Írsky premiér pobúril Izrael. Nemáte morálny kompas, preberte sa, odkazuje mu izraelská diplomacia

Príspevok írskeho premiéra Lea Varadkara na sociálnej sieti X, v ktorom vyjadril radosť z prepustenia deväťročného dievčaťa uneseného hnutím Hamas, vzbudil v Izraeli rozhorčenie a tamojší minister zahraničia si kvôli nemu predvolal írsku veľvyslankyňu.

27.11.2023 10:45
Leo Varadkar Foto: ,
Írsky premiér Leo Varadkar.
debata (6)

Varadkar o prepustenej Emily Handovej, ktorá má aj írske občianstvo, napísal, že sa „stratila a znovu našla a vrátila“. Šéf izraelskej diplomacie Eli Kohen považuje takéto označenie pre dieťa unesené a šesť týždňov väznené radikálmi za nemiestne zľahčovanie.

Izraelský veľvyslanec: Zničenie Hamasu je krok k mieru
Video
Izraelský veľvyslanec na Slovensku Eitan Levon hovorí o reakcii jeho krajiny na útok teroristov z Hamasu. / Zdroj: TV Pravda

„Toto je deň obrovskej radosti a úľavy pre Emily Handovú a jej rodinu. Nevinné dieťa, ktoré sa stratilo a teraz sa našlo a vrátilo, a my si vďaka tomu môžeme oddýchnuť. Naše modlitby boli vypočuté,“ napísal írsky premiér.

„Pán premiér, zdá sa, že ste prišli o svoj morálny kompas a potrebujete sa prebrať. Emily Handová sa nestratila, bola unesená teroristickou organizáciou horšou ako ISIS (Islamský štát), ktorá zavraždila jej nevlastnú matku,“ napísal v odpovedi Kohen.

„Takto môžete opísať prípad, keď sa malé dievča stratí na prechádzke v lese a potom ju nájde náhodný turista. Nie dievča brutálne unesené vražednými oddielmi, ktoré zmasakrovali jej susedov,“ uviedol na sieti X hovorca izraelskej vlády Ejlon Levy.

Emily Handová bola unesená ozbrojencami z hnutia Hamas počas ich útoku na južný Izrael zo 7. októbra. Dievča vtedy bolo na návšteve u kamarátky v kibucu Beeri a zástupcovia kibucu potom jej otcovi oznámili, že Emily je medzi zabitými. Šesťdesiattriročný Thomas Hand potom v rozhovore s reportérmi stanice CNN o tragédii hovoril a povedal, že správa o smrti jeho dcéry je pre neho svojím spôsobom úľavou, pretože únos by bol horší variant. „Smrť je požehnanie,“ povedal.

Izraelská armáda, Pásmo Gazy, tanky, Palestína Čítajte aj Rukojemníčka opísala peklo v Gaze. Tunely pod mestom pripomínajú sieť pavučín

Rodina Emily Handovej sa až koncom októbra dozvedela, že dievča je pravdepodobne nažive a je medzi rukojemníkmi. V sobotu sa dostala do druhej skupiny 13 zajatcov, ktorých Hamas v rámci dohody o dočasnom prímerí prepustil.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Írsko #Hamas #Leo Varadkar #útok na Izrael