Do blízkosti amerického torpédoborca dopadli dve balistické rakety

Dve balistické strely vypálené z časti jemenského územia, ktoré kontrolujú húsijskí povstalci, dopadli neďaleko amerického torpédoborca, keď priplával na pomoc obsadenej nákladnej lodi v Adenskom zálive. Oznámila to v pondelok podľa agentúry AP americká armáda.

27.11.2023 06:40
Yemen Israel Palestinians Foto:
Táto fotografia, ktorú zverejnilo Houthi Media Center, ukazuje húsijských ozbrojencov naskakujúcich na nákladnú loď Galaxy Leader v nedeľu 19. novembra 2023. Jemenskí Húsíjovia sa zmocnili lode v Červenom mori pri pobreží Jemenu po tom, čo sa vyhrážali, že zabavia všetky plavidlá vlastnené Izraelom.
debata

Americká armáda vo vyhlásení uviedla, že rakety dopadli do mora asi 16 kilometrov od torpédoborca USS Mason, ktorý pomáhal tankeru Central Park. Tejto nákladnej lode sa v nedeľu pri pobreží Jemenu zmocnili neznámi útočníci. Firma Zodiac Maritime, ktorá tanker prevádzkuje, v noci na pondelok informovala, že loď bola prepustená.

„Počas tohto incidentu nedošlo k žiadnym škodám a neboli hlásené zranenia ani na jednom z plavidiel,“ dodala americká armáda. Húsijskí povstalci podporovaní Iránom sa k tomuto útoku zatiaľ nevyjadrili.

„Radi by sme poďakovali koaličným silám, ktoré rýchlo zareagovali, chránili majetok v oblasti a presadzovali morské právo,“ uviedla spoločnosť Zodiac Maritime. Dodala, že 22-členná posádka z Bulharska, Gruzínska, Indie, Filipín, Ruska, Turecka a Vietnamu vyviazla bez zranení. Neposkytla však podrobnosti o tom, ako útočníci, ktorých neidentifikovala, opustili tanker prevážajúci kyselinu fosforečnú.

Armáda tiež uviedla, že pri pokuse o útek zadržala piatich ozbrojených útočníkov, ktorí si za cieľ vybrali tanker Central Park. Spoločnosť Zodiac Maritime sídli v Británii a je súčasťou skupiny Zodiac Group izraelského miliardára Eyala Ofera, napísala AP.

Medzinárodne uznávaná jemenská vláda obvinila z obsadenia nákladnej lode húsijských povstalcov, s ktorými roky bojuje, napísali tamojšie štátne médiá. Húsijskí povstalci na obvinenie nereagovali. K obsadeniu tankera Central Park došlo krátko po tom, čo zrejme iránsky dron zaútočil v piatok v Indickom oceáne na kontajnerovú loď CMA CGM Symi plaviacu sa pod vlajkou Malty a vlastnenú izraelským miliardárom Idanom Oferom.

Podobné incidenty sa začali množiť v čase prebiehajúcej vojny medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas v Pásme Gazy.

debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Jemen #húsíovia