Nová poľská vláda Morawieckého zložila prísahu, dôveru zrejme nezíska

Poľský prezident Andrzej Duda v pondelok vymenoval novú vládu úradujúceho premiéra Mateusza Morawieckeho. Hlasovanie o dôvere v parlamente, v ktorom má väčšinu opozícia, sa očakáva v horizonte dvoch týždňov.

27.11.2023 18:03
debata (6)
Expert o voľbách v Poľsku: S politikou Fica a Orbána k Rusku nebude V4 fungovať
Video

Nový vládny kabinet tvorí viac žien ako mužov, pričom podľa hovorcu vlády Piotra Müllera bude zložený „z odborníkov, a to tak z ľudí, ktorí doteraz nevykonávali politické funkcie, ako aj z politikov, ktorí sa špecializujú na svoje oblasti.“

Fico, Tusk Čítajte viac Fico a Tusk vedeli spolu fungovať. Rozdelí ich ruská vojna a Maďarsko?

Morawieckeho vládnuca strana Právo a spravodlivosť (PiS) získala vo voľbách z 15. októbra najväčší počet parlamentných kresiel, ale nie väčšinu. Napriek tomu ju prezident Duda poveril ako prvú zostavením novej vlády. Podľa analytikov však nemá šancu, aby sa jej to podarilo.

Sejm Čítajte viac Nový poľský parlament: Sejmu šéfuje bývalý moderátor, Morawiecki podal demisiu

Väčšinu v dolnej komore parlamentu, Sejme, má trojica opozičných subjektov. V prípade, že Morawiecki v súlade s očakávaniami nezíska dôveru parlamentu, Duda poverí sformovaním vlády kandidáta druhej najväčšej parlamentnej strany. Tým je opozičný líder Donald Tusk, bývalý premiér a predseda Európskej rady. Jeho Občianska koalícia (KO) podpísala koaličnú dohodu s Treťou cestou (TD) a stranou Nová ľavica (NL).

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Donald Tusk #Mateusz Morawiecki