643. deň: Otrávili manželku šéfa ukrajinskej rozviedky Budanova a ďalších z jeho okolia

Manželke šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyryla Budanova lekári diagnostikovali otravu ťažkými kovmi, tvrdí s odvolaním sa na svoje zdroje v rozviedke ukrajinský spravodajský portál Babel. Podľa jeho informácií ukrajinské úrady v súvislosti s otravou začali vyšetrovanie pokusu o vraždu. Otrava sa podľa neho navyše potvrdila tiež u niekoľkých pracovníkov rozviedky. Marianna Budanovová je teraz hospitalizovaná "Už je jej lepšie, má so sebou prvú etapu liečby," oznámili portálu Ukrajinska pravda jeho zdroje.

28.11.2023 05:50 , aktualizované: 19:48
Kyrylo Budanov Foto:
V popredí šéf Ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyrylo Budanov
debata (887)

Najdôležitejšie udalosti

Zbesilá nočná streľba: ruské drony útočia
Video
avdijivka Čítajte viac 642. deň: Rusi postúpili pri Avdijivke. Vojna sa môže rozšíriť, Kyjev buduje obranu

19:48 Európska únia sa dohodla, že na výcvik ukrajinských vojakov bojujúcich proti agresii Ruska vyčlení ďalších 194 miliónov eur. Výcvik sa bude financovať z Európskeho mierového nástroja (EPF), v ktorom je tak na tento účel vyčlenených celkovo 255 miliónov eur.

EPF vznikol v roku 2021, teda pred ruskou inváziou na Ukrajinu, s cieľom pomáhať rozvojovým krajinám nakupovať vojenské vybavenie. Po tom, čo Rusko vlani vo februári napadlo Ukrajinu, však EÚ začala fond využívať na financovanie dodávok zbraní pre Kyjev. EPF nespadá pod rozpočet EÚ, z ktorého nie je možné financovať vojenské operácie.

V členských krajinách EÚ bolo doteraz vycvičených 34 000 ukrajinských vojakov do bojov na frontovú líniu. V blízkej budúcnosti ich má byť 40 000. Schválenie dodatočných prostriedkov na výcvik ukrajinských vojakov prišlo v čase, keď sa EÚ snaží zostaviť balík dlhodobej pomoci Kyjevu. Proti zvýšeniu vojenskej a finančnej pomoci Ukrajine, ako aj proti začatiu prístupových rozhovorov s Kyjevom sa však stavia Maďarsko. EÚ uviedla, že od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu poskytla Kyjevu vojenskú podporu vo výške približne 27 miliárd eur. (tasr/afp)

18:45 Ukrajinské orgány činné v trestnom konaní majú podozrenie, že za otravu Marianny Budanovovej, manželky šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky HUR Kyryla Budanova, je zodpovedná Moskva.

„(Vyšetrovanie) ukáže, ale toto je hlavná hypotéza,“ povedal hovorca ukrajinskej vojenskej rozviedky Andrij Jusov pre agentúru AFP v odpovedi na otázku, či by do prípadu mohlo byť zapletené Rusko.

Správu o tom, že Budanovová bola zrejme otrávená ťažkými kovmi, potvrdil pre spravodajský web Kyiv Independent zástupca ukrajinskej vojenskej rozviedky HUR.

Ukrajinský portál Babeľ predtým napísal, že Budanovovú hospitalizovali pre otravu ťažkými kovmi, a odvolal sa pri tom na nezverejnené zdroje z vojenskej spravodajskej služby.

„Teraz prebieha liečba a potom lekári urobia kontrolu jej zdravotného stavu,“ dodal zdroj Babeľu. „Tieto látky sa v každodennom živote ani v armádnom prostredí vôbec nepoužívajú. Ich prítomnosť môže naznačovať úmyselný pokus o otravu konkrétnej osoby,“ vysvetlil zdroj.

Budanovová je poradkyňou primátora Kyjeva Vitalija Klička. Vyšetrovatelia sa domnievajú, že jedovatú látku jej podali v jedle, uviedol spravodajský server Ukrajinská pravda.

Budanov v auguste povedal, že jeho manželka s ním žije „v jeho kancelárii“ a z bezpečnostných dôvodov pri ňom zostala aj po začiatku ruskej invázie. Ukrajinskí predstavitelia tvrdia, že zmarili už viac ako desať pokusov o atentát na Budanova.

U samotného Budanova sa otrava nezistila a jeho zdravotný stav je v poriadku, uviedli ukrajinské spravodajské služby.

Otravu podľa nich zistili ešte u niekoľkých zamestnancov HUR. „Keďže Budanovova manželka je malá a má nízku hmotnosť, prejavilo sa to u nej rýchlejšie,“ dodali s tým, že zamestnanci HUR už tiež podstupujú liečbu.

18:30 Rusko je v súčasnosti najvýznamnejšou a bezprostrednou hrozbou pre európsku bezpečnosť a pre spojencov v Severoatlantickej aliancii. Pri prednáške na škole NATO Defense College v Ríme to povedal český prezident Petr Pavel. Režim ruského prezidenta Vladimira Putina podľa neho otvorene deklaruje, že bojuje proti kolektívnemu Západu.

Ruské imperiálne ambície by podľa Pavla nemali limity, ak by tieto limity neboli stanovené. „Ak mu to bude dovolené, Rusko sa nebude zdráhať zobrať si regióny bývalého východného bloku,“ poznamenal. Krajiny, ktoré stále nie sú členmi Európskej únie a NATO, podľa neho čelia veľkému riziku. „Preto je veľmi dôležité podporovať štáty ako Moldavsko, Gruzínsko či Bosna a Hercegovina,“ povedal.

18:14 Rusko sa vracia, silnie a upevňuje svoju zvrchovanosť ako svetová veľmoc, vyhlásil podľa agentúry Interfax ruský prezident Vladimir Putin. Dodal, že bez silného Ruska nie je možný žiadny trvalý a stabilný svetový poriadok.

Putin, Kremeľ, Rusko, vojna na Ukrajine, Moskva Čítajte viac Putin: Západ potrebuje rozporcovať a vydrancovať Rusko. Vraciame sa ako svetová veľmoc

18:00 Maďarsko ratifikáciu vstupu Švédska do Severoatlantickej aliancie skôr či neskôr schváli, vyhlásil v utorok na výročnom vypočúvaní parlamentného výboru pre spravodlivosť šéf úradu vlády Gergely Gulyás. S odvolaním sa na server hvg.hu o tom informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Ako Gulyás podotkol, stále má pocit, že maďarskej opozícii chýba toto rozhodnutie viac než Švédom a dodal, že Štokholm ešte stále neodpovedal na otázky Budapešti týkajúce sa urážania Maďarska.

Minister tak reagoval na otázky poslanca opozičnej strany Momentum Andrása Fekete-Győra, ktorý chcel vedieť, prečo vláda odkladá posilňovanie zväzku NATO, aký maďarský záujem je za touto „cynickou obštrukciou“, ako aj to, čo očakáva Budapešť od Švédov.

„Švédsko a švédska politická elita by mali dať nejakú odpoveď na desaťročie trvajúce hanobenie Maďarska,“ podčiarkol Gulyás a dodal, že zdá sa, že to pre Švédov nie je až také dôležité.

Ak Švédsko obnoví svoj rešpekt v bilaterálnych vzťahoch k Maďarsku, potom poslanci maďarského parlamentu budú určite pripravení urýchliť ratifikáciu rozšírenia NATO o túto krajinu, vyhlásil 6. októbra minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó.

„Švédi naliehajú na ratifikáciu vstupu do NATO, pričom od nich nepočuť nič iné ako to, že v Maďarsku nie je demokracia. To je neprijateľné, toto je urážka,“ uzavrel Szijjártó.

Maďarský parlament ešte stále nezaradil hlasovanie o vstupe Švédska do NATO do programu nadchádzajúcich rokovaní.

17:45 Traja ľudia, vrátane sedemročného dievčaťa, prišli o život pri ruskom ostreľovaní Sumskej oblasti na severe Ukrajiny. Informuje o tom server Ukrajinska pravda s odvolaním sa na prokuratúru v tomto regióne. Jeden mŕtvy je hlásený tiež z Nikopolu v Dnepropetrovskej oblasti vo východnej časti krajiny.

Podľa predbežných informácií Rusi ostreľovali z raketometov mesto Seredina-Buda ležiace v Sumskej oblasti neďaleko ruskej hranice. Poničili pri tom päť domov, z ktorých trosiek záchranári vyslobodili telá dvoch mŕtvych žien a dvoch zranených mužov. Zasiahnuté bolo aj auto, v ktorom utrpel zranenia muž a jeho nevlastná dcéra. Dievčatko po prevoze do nemocnice zomrelo.

V Nikopole ráno Rusi zasiahli päťposchodovú budovu. Zomrel 63-ročný muž, dve podobne staré ženy utrpeli zranenia. Šéf Dnepropetrovskej oblasti Serhij Lysak povedal, že nie je vylúčené, že v sutinách sú ďalší ľudia.

Ruská armáda popiera, že by na Ukrajine mierila na civilné ciele, avšak počas jej útokov v napadnutej krajine civilisti zomierajú každý deň.

16:45 K čo najväčšej podpore Ukrajiny dnes na medzinárodnej konferencii Berlín Foreign Policy Forum v nemeckej metropole vyzvala predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová. V rozhovore s ČTK a Českou televíziou povedala, že sa obáva, aby sa vojna na Ukrajine nedostala do tieňa konfliktu na Blízkom východe.

„Cítila som väčšie zameranie na dianie na Blízkom východe,“ odpovedala Pekarová Adamová na otázku ČTK, či v Berlíne nevnímala únavu z vojny na Ukrajine. „Považovala by som za nebezpečné, keby sme sa venovali viac Blízkemu východu ako Ukrajine,“ uviedla s tým, že možné je sústrediť sa na oba konflikty. Na konferencii preto apelovala na pokračovanie čo najväčšej pomoci Ukrajine.

„Situácia sa nás bezprostredne dotýka a Rusko jasne hovorí, aké sú jeho ďalšie ciele, že to nie je len Ukrajina, ale v širšom kontexte celý východoeurópsky región,“ uviedla.

Markéta Pekarová Adamová Čítajte aj Šéfka českej Poslaneckej snemovne: Rusko je na kolenách. Podporujme Ukrajinu, môže vojnu vyhrať

V tejto súvislosti Pekarová Adamová ocenila prejav litovského ministra zahraničia Gabrieliusa Landsbergisa. „Povedal to úplne presne a otvorene. Hovoril, že nemáme právo byť unavení z konfliktu, pretože my zapojení priamo nie sme, my tam posielame síce zbrane, ale v skutočnosti bojujú Ukrajinci,“ uviedla.

16:40 Ukrajina by sa podľa generálneho tajomníka Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) Jensa Stoltenberga mala pripraviť na rozsiahlejšie boje a raketové údery zo strany Ruska. Šéf Severoatlantickej aliancie to povedal v utorok v Bruseli na zasadaní ministrov zahraničných vecí členských štátov NATO.

Stoltenberg poznamenal, že na frontoch na Ukrajine sú teraz intenzívnejšie boje. Okrem toho „sme svedkami vĺn útokov dronmi na ukrajinské mestá," konštatoval. „Musíme sa pripraviť na intenzívnejšie boje a rozsiahlejšie raketové útoky na ukrajinské mestá. Podpora Ukrajiny zo strany spojencov v NATO je teraz ešte dôležitejšia," do­dal.

16:00 Postup ruských síl pri ukrajinskom meste Avdijivka predstavuje jeden z najväčších ruských úspechov na fronte od tohtoročnej jari. Ako referuje web news.sky.com, v najnovšej aktualizácii o vojne na Ukrajine to uviedlo britské ministerstvo obrany.

Podľa Britov od začiatku októbra ruské sily v tejto oblasti posunuli frontovú líniu dopredu až o dva kilometre. Moskve tak záležalo na postupe pri Avdijivke, že obetovala životy tisícok vojakov.

ruskí vojaci Čítajte aj Najkrvavejší mesiac. Rusi utrpeli najťažšie straty od začiatku vojny

„Ruskí vojaci sa v rámci tejto operácie postupne približujú ku koksovni a chemickému závodu v Avdijivke, kde ukrajinské sily udržiavajú jednu zo svojich hlavných obranných pozícií,“ uviedlo britské ministerstvo obrany, ktoré podotklo, že Ukrajina naďalej kontroluje koridor územia, cez ktorý pokračuje zásobovanie mesta.

V predbežnom hodnotení britská spravodajská služba uviedla, že za posledných šesť týždňov sú straty ruských okupačných síl najvyššie od začiatku invázie na Ukrajinu.

Tvrdé boje pri Avdijivke: Rusi prišli o ťažkú techniku
Video
Bol to ďalší zlý deň pre okupantov. Rusi utrpeli pri Avdijivke ťažké straty. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

15:45 Fínsko zatvorí svoj posledný hraničný priechod s Ruskom pre obavy z migrácie. V utorok to oznámil fínsky premiér Petteri Orpo, pričom obvinil Moskvu z oslabovania fínskej národnej bezpečnosti.

Fínsko už zatvorilo sedem z jeho ôsmich priechodov na fínsko-ruských hraniciach pre nárast príchodov migrantov z Blízkeho východu a Afriky. Vláda viní Moskvu z toho, že posiela migrantov k hranici s Fínskom.

Ministerka vnútra Mari Rantanen uviedla, že posledný hraničný priechod pre automobilovú dopravu, ktorý zostáva otvorený, Raja-Jooseppi na severe Fínska, uzavrú v stredu o polnoci.

„Vláda sa rozhodla uzavrieť celú východnú hranicu," povedal novinárom Orpo s tým, že krajina čelí „výnimočnej" situácii. „Neakceptujeme žiadne pokusy o podkopanie našej národnej bezpečnosti," do­dal.

Železničný priechod medzi Fínskom a Ruskom zostáva otvorený, ale len pre nákladnú dopravu.

V novembri prišlo podľa fínskych úradov z Ruska do Fínska zhruba 900 migrantov, čo je značne viac ako je bežné. Helsinki obvinili Rusko z toho, že sa snaží vytvoriť migračnú krízu v krajine po tom, ako sa stala členom NATO.

15:35 Ruskí vojaci bojujúci na Ukrajine si za úplatky kupujú dovolenky alebo aj možnosť nezúčastniť sa útoku, tvrdí ruský nezávislý portál Novaja gazeta Europe. O systéme úplatkov v ruských jednotkách mu povedali dva zdroje, matka vojaka, bývalého väzňa naverbovaného do bojov na Ukrajine, a ruský dôstojník.

Bývalý väzeň svojej matke v správe zaslanej z frontu opísal, že jeho oddiel sa vďaka „mnohomiliónovým“ úplatkom, na ktoré sa skladajú vojaci oddielu, nehýbe zo súčasných pozícií a bojov sa nezúčastňuje. Matka túto hlasovú správu poskytla novinárom.

„Ide to všetko z našich peňazí. Dokonca aj ľudia, ktorí majú karty (na ktoré ruské ministerstvo obrany posiela väzňom na front výplaty), peniaze prakticky ani nevidia, pretože je stále potrebné skladať sa na úplatky, darčeky hlúpym generálom a šéfom,“ uviedol tento bývalý väzeň. Bojov sa zúčastňuje v jednom z oddielov známych ako Štorm Z, ktorých rady plnia práve trestanci alebo vojaci, ktorí porušili disciplínu.

Ukrajina, Rusko, konflikt, vojna, vojak, armáda Čítajte aj Rusi sa vyhýbajú mobilizácii. Moskva vyhlásila pátranie po zakladateľovi protivojnového projektu

Informáciu o veľmi rozšírenom systéme úplatkov potvrdil novinárom aj ruský dôstojník. Podľa neho si môžu vojaci napríklad za 10-tisíc až 50-tisíc dolárov kúpiť potvrdenie o zranení, ktoré vyžaduje hospitalizáciu. Cena závisí od toho, v akej časti frontu vojak je a akú má hodnosť. Dovolenka podľa neho stojí 5000 až 10 000 dolárov, ale napríklad dôstojníci si ju kúpiť nemôžu.

Riaditeľ ľudskoprávnej organizácie Graždanin. Armija. Právo (rus. Armáda. Právo) Sergej Krivenko novinárom povedal, že v súčasnosti pozoruje v ruskej armáde závažné porušovania práv vojakov. Úplatky alebo dezercie sú tak podľa neho často jedinou možnosťou, ako môžu vojaci ochrániť svoje zdravie a životy.

Ruskí vojaci / Armáda / Čítajte aj Manželky mobilizovaných Rusov ostro kritizujú Putina. Spustili petíciu za ich návrat

15:25 Dátum marcových prezidentských volieb v Rusku bude oficiálne oznámený 13. decembra. Podľa agentúry Reuters to v utorok uviedol vodca ruských komunistov Gennadij Ziuganov. Reuters podotkol, že oznámenie termínu volieb možno považovať za začiatok otvorenej predvolebnej kampane.

Podľa ruských zákonov musí horná komora parlamentu – Rada federácie – oznámiť presný dátum konania volieb najskôr 100 a najneskôr 90 dní pred hlasovaním. Rada federácie tak musí oznámiť termín konania volieb v čase od 8. do 18. decembra. Všeobecne sa predpokladá, že dňom prezidentských volieb bude 17. marec.

Úradujúci prezident Vladimir Putin sa zatiaľ verejne nevyjadril, či plánuje znovu kandidovať, hoci sa všeobecne očakáva, že tak urobí a aj vyhrá.

„Podľa mojich informácií Rada federácie 13. decembra oficiálne oznámi začiatok prezidentskej volebnej kampane,“ povedal Ziuganov v utorok novinárom.

girkin Čítajte aj Väznený ruský nacionalista Girkin chce kandidovať za prezidenta. Z väzby kritizoval armádu aj Putina

15:20 Povinná evakuácia detí z okresu Kupiansk v Charkovskej oblasti sa skončila po tom, ako 296 detí opustilo oblasť, ktorá je neustále terčom ruských útokov. Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent, ktorý sa odvoláva na vyhlásenie regionálnej polície. Evakuácia, ktorú uskutočnili policajti, dobrovoľníci a miestne úrady, trvala od 3. novembra do 26. novembra.

Deti evakuovali v sprievode ich rodinných príslušníkov alebo zákonných zástupcov. „Všetkých evakuovaných odviezli na bezpečné miesta,“ dodala polícia bez toho, aby konkretizovala, kam deti presťahovali. Miestne úrady začali evakuovať civilistov z okresu Kupiansk už v auguste, keď ruské sily zintenzívnili svoje útoky v tejto oblasti.

14:20 Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj (USAID) a sekretariát Energetického spoločenstva podpísali dohodu o americkom grante do Energetického podporného fondu Ukrajiny v sume 23 miliónov eur. Informuje o tom web Ukrajinská pravda, ktorý cituje správu ukrajinského ministerstva energetiky.

Ministerstvo poznamenalo, že ide o prvý príspevok americkej vlády do fondu, ktorý vznikol na základe iniciatívy ukrajinského ministra energetiky Hermana Haluščenka a eurokomisárky pre energetiku Kadri Simsonovej. Celková suma prisľúbených príspevkov zo strany donorov do Energetického podporného fondu Ukrajiny tak vzrástla na viac ako 329 miliónov eur.

„Finančné prostriedky budú použité na nákup zariadení potrebných na reinštaláciu energetických spoločností," uviedlo ukrajinské ministerstvo energetiky.

13:50 Ukrajina sa v závere tohto týždňa nezúčastní na rokovaní na úrovni ministrov zahraničia na konferencii Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Severnej Macedónsku. Ako dôvod uviedla, že svoju prítomnosť na podujatí avizovalo Rusko, ktoré ju vlani vo februári vojensky napadlo. Na facebooku to uviedol hovorca ukrajinského ministerstva zahraničia Oleh Nikolenko. Konferenciu plánujú kvôli účasti ruského ministra zahraničia Sergeja Lavrova bojkotovať tiež trojica pobaltských krajín, uviedla dnes agentúra AFP.

Rusko podľa Nikolenka systematicky podkopáva fungovanie organizácie tým, že zneužíva pravidlo konsenzu a blokuje rozhodovanie o kľúčových témach. Rusko tiež podľa hovorcu ukrajinského ministerstva zahraničia už viac ako rok nelegálne zadržiava troch ukrajinských zástupcov OBSE.

„Po prvý raz od začiatku plnohodnotnej ruskej invázie na Ukrajinu bude ruská delegácia prítomná na ministerskej úrovni na rade ministrov, čo len prehĺbi krízu, do ktorej Rusko OBSE vtiahlo,“ uviedol Nikolenko. „V tomto svetle sa Ukrajina nezúčastní na stretnutí ministrov na úrovni ministerstiev zahraničia,“ dodal.

Estónsko, Lotyšsko a Litva potom v spoločnom vyhlásení podľa AFP uviedli, že rokovaní sa nezúčastnia ani ich ministri, keďže podľa nich hrozí, že Lavrovova prítomnosť na stretnutí legitimizuje agresívne kroky Ruska. Pobaltské krajiny si podľa vyhlásenia tiež neželajú, aby vznikol dojem, že Rusko je plnohodnotným členom spoločenstva slobodných štátov.

13:45 Bulharsko potvrdilo, že povolilo lietadlu s ruskou delegáciou na čele s ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom preletieť bulharským vzdušným priestorom, aby sa mohli zúčastniť na ministerskom stretnutí Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v Severnom Macedónsku. Referuje o tom web Ukrajinská pravda s odvolaním sa na bulharské ministerstvo zahraničných vecí.

Uvedené povolenie udelili na základe žiadosti Severného Macedónska. Bulharsko zdôraznilo, že ide o dočasné povolenie s platnosťou tri hodiny pred a 72 hodín po naplánovanom dátume a čase letu. Bulharské ministerstvo zahraničia dodalo, že toto povolenie spadá pod výnimky zo sankčného režimu EÚ voči Lavrovovi.

13:30 Lídri politických frakcií v Európskom parlamente (EP) si v utorok vymenili názory s predsedom ukrajinskej Najvyššej rady Ruslanom Stefančukom. V rámci stretnutia obnovili svoj záväzok podporovať Ukrajinu a posilniť existujúcu spoluprácu medzi EP a touto krajinou.

Pri príležitosti podpisu obnoveného memoranda o porozumení medzi Európskym parlamentom a Najvyššou radou Ukrajiny vydala Konferencia predsedov EP oficiálne vyhlásenie. Uvádza sa v ňom, že vedúci predstavitelia politických skupín europarlamentu opätovne vyjadrujú svoju neochvejnú solidaritu so statočným ľudom Ukrajiny a vzdávajú hold všetkým, ktorí bránia nezávislosť, územnú celistvosť, slobodu, demokraciu a európsku budúcnosť svojej krajiny.

Reakcia Fica a Fialu - pomoc Ukrajine
Video

„Vyjadrujeme hlbokú sústrasť rodinám odvážnych občanov, ktorí obetovali svoje životy pri obrane Ukrajiny. Európska únia je aj naďalej odhodlaná podporovať Ukrajinu pri prekonávaní ruskej útočnej vojny,“ píše sa vo vyhlásení.

13:05 Americká, európska a ukrajinská polícia zadržali lídra notorický známeho hackerského gangu operujúceho z Ukrajiny, ktorý s použitím ransomvéru vylákal od svojich obetí milióny eur. Oznámil to v utorok Europol.

„V rámci bezprecedentnej snahy spojili bezpečnostné a súdne úrady zo siedmich krajín svoje sily s Europolom a Eurojustom, aby rozložili a zadržali na Ukrajine kľúčové osoby stojacie za veľkými ransomvérovými operáciami,“ uviedol Europol vo vyhlásení.

Polícia zadržala 32-ročného muža, ktorý je údajne vodcom gangu, ako aj jeho štyroch spolupracovníkov.

Bezpečnostné zložky prehľadali v tejto súvislosti na západnej a strednej Ukrajine 30 nehnuteľností. Do Kyjeva na pomoc ukrajinskej polícii vyslali vyše 20 vyšetrovateľov z Francúzska, Nemecka, Nórska a Spojených štátov. Europol si zase zriadil virtuálne riadiace stredisko v Holandsku, odkiaľ v reálnom čase analyzoval dáta z prehľadávania ukrajinských nehnuteľností.

„Operácia sa koná v kritických časoch, keď sa krajina vypriadava s výzvami ruskej vojenskej agresie,“ uviedol Europol.

12:50 Vojenská a finančná podpora Ukrajiny je pre Európu „existenčne dôležitá“. Vyhlásil to v utorok nemecký kancelár Olaf Scholz pri obhajobe výdavkov na obranné záväzky Nemecka v čase, keď nemecká vláda čelí rozpočtovej kríze.

Nemecko je jedným z najväčších podporovateľov Ukrajiny spolu so Spojenými štátmi, pripomenul Scholz. „S touto pomocou budeme pokračovať tak dlho, ako to bude potrebné. Táto pomoc je existenčne dôležitá pre Ukrajinu… ale aj pre nás v Európe,“ povedal nemecký kancelár.

Zároveň varoval pred dôsledkami, ktorým by Európa musela čeliť v prípade víťazstva Ruska na Ukrajine.

Scholz sa vyjadril počas príhovoru k nemeckým poslancom v čase dlhovej krízy. Tá nastala po tom, čo nemecký ústavný súd začiatkom mesiacom rozhodol, že vládna koalícia porušila dlhové pravidlá zakotvené v ústave, keď nevyužitých 60 miliárd eur určených na podporu ekonomiky počas pandémie presunula do klimatického fondu.

„Za žiadnych okolností by sme nemali poľaviť pri podpore Ukrajiny a prekonávaní energetickej krízy… Nebolo by to zodpovedné, ohrozilo by to našu budúcnosť,“ uviedol Scholz.

scholz, putin Čítajte aj Scholz bude rokovať s Putinom. Má však podmienky

12:40 Irán zavŕšil prípravy na dodanie ruských stíhačiek Suchoj Su-35 a vrtuľníkov. V utorok to pre iránsku agentúru Tasnim uviedol námestník iránskeho ministra obrany Mahdí Faráhí.

„Boli dokončené plány na to, aby sa stíhačky Suchoj Su-35, útočné vrtuľníky Mil Mi-28 a cvičné stíhačky Jak-130 pripojili k jednotkám iránskej armády,“ uviedol Faráhí.

Agentúra Tasnim vo svojej správe nespomína, či Rusko uzavretie dohody potvrdilo. Iránske média informovali o uzavretí dohody o nákupe stíhačiek medzi Teheránom a Moskvou v marci s odvolaním sa na vyjadrenie zastupiteľstva Iránu pri OSN.

Irán, drony, Ukrajina, Rusko Čítajte aj Expertka: Iránci s Rusmi spolupracujú, ale nemajú ich radi. A akú rolu hrá Čína?

Iránske vzdušné sily majú k dispozícii len niekoľko desiatok stíhačiek vrátane ruských ši starnúcich amerických modelov, ktoré nadobudli ešte pred islamskou revolúciou z roku 1979.

11:35 Poľský minister infraštruktúry Andrzej Adamczyk poslal Ukrajine návrh na riešenie protestu poľských nákladných autodopravcov na hraničných priechodoch s Ukrajinou. Návrh spočíva v tom, aby ukrajinské kamióny vracajúce sa bez nákladu z Európskej únie nepoužívali úniový systém elektronického poradia. Podľa poľského rezortu infraštruktúry to totiž vedie k dlhším radom kamiónov registrovaných v EÚ a znižuje to konkurencieschop­nosť prepravných firiem. Informuje o tom web Kyiv Independent, ktorý cituje správu poľskej vlády.

SR Vyšné Nemecké doprava obmedzenia KEX Čítajte viac Protest poľských dopravcov nekončí, zomreli dvaja muži. Varšava navrhla Kyjevu riešenie

11:11 Ruské jednotky pri meste Avdijivka v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny útočia v šiestich smeroch a ťažké boje pokračujú pri avdijivskej koksárni na severovýchode a v priemyselnej zóne na juhovýchodne mesta. Rusi však nedosiahli potvrdené úspechy. Uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), ktorý cituje hovorcu ukrajinskej tavrijskej operačnej strategickej skupiny Oleksandra Štupuna.

Mŕtvi vojaci, horiace tanky. Ukrajinci čelia Rusom pri Avdijivke
Video
Jedna z najkrvavejších bitiek ruskej vojny proti Ukrajine pokračuje pri meste Avdijivka. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

11:00 Manželke šéfa ukrajinskej vojenskej rozviedky Kyryla Budanova lekári diagnostikovali otravu ťažkými kovmi, tvrdí s odvolaním sa na svoje zdroje v rozviedke ukrajinský spravodajský portál Babel. Podľa jeho informácií ukrajinské úrady v súvislosti s otravou začali vyšetrovanie pokusu o vraždu. O otrave Marianny Budanovovej ťažkými kovmi napísal s odvolaním sa na svoje zdroje v tajnej službe tiež server Ukrajinska pravda. Otrava sa podľa neho navyše potvrdila tiež u niekoľkých pracovníkov rozviedky.

Budanovová je teraz hospitalizovaná, uvádzajú médiá. „Už je jej lepšie, má so sebou prvú etapu liečby,“ oznámili portálu Ukrajinska pravda jeho zdroje. Budanovovú sa podľa nich niekto pravdepodobne pokúsil otráviť jedlom. Manželka šéfa rozviedky je malé postavy, a tak sa u nej otrava prejavila rýchlejšie ako u niekoľkých zamestnancov rozviedky, ktorým bola tiež diagnostikovaná, doplnil server.

Portál Babel napísal, že kovy, ktorých prítomnosť sa potvrdila v organizme Budanovovej, sa bežne nevyskytujú v civilnom ani armádnom prostredí. „Ich prítomnosť môže ukazovať na zámerný pokus otráviť konkrétneho človeka,“ uviedol server.

10:40 Pokus Ruska vyvolať migračnú krízu na fínskych hraniciach zlyháva vďaka rýchlej reakcii Fínska pri zatváraní svojich hraníc. Uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Informuje o tom spravodajský web Kyiv Independent.

Rusko údajne nariadilo svojmu ministerstvu vnútra, aby zhromaždilo migrantov z Blízkeho východu, Afriky a iných regiónov a poslalo ich k fínskej hranici. Fínska pohraničná stráž však väčšine migrantov zabránila v prechode na územie krajiny a ruské úrady budú teraz nútené usadiť migrantov na ruskom území.

10:20 Súd v Moskve predĺžil do 30. januára väzbu amerického novinára Evana Gershkovicha, ktorý čelí obvineniam zo špionáže.

Súd rozhodoval za zatvorenými dverami a vstup neumožnili žiadnym novinárom. Pred súdnou sieňou však podľa AFP čakalo viacero reportérov.

Gerschkovicha, ktorý pracuje pre denník The Wall Street Journal (WSJ), zadržali v marci tohto roka. Prokuratúra voči nemu vzniesla obvinenia zo špionáže a v prípade usvedčenia mu hrozí trest odňatia slobody v dĺžke až 20 rokov. Gershkovich a WSJ obvinenia odmietli a americké úrady jeho zadržanie označili za nezákonné. Rusko neposkytlo dostatočné dôkazy na potvrdenie obvinení.

Gershkovich Čítajte aj Novinár WSJ poslal prvý list z väzenia v Moskve: Čítam. Cvičím. A snažím sa písať

Súd v Moskve predĺžil Gerschkovichovi väzbu už dvakrát – v máji a v auguste o tri mesiace. Na základe augustového predĺženia mal zostať zadržaný do 30. novembra.

10:00 Nepriazeň počasia si na Ukrajine vyžiadala už desať obetí, oznámil dnes ukrajinský minister vnútra Ihor Klymenko. Krajinu od nedele sužujú prudké poryvy vetra a veľmi silné sneženie. V pondelok médiá písali o troch mŕtvych v Odese na juhu krajiny, ľudia pravdepodobne umrzli na ulici.

Obete, o ktorých dnes informoval Klymenko, sú nielen z Odeskej a Mykolajivskej oblasti na juhu, ale tiež z Charkovskej oblasti na východe a z Kyjeva. Ďalších 23 ľudí podľa neho pre zlé počasie utrpelo zranenia.

V Odeskej oblasti museli v poslednom čase mnohokrát zasahovať záchranné zložky a odtiahnuť stovky automobilov uviaznutých v snehu. Pomoc záchranári v odeskom regióne poskytli 2498 ľuďom. Vyše 140 vozidiel bolo potrebné vyslobodiť tiež v Mykolajivskej oblasti. Viac ako 400 obcí v rôznych častiach Ukrajiny je bez prúdu.

Nepriazeň počasia zasiahla tiež Ruskom nelegálne anektovaný polostrov Krym, juhozápad Ruska a Moldavska. Na Kryme bolo v pondelok bez elektriny pol milióna ľudí a búrka si tam vyžiadala dvoch mŕtvych. Ďalší človek zomrel v ruskom prímorskom letovisku Soči a štyria ľudia v Moldavsku.

9:50 Ruský prezident Vladimir Putin v pondelok podpísal zákon o štátnom rozpočte na nasledujúce tri roky. Rozpočet predpokladá zvýšenie výdavkov o približne 25 percent, pričom údajne rekordnú sumu vyčleňuje pre rezort obrany.

Zákon o ruskom štátnom rozpočte ráta v roku 2024 s výdavkami v objeme 36,6 bilióna rubľov a s deficitom v sume 1,595 bilióna rubľov.

Časť ruského rozpočtu je tajná, pretože Kremeľ nechce prezradiť svoje vojenské plány a nechce dovoliť kontrolu výdavkov na vojnu na Ukrajine. Nezávislí ruskí ekonomickí novinári Farida Rustamová a Maksim Tovkajlo však tento mesiac uviedli, že približne 39 percent všetkých výdavkov Ruskej federácie pôjde v roku 2024 pre ministerstvo obrany a bezpečnostné zložky štátu.

8:47 Takmer 2500 ľudí sa podarilo zachrániť po snehovej víchrici v juhoukrajinskej Odeskej oblasti, uviedol v utorok tamojší gubernátor Oleh Kiper. Informoval, že viac ako 300 obcí v regióne bolo pre nepriaznivé počasie bez elektriny.

Odeskú oblasť, ktorá leží na pobreží Čierneho mora, sužuje od nedele silná snehová víchrica, v dôsledku ktorej padali elektrické vedenia a na cestách uviazli stovky áut.

8:06 Cyklón v Čiernom mori a na juhu Ukrajiny spôsobil škody na infraštruktúre v mnohých častiach pobrežného juhu Ruska a okupovanej časti Ukrajiny a mierne spomalil tempo vojenských pozemných operácií pozdĺž frontovej línie, vojenskú činnosť však nezastavil úplne. Vo svojej najnovšej analýze vývoja bojov to uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) s odvolaním sa na ruské aj ukrajinské zdroje. Región v posledných dňoch zasiahlo silné sneženie a vietor, čo si už vyžiadalo niekoľko civilných obetí.

„Napriek náročným poveternostným podmienkam ruské i ukrajinské sily pokračujú na Ukrajine v pozemných útokoch, hoci v pomalšom tempe kvôli snehu a z toho vyplývajúcej zlej viditeľnosti,“ uvádzajú analytici amerického inštitútu. Upozornili na správy ruských vojenských blogerov, podľa ktorých silné sneženie a vietor skomplikovali letecký prieskum a delostreleckú korekciu zameriavania v Chersonskej oblasti.

Jeden z hovorcov ukrajinskej armády Oleksandr Štupun podľa ISW oznámil, že ruské invázne jednotky v takzvanom „tavrijskom smere“ (od Avdijivky po západnú časť Záporožskej oblasti) kvôli počasiu o niečo menej používajú delostrelectvo a drony, avšak u Avdijivky naďalej intenzívne využívajú letectvo.

Náročné zimné podmienky donútia obe strany viac spoliehať sa na pozemné útoky vedené pechotou, domnieva sa Inštitút pre štúdium vojny.

Ukrajinskí vojaci medzitým využili nízku viditeľnosť na upevnenie svojich pozícií na ľavom brehu rieky Dneper v regióne, upozornili ruskí blogeri. Správy o ukrajinských výsadkoch, prípadne aj vytvorení predmostí na východnom brehu rieky v Chersonskej oblasti, prichádzajú už niekoľko týždňov.

Jeden z ruských vojenských blogerov podľa ISW tiež varoval, že sa v najbližších dňoch zvýši hrozba mín rozmiestnených v Čiernom mori pre vojenské aj civilné plavidlá, keďže búrka narušila tamojšie mínové polia.

Ukrajinský generálny štáb vo svojej pravidelnej rannej operačnej zvodke informoval o pokračovaní intenzívnych bojov v okolí Avdijivky a odrazení dvoch desiatok ruských útokov pri tomto meste ležiacom neďaleko Donecka. Ani vojenskí blogeri nehlásia žiadny významný postup Rusov v tejto oblasti, podotkla stanica BBC na svojom ruskojazyčnom webe. Rusi sa podľa velenia ukrajinských síl naďalej snažia útočiť aj na ďalších úsekoch frontu – v oblasti Bachmutu, Kreminnej a Lymanu alebo Marjinky.

5:55 Ak Západ poľaví v podpore Ukrajiny, môže byť na budúci rok pre Rusko ešte priaznivejší. Víťazstvo Ruska vo vojne proti Ukrajine by pritom mohlo mať pre Západ nepríjemné dôsledky v budúcnosti. Povedal to v rozhovore s talianskym denníkom Corriere della Sera český prezident Petr Pavel, ktorý v utorok počas oficiálnej návštevy Talianska bude rokovať s náprotivkom Sergiom Mattarellom aj s premiérkou Giorgiou Meloniovou.

Pavel zdôraznil, že ako prezident posudzuje situáciu ohľadom vojny na Ukrajine nielen z perspektívy bojiska, ale aj z hľadiska princípov. „Nemáme inú možnosť, ako dať Ukrajine všetko, čo potrebuje pre svoju úlohu obnoviť suverenitu a kontrolu nad svojimi hranicami: Čokoľvek menšie by bolo naším neúspechom,“ povedal Pavel.

Víťazstvo Ruska by posilnilo myšlienku, že iné režimy môžu dosahovať svoje ciele silou a že sa môžu spoliehať na slabosť západných demokracií, domnieva sa Pavol.

Budúci rok bude podľa českej hlavy štátu pre Ukrajinu ešte ťažší a nadchádzajúca zima mimoriadne náročná. Pavel poukázal na to, že väčšina ukrajinskej infraštruktúry je zničená a ani so západnou pomocou ju nemožno úplne obnoviť. „Pre obyvateľstvo to bude ťažké a s váhaním krajín, ktoré teraz podporujú Ukrajinu, porastie pocit frustrácie. A prirodzene to vytvára situáciu, ktorá nie je príliš priaznivá pre pokračovanie protiofenzívnych operácií,“ upozornil Pavel.

Zima podľa neho poskytne Rusku, ktoré už dokázalo svoj priemysel previesť do vojnového režimu, čas na obnovu. „Vyrábajú oveľa viac veľkorážnej munície, viac tankov, naberajú viac vojakov. Rokujú s viacerými krajinami o dodávkach,“ pripomenul prezident. „Ak premeškáme príležitosť zachovať našu podporu Ukrajine, na budúci rok by mohol byť pre Moskvu ešte priaznivejší. Tento rok je kľúčový pre položenie základov úspechu, na budúci rok bude zložitejší,“ dodal.

Pavol kritizoval nedostatočné dodávky vojenského materiálu Ukrajine, ktorá tak nemôže pokračovať vo vysoko intenzívnej operácii. „Nedodržali sme sľuby zásobovať Ukrajincov delostreleckou muníciou, výcvik na F-16 neprebieha tak rýchlo, ako by mal,“ povedal Pavel a poukázal napríklad na váhanie Berlína ohľadom dodávok striel s dlhým doletom Taurus.

5:50 Čečenský vodca Ramzan Kadyrov vyhlásil, že ďalších 3000 jeho bojovníkov je pripravených ísť bojovať na Ukrajinu a byť súčasťou nových jednotiek síl ruského ministerstva obrany a ruskej národnej gardy. Informovala o tom v noci na utorok agentúra Reuters.

Pre Kadyrova, ktorý sa často opisuje ako „pešiak“ ruského prezidenta Vladimira Putina a ktorý zároveň občas hlasno kritizuje výkon Ruska v konflikte, je vojna na Ukrajine obrannou stenou proti údajnej agresii Západu, poznamenal Reuters.

„Majú najlepšiu výstroj a moderné zbrane,“ uviedol Kadyrov na sociálnej sieti Telegram. „Okrem toho sú chlapci veľmi bojovní a veľmi motivovaní dosahovať výsledky,“ dodal čečenský vodca.

V máji Kadyrov povedal, že Čečensko, ktoré je jednou z republík Ruskej federácie, vyslalo na Ukrajinu od začiatku vojny viac ako 26 000 bojovníkov, vrátane 12 000 dobrovoľní­kov, a že sa 7 000 z nich v danej chvíli aktívne zúčastňuje bojov.

Kadyrove tvrdenia nemožno nezávisle overiť a odhady počtu čečenských bojovníkov vyslaných na Ukrajinu sa líšia. Do vojny sa zapojilo aj niekoľko čečenských ozbrojených zoskupení na strane Ukrajiny.

Tento mesiac Kadyrov povedal, že veľká skupina bývalých žoldnierov z Vagnerovej skupiny tiež začala výcvik so špeciálnymi jednotkami z Čečenska.

887 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine