Obeťami leteckého nešťastia v Rakúsku sú s najväčšou pravdepodobnosťou Česi

Obeťami leteckého nešťastia v Rakúsku sú s najväčšou pravdepodobnosťou Česi, uviedla rakúska polícia. Ich totožnosť sa stále overuje. K leteckému nešťastiu došlo v sobotu popoludní pri rakúskej obci Grünau im Almtal, zahynuli štyria ľudia.

26.11.2023 10:10 , aktualizované: 10:52
Vrtuľník / Grünau im Almtal / Foto:
Vrtuľník pristáva pri rakúskej obci Grünau im Almtal na mieste leteckého nešťastia 25. novembra 2023
debata (18)

V tlačovej správe o tom informovala hornorakúska polícia. Zároveň zdôraznila, že sa totožnosť štyroch mŕtvych – dvoch mužov a dvoch žien, stále ešte overuje, a to aj v spolupráci s českými úradmi. Štátne zastupiteľstvo vo Welse nariadilo pitvu.

Jednomotorový stroj typu Rockwell Commander 112B podľa serveru Aviation Safety Network štartoval v meste Příbram, mieril na chorvátsku Istriu a mal nemeckú registráciu.

Podľa hornorakúskej polície sa príslušné úrady pokúsia jeho trosky z hory Kasberg, ktorá sa nachádza juhozápadne od Linczu, vyzdvihnúť v pondelok.

Manažérka Letiska Příbram Klára Lieblová oznámila, že vzhľadom na závažnosť celej udalosti a vzhľadom na pozostalých a policajné vyšetrovanie nebude vec komentovať.

Hornorakúska polícia dnes uviedla, že v okamihu havárie panovali v oblasti zlé poveternostné podmienky, fúkal silný vietor, snežilo a bola zlá viditeľnosť. „To vedie k domnienke, že pilot mohol stratiť kontrolu nad lietadlom,“ píše v tlačovej správe. Podľa nej musela byť dokonca sobotná záchranná akcia najskôr nakrátko prerušená, a to práve kvôli zlému počasiu. Na strmých svahoch Kasbergu bolo až 70 centimetrov nového snehu.

Trosky lietadla, ktoré sa zrútilo pri rakúskej... Foto: Profimedia
Lietadlo Trosky lietadla, ktoré sa zrútilo pri rakúskej obci Grünau im Almtal

Podľa rakúskej policajnej hovorkyne Barbary Riedlovej, ktorú v utorok citovala agentúra APA, našli záchranári časti lietadla okolo 14:00 hod. Okolo 16:00 hod. potom objavili neďaleko horskej chaty na vrchu Kasberg aj trup, ktorý už bol ale zasnežený. Bulvárny denník Kronen Zeitung napísal, že krátko pred zrútením lietadlo v oblasti kľučkovalo.

Hovorca českého ministerstva zahraničných vecí Daniel Drake oznámil, že česká ambasáda vo Viedni je v kontakte so Zemským kriminálnym úradom, ktorý vedie vyšetrovanie. „Bližšie informácie zatiaľ nemáme k dispozícii,“ dodal. Manažérka příbramského letiska, z ktorého lietadlo vzlietlo, nechcela dnes haváriu komentovať. „Môžem iba potvrdiť, že plne kooperujeme s Políciou ČR, s Ústavom pre odborné zisťovanie príčin leteckých nehôd a predovšetkým s rakúskym vyšetrovateľom,“ uviedla Lieblová v správe zaslanej agentúre ČTK.

Rakúsko, polícia Čítajte viac V Rakúsku sa zrútilo malé lietadlo, smerovalo z Česka do Chorvátska. Zahynuli všetci pasažieri

Verejnoprávna stanica ORF dnes ráno napísala, že pri podobných leteckých nešťastiach sa v Rakúsku obvykle zriaďuje osobitná vyšetrovacia komisia, ktorá má za úlohu zistiť, či havárii spôsobil technický problém alebo bola na vine ľudská chyba. Český Ústav pre odborné zisťovanie príčin leteckých nehôd v sobotu oznámil, že obvykle dostáva informácie o pádoch lietadiel z Česka v zahraničí s oneskorením jedného až dvoch dní a následne sa podieľa na vyšetrovaní podľa toho, aké požiadavky má zahraničná oznamujúca organizácia.

Letecký expert Christian Klopf, ktorého oslovil denník Oberösterreichische Nachrichten, uviedol, že podľa neho bol typ lietadla „nevhodný, aby v týchto poveternostných podmienkach prelietal Alpy“. „Tento stroj je len čiastočne vhodný na let bez prístrojov, pilot tak nemôže letieť nad mrakmi a musel letieť len podľa toho, čo videl,“ povedal Klopf a dodal, že to za daného počasia bolo „extrémne ťažké“.

„Snežilo, fúkal silný vietor a boli turbulencie,“ dodal odborník, podľa ktorého je pri tomto počasí vhodnejšie letieť cez Rakúsko na juh o niečo východnejšou trasou. Klopf tiež uviedol, že je možné, že pilot vletel do iného horského údolia, než pôvodne chcel, kvôli zlej viditeľnosti sa už ale nedokázal otočiť.

Výberová chronológia havárií malých lietadiel v Európe v roku 2023

22. februára – Slovensko – Pri obci Trenčianske Stankovce v okrese Trenčín havarovalo motorové lietadlo, nehodu neprežili štyria ľudia.

Pri Trenčíne havarovalo malé motorové lietadlo, štyria ľudia zahynuli
Video

29. marca – Nemecko – Dvaja ľudia prišli o život pri páde malého lietadla v národnom parku Bavorský les. Podľa miestnej polície išlo o posádku stroja, tvorenú dvoma mužmi.

18. mája – Slovensko – Malé lietadlo zmizlo z radarov na Orave. Trosky lietadla sa našli na druhý deň v katastri obce Novoť v okrese Námestovo. Pilot nehodu neprežil.

20. mája – Švajčiarsko – Traja ľudia zahynuli pri zrútení turistického lietadla v zalesnenej hornatej oblasti na západe krajiny. Malé lietadlo havarovalo v strmom a ťažko prístupnom teréne neďaleko obce Les Ponts-De-Martel v kantóne Neuchatel.

4. júna – Slovensko – Pri Dolnom Hričove v okrese Žilina spadlo malé lietadlo. Pilot nehodu neprežil.

Pri Dolnom Hričove v okrese Žilina spadlo v...
Pri Dolnom Hričove v okrese Žilina spadlo v...

18. júna – Švédsko – Dvaja občania Maďarska vo veku 40 – 50 rokov prišli o život pri páde malého lietadla, ku ktorému došlo na juhovýchode krajiny. Vrtuľové lietadlo sa zrútilo do vody neďaleko dediny Arkösund ležiacej zhruba 120 kilometrov juhozápadne od Štokholmu.

29. augusta – Slovensko – Pri páde malého športového lietadla pri obci Podhorany v okrese Nitra zomreli dvaja ľudia.

Na snímke malé športové lietadlo, ktoré...
Na snímke malé športové lietadlo, ktoré...
+2Na snímke malé športové lietadlo, ktoré...

10. septembra – Maďarsko – Dve obete na životoch a štyroch zranených si vyžiadala havária malého lietadla na leteckom dni na Börgöndskom letisku vo Fejérskej stolici. Nehodu neprežila dvojčlenná posádka lietadla, ktoré po páde začalo horieť.

1. októbra – Slovensko – Pri leteckej nehode v meste Senica zomrela jeho dvojčlenná posádka – muži vo veku 52 a 19 rokov.

Trosky malého lietadla, ktoré sa zrútilo pri...
Trosky malého lietadla, ktoré sa zrútilo pri...
Trosky malého lietadla, ktoré sa zrútilo pri...

2. novembra – Rakúsko – Štyri obete si vyžiadal pád malého lietadla v regióne Lungau v spolkovej krajine Salzbursko. K nešťastiu došlo v obci Sankt Andrä v okrese Lintsching, pričom lietadlo spadlo uprostred lesa v strmom a ťažko prístupnom teréne.

21. novembra – Maďarsko – Dvaja ľudia utrpeli zranenia po páde malého lietadla, ktoré sa zrútilo krátko po štarte pri obci Úrhida vo Fejérskej stolici.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Rakúsko #letecká havária