Šok v KĽDR, krajina hovorí o nesúhlasných prejavoch vo voľbách. Prvýkrát po vyše polstoročí

Severná Kórea sa v utorok zmienila o nesúhlasných hlasoch v nedávnych voľbách, hoci analytici to odmietli ako pokus o vykreslenie obrazu "normálnej spoločnosti", a nie ako signál významného posilnenia práv v tomto autoritárskom štáte.

29.11.2023 10:45
Severná Kórea / KĽDR / Foto: ,
Severokórejskí obyvatelia počas osláv 74. výročia vzniku krajiny v Pchjongjangu 8. septembra 2022
debata (11)

KĽDR má jednu z najprísnejšie kontrolovaných spoločností na svete, pričom vodca Kim Čong-un je obviňovaný z využívania systému protekcie a represie na udržanie si absolútnej moci.

Štátne médiá v správe o výsledkoch nedeľňajších volieb poslancov do regionálnych ľudových zhromaždení uviedli, že proti vybraným kandidátom do provinčných a mestských zastupiteľstiev hlasovalo 0,09 percenta, resp. 0,13 percenta.

„Spomedzi voličov, ktorí sa zúčastnili na voľbách, hlasovalo 99,91 percenta za kandidátov na poslancov krajských ľudových zhromaždení a 99,87 percenta hlasovalo za kandidátov na poslancov do mestských a okresných ľudových zhromaždení,“ uviedla štátna tlačová agentúra KCNA.

Kim Čong-un Čítajte aj Kima Čong-una volilo v jeho obvode 100 percent voličov

Parlament a regionálne zastupiteľstvá slúžia ako „bábkové“ inštitúcie vládnucej Kórejskej strany práce (WPK). Voľby v KĽDR zvyčajne zaznamenávajú volebnú účasť na úrovni vyše 99 percent.

Novembrové voľby sú prvým prípadom od 60. rokov 20. storočia, keď sa Severná Kórea odvolávala na nesúhlasné hlasy v miestnych voľbách, uviedol predstaviteľ juhokórejského ministerstva pre zjednotenie, ktorý má na starosti vzťahy s KĽDR.

Regionálne voľby, ktoré sa konajú každé štyri roky, boli zároveň prvými voľbami od augusta, keď KĽDR revidovala svoj volebný zákon, čím bolo umožnené kandidovať viacerým ľuďom.

Šojgu jasal pri prehliadke zbraní v KĽDR po boku Kima
Video
Delegácie Číny a Ruska, vrátane ministra obrany Sergeja Šojgua a člena vedenia vládnucej čínskej komunistickej strany Li Chung-čungn, na prehliadke zbraní v Severnej Kórei. / Zdroj: Profimedia

„Vykresľovanie demokratickejšej spoločnosti, najmä v porovnaní s Južnou Kóreou a USA, je zamerané na posilnenie legitimity a autenticity režimu na svetovej scéne,“ uviedol vo svojej správe think-tank Asia Pacific Foundation of Canada.

Na fotografii, ktorú zverejnili severokórejské štátne médiá, je vidieť Kim Čong-una, ako odovzdáva hlasovací lístok, stojac pred dvoma hlasovacími urnami – jedna je zelená pre súhlas a druhá červená pre nesúhlas, uvádza Reuters.

„Diskrétne hlasovanie bude pravdepodobne aj naďalej obmedzené, pretože urny budú nápadne monitorované,“ uvádza sa v danej správe s tým, že proces výberu kandidátov bude bezo zmeny prísne kontrolovaný Pchjongjangom.

Volebná účasť mierne klesla na 99,63 percenta z 99,98 percenta pred štyrmi rokmi, čo podľa analytikov môže naznačovať menšie oslabenie štátnej kontroly v tejto represívnej krajine, kde sa hlasovanie považuje za všeobecne povinné.

Kórea KĽDR hranice vojaci demilitarizovaná zóna Čítajte aj KĽDR rozmiestnila pri hraniciach s Južnou Kóreou ťažko ozbrojených vojakov
11 debata chyba
Viac na túto tému: #voľby #KĽDR #Severná Kórea #Kim Čong-un #diktatúra