Muži boli uväznení v 4,5 kilometri dlhom tuneli v himalájskom štáte Uttarákhand od 12. novembra. Cestu von im blokovalo 50 až 60 metrov sutín. Záchranári najprv použili ťažkú techniku, vrtné zariadenie sa však niekoľkokrát v náročnom teréne pokazilo, a tak sa posledných zhruba desať metrov muselo hĺbiť ručne.
Evakuácia mužov sa v utorok začala viac ako šesť hodín po tom, čo záchranári ručne prevŕtali poslednú časť trosiek. Robotníkov potom vytiahli na nosidlách, pričom celý proces bol podľa Reuters dokončený približne o hodinu.
Prvý evakuovaný, malý muž v tmavo sivej zimnej bunde a žltej helme, dostal na krk kvetinový veniec v tradičnom indickom štýle a pri ústí tunela ho privítali predstavitelia miestnej vlády.
Pred tunelom čakali sanitky s blikajúcimi svetlami, aby previezli robotníkov do nemocnice vzdialenej asi 30 kilometrov. K ústiu tunela sa presunuli aj príbuzní robotníkov, ktorí doteraz táborili opodiaľ, a s batožinou čakali na svojich blízkych, aby ich do nemocnice sprevádzali. Miestni odpaľovali petardy, rozdávali sladkosti a vyvolávali heslá oslavujúce Indiu.
Robotníci dostávali jedlo, vodu, svetlo, kyslík a lieky potrubím, ale snahy o prekopanie tunela k ich záchrane pomocou výkonných vrtných strojov zmarila viacero problémov.
Pri vŕtaní sa záchranári museli popasovať s veľkými balvanmi a ďalšími prekážkami a akcia na záchranu robotníkov sa stále predlžovala. Po zlyhaní strojov boli na záverečnú etapu vŕtania povolaní banskí experti z centrálnej Indie, ktorí sú navyknutí pracovať ručnými nástrojmi v úzkych banských chodbách, v často veľmi rizikových podmienkach. Tí teraz prerazili posledný úsek.
Čítajte aj Robotníci uväznení v tuneli po 10 dňoch prvýkrát komunikovali cez kameruŠtát Uttarákhand je domovom mnohých hinduistických chrámov priťahujúcich zástupy pútnikov a turistov. Tunel má tvoriť súčasť významnej cesty prepájajúcej rôzne hinduistické pútnické miesta. Muži, ktorí uviazli v tuneli, sú prevažne robotníci z chudobných štátov na severe a východe Indie pracujúci za nízku mzdu.
Príčina nešťastia nebola oficiálne oznámená, oblasť však podľa médií často postihujú zosuvy pôdy, zemetrasenia a záplavy. Člen vyšetrovacieho tímu rovnako Reuters povedal, že tunel nemal núdzový východ.