Žiadne 'Spojené štáty európske' nechceme. Ochránime národnú suverenitu, znie z Maďarska

Poslanci maďarského parlamentu v utorok začali diskutovať o 12. novele ústavy a o návrhu zákona pod názvom Ochrana národnej suverenity, v rámci ktorého sa má zriadiť Úrad na obranu suverenity.

28.11.2023 13:40
orbán Foto:
Výroky maďarského premiéra Viktora Orbána o nemiešaní sa Maďarov s ľuďmi s mimoeurópskymi koreňmi ostro odsúdil Európsky parlament.
debata (58)

„Existuje silná snaha vziať právo na sebaurčenie z rúk Maďarov,“ zdôvodnil minister spravodlivosti Bence Tuzson v úvodnom prejave vládny návrh. Podľa jeho slov je zachovanie suverenity jednou z najdôležitejších úloh a novela zákona má v tomto smere zásadný význam, pretože do maďarských parlamentných volieb sa snažia zasahovať určité medzinárodné sily.

Wlachovský reaguje na Orbánove výroky
Video
Zdroj: MZVaEZ

Tuzson varoval pred vznikom „Spojených štátov európskych“, ktoré by nahradili národy. Maďarsko by tak mohlo prísť o jazyk, kultúru a históriu. V Maďarsku sa už roky uskutočňujú pokusy o zničenie a transformáciu jeho ústavnej identity, aby cudzinci získali v krajine vplyv, dodal minister.

Orbán Čítajte aj Rada Európy: Maďarsko musí upustiť od návrhu na obranu národnej suverenity

Premiér Viktor Orbán 16. novembra povedal, že k návrhu tohto zákona očakáva v parlamente veľkú diskusiu. „Musíme sformulovať jasné zákazy, aby nebolo možné ovplyvňovať maďarské voľby financiami zo zahraničia,“ vyhlásil predseda vlády.

Vedenie vládnej strany Fidesz naznačilo, že nová legislatíva sa môže vzťahovať na financovanie politických strán zo zahraničia a možno aj na médiá a mimovládne organizácie, ktoré sú podľa Orbánových tvrdení pod vplyvom Washingtonu či Bruselu.

Belgium Russia Ukraine War Europe Čítajte aj Huxit? Orbán v boji s Bruselom pritvrdzuje

Návrh maďarskej vlády na zriadenie Úradu na obranu suverenity, ktorý by mal široké právomoci na vyšetrovanie akejkoľvek organizácie alebo osoby podozrivej z toho, že slúži cudzím záujmom alebo ohrozuje národnú suverenitu, predstavuje veľké riziko pre ľudské práva. Uviedla to v pondelok komisárka Rady Európy (RE) pre ľudské práva Dunja Mijatovičová.

orbán Čítajte aj V dotazníku Orbánovej vlády o suverenite sú úplne nepravdivé tvrdenia, znie z Európskej komisie
58 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Viktor Orbán #národná suverenita