tvorí ústredný bod pamätníka pripomínajúceho vojakov padlých v boji s ruskou inváznou armádou. Zo samotného mesta ich podľa médií pochádzalo 158, vrátane Macijevského. Toho mohli pochovať na Ukrajine po jednej z výmen tiel mŕtvych vojakov.

Oleksandr Macijevskyj Čítajte viac Odhalili sochu ukrajinskému vojakovi, ktorého zastrelili Rusi po vyslovení „Sláva Ukrajine“

18:48 Rusko v novembri presunulo strategické prostriedky protivzdušnej obrany z Kaliningradskej oblasti, aby nahradilo tie, o ktoré prišlo vo vojne proti Ukrajine. V najnovšej aktualizácii o vojne na Ukrajine to uviedlo britské ministerstvo obrany.

Rusko koncom októbra tohto roka zaznamenalo nárast strát systémov protivzdušnej obrany S-400 na okupovaných územiach Ukrajiny. „Rusko považuje Kaliningrad, ktorý z troch strán hraničí s členskými štátmi NATO, za jeden zo svojich strategicky najcitlivejších regiónov. Skutočnosť, že ruské ministerstvo obrany je tu zrejme ochotné prijať dodatočné riziko, poukazuje na prepätie spôsobené vojnou,“ uviedli Briti. (sita)

14:20 Agentúra AP získala nahrávky telefonátov ruských vojakov z bojiska v Charkovskej, Luhanskej a Doneckej oblasti na Ukrajine. Predstavujú pohľad na vojnu ruskými očami, ktorý sa len vzácne dostane do médií, pretože v Rusku z realistického vykresľovania vojny urobili trestný čin. Kremeľ a ruské ministerstvo obrany nahrávky odmietli komentovať.

Ukrajinskí vojak / UA Armáda / Čítajte viac Ruských vojakov na fronte tajne odpočúvali. Nahrávky ukazujú vzácny pohľad na vojnu

8:38 Švajčiarsky prezident Alain Berset sľúbil v sobotu v Kyjeve na stretnutí s prezidentom Volodymyrom Zelenským dlhodobú podporu Ukrajine. Zúčastnil sa tam tiež na medzinárodnom summite o potravinovej bezpečnosti. Informovala o tom švajčiarska vláda, na ktorú sa odvolala tlačová agentúra Reuters.

Ukrajina usporiadala medzinárodný summit, kde predstavila plán na vývoz svojho obilia napriek prebiehajúcej ruskej blokáde Čierneho mora, svojej hlavnej vývoznej trasy.

„V rozhovore s prezidentom Volodymyrom Zelenským prezident Berset zdôraznil, že Švajčiarsko dlhodobo stojí solidárne pri Ukrajine, dokonca aj v časoch mnohých súbežných kríz,“ uviedla švajčiarska vláda.

Zelenskyj na sociálnej sieti X napísal, že s Bersetom diskutovali aj o odmínovaní, mierových návrhoch a využití ziskov zo zmrazených ruských majetkov.

Švajčiarsko predtým oznámilo, že zmrazilo ruské majetky za približne 7,5 miliardy švajčiarskych frankov (7,78 miliardy e­ur).

Počas cesty na Ukrajinu navštívil Berset aj Buču, kde ruskí vojaci v prvých fázach vojny zabili mnoho civilistov, a v Kyjeve položil kvety k pamätníku Holodomoru z rokov 1932–1933. Išlo o umelo vyvolaný hladomor za vlády sovietskeho diktátora Josifa Stalina, keď boli milióny ukrajinských vidiečanov vyhladované na smrť. Deň pamiatky obetí hladomoru (ukrajinsky Holodomor) pripadá na štvrtú novembrovú sobotu.

Berset oznámil, že Švajčiarsko poskytne Ukrajine ďalšiu pomoc a dodá jej desať ďalších sanitiek a šesť hasičských áut, ktoré nahradia tie poškodené.

Švajčiarsko sa drží zásady neutrality zakotvenej aj v ústave, ale napriek tomu zaviedlo sankcie proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu. A pridalo sa tiež k medzinárodnej výzve zriadiť osobitný súd, ktorý by súdil zločin „agresie“ Ruska proti Ukrajine. Švajčiarsko tvrdí, že v tom nie je žiadny rozpor, lebo právna definícia neutrality znamená nepodporovať vojensky žiadnu z bojujúcich strán.

6:20 Moskva aj ďalšie ruské regióny sa podľa agentúry TASS v noci na nedeľu stali terčom rozsiahlych útokov bezpilotných lietadiel. Dočasne kvôli nim bola prerušená doprava na moskovských letiskách Domodedovo a Vnukovo. Ruské úrady zatiaľ hlásia jedného ľahko zraneného. Rusi predtým v noci na sobotu zaútočili na Ukrajinu 75 dronmi, 71 sa podarilo zostreliť, tvrdí ukrajinské letectvo.

„Dnes ráno bol zmarený pokus kyjevského režimu vykonať teroristický útok pomocou bezpilotných lietadiel na objekty na území Ruskej federácie. Prostriedky protivzdušnej obrany v službe zničili deväť bezpilotných lietadiel nad územím Moskvy, Tulskej, Kalužskej a Brjanskej oblasti,“ uviedlo skoro ráno vo vyhlásení ruské ministerstvo obrany, ktoré od vlaňajšieho februára proti Ukrajine vedie vojnu.

Ako poznamenáva ruskojazyčná verzia serveru BBC News, ruské ministerstvo obrany už počas noci informovalo o útoku 11 dronov na rovnaké oblasti. Celkovo ich teda v noci na nedeľu a nadránom útočilo okolo 20.

Jeden zo zostrelených dronov narazil v Toule podľa miestnych úradov do obytného domu, pričom jeden z jeho obyvateľov utrpel ľahké rezné zranenie.

© Autorské práva vyhradené

329 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine