Hamas prepustil ďalších 12 rukojemníkov, Izrael 30 palestínskych väzňov

Izrael v utorok prepustil 30 palestínskych väzňov v rámci dohody o prímerí s palestínskym militantným hnutím Hamas. Do Izraela medzičasom prišlo 12 rukojemníkov, ktorých predtým prepustili militanti zo zajatia v Pásme Gazy, informuje spravodajský web The Times of Israel (TOI).

28.11.2023 21:38 , aktualizované: 22:12
izrael, hamas, rukojemníci Foto: ,
Vozidlo Červeného kríža s izraelskými prepustenými rukojemníkmi prechádza cez priechod v pásme Gazy do Egypta v Rafahu 26. novembra 2023.
debata

Izraelská armáda potvrdila, že rukojemníci – desať Izraelčanov a dvaja občania Thajska – sú už na izraelskom území. Ide o piatu skupinu rukojemníkov, ktorých Hamas pustil na slobodu od piatka, keď začalo platiť prímerie sprostredkované Katarom. To sa malo skončiť v utorok ráno, strany sa však dohodli, že ho predĺžia o ďalšie dva dni.

Teraz sú už v sprievode izraelských špeciálnych síl a príslušníkov tajnej služby a čaká ich lekárska prehliadka a zvítanie s rodinou.

Web The Times of Israel napísal, že medzi prepustenými je aj žena s dvojitým – izraelským a rakúskym – občianstvom a tiež dve osoby s argentínskym aj izraelským občianstvom. Jedno maloleté dievča má podľa izraelských médií 17 rokov.

Izrael, Palestína, Hamas, Pásmo Gazy Čítajte viac Prvé vážne porušenie prímeria. Izraelskí vojaci utrpeli zranenia pri útoku v Gaze. Hamas tvrdí opak

Izrael výmenou za zajatcov v utorok večer prepustil zo svojich väzníc 30 Palestínčanov – 15 žien a 15 mužov.

Izrael tak v rámci dohody o prímerí v Pásme Gazy, vrátane poslednej výmeny, prepustil 180 palestínskych väzňov, predovšetkým mladistvých a žien. Hamas prepustil od piatka, vrátane dnešnej výmeny, asi osem desiatok ľudí zo zhruba 240 osôb, ktoré uniesol, pričom viac ako dve desiatky prepustených sú cudzincami a dostali sa na slobodu vďaka rokovaniam mimo dohody o prímerí.

V pondelok večer Katar oznámil, že dohoda o kľude zbraní bola predĺžená o ďalšie dva dni, teda do štvrtkového rána. Počíta sa s tým, že za tento čas sa dostane na slobodu ďalších 20 rukojemníkov výmenou za 60 väzňov.

Izrael, Palestína, Hamas, Pásmo Gazy, rukojemníci Čítajte viac Izrael chce vymeniť ďalších 50 palestínskych väzenkýň za izraelských rukojemníkov
debata chyba
Viac na túto tému: #Hamas #Blízky východ #rukojemníci #útok na Izrael