Do Izraela sa vrátilo ďalších šesť rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy

Izraelská armáda informovala, že ďalších šesť rukojemníkov zadržiavaných v Pásme Gazy bolo odovzdaných pracovníkom Červeného kríža a vrátilo sa do Izraela. Celkovo tak bolo dnes prepustených osem rukojemníkov, píše agentúra Reuters. Správa prišla niekoľko hodín predtým, ako malo vypršať predĺžené prímerie v bojoch medzi Izraelom a palestínskym militantným hnutím Hamas, napísala tlačová agentúra AFP.

30.11.2023 16:59 , aktualizované: 23:33
Izrael Palestínčania Hamas prímerie rukojemníci... Foto: ,
Na snímke zverejnenej úradom izraelského premiéra 30. novembra 2023 prepustený izraelský rukojemník Itay Jerbi (vľavo) počas stretnutia s jeho matkou po jeho príchode na vojenskú základňu Hatzerim v Izraeli.
debata (1)

Predtým počas dňa palestínske radikálne hnutie Hamas prepustilo dve Izraelky, z ktorých jedna má tiež francúzske občianstvo. Obe ženy už sú späť v Izraeli.

Hovorca katarskej diplomacie, ktorá v rokovaniach robí sprostredkovateľa, dnes večer podľa agentúry Reuters uviedol, že výmenou za desať rukojemníkov Izrael dnes prepustí ďalších 30 Palestínčanov, ktorí sú väznení v Izraeli. Ide o sedem žien a 23 maloletých. K ôsmim rukojemníkom sú podľa hovorcu pripočítané tiež dve Rusky prepustené v stredu.

Podľa Kataru sú v skupine ôsmich prepustených rukojemníkov ľudia, ktorí majú občianstvo Mexika, Uruguaja a Ruska. Prepustenie jednej osoby s mexickým občianstvom potvrdila aj mexická diplomacia.

Ako chce Izrael znížiť civilné obete v Gaze? Odpovedá veľvyslanec
Video

Spravodajský web The Times of Israel pripomína, že podľa dohody o prímerí, ktorá platí od minulého piatka, musí Hamas za každý ďalší deň pokoja zbraní v Pásme Gazy prepustiť ďalších desať rukojemníkov.

Pokoj zbraní má vypršať v piatok ráno, o jeho predĺženie ale teraz usilujú sprostredkovatelia. V zajatí v Pásme Gazy podľa agentúry AP zostáva približne 140 z 240 ľudí, ktorých palestínski ozbrojenci uniesli pri útoku na južný Izrael 7. októbra.

Hamas je údajne ochotný predĺžiť prímerie

Palestínske militantné hnutie Hamas je „ochotné predlžiť prímerie“ v bojoch s Izraelom, povedal vo štvrtok zdroj blízky Hamasu pre tlačovú agentúru AFP len niekoľko hodín pred vypršaním najnovšieho predĺženia.

Počas sedemdňovej prestávky v bojoch sa uskutočnila výmena desiatok izraelských rukojemníkov za vyše 200 palestínskych väzňov a do Pásma Gazy ovládanej Hamasom prúdila humanitárna pomoc.

„Sprostredkovatelia v súčasnosti vyvíjajú intenzívnu a neustálu snahu dosiahnuť ďalší deň prímeria a pracujú aj na následnom opätovnom predĺžení o ďalšie dni,“ povedal zdroj pod podmienkou zachovania anonymity.

Izrael je vo vojne. Na túto chvíľu cvičil s Američanmi
Video

Počas prímeria sa do Gazy dostalo asi 1 130 kamiónov s humanitárnou pomocou

Do palestínskeho Pásma Gazy, ktoré od začiatku vojny palestínskeho hnutia Hamas s Izraelom 7. októbra čelí blokáde a je zničené sedemtýždňovým izraelským bombardovaním, sa počas prímeria od piatka do stredy dostalo 1 132 kamiónov s humanitárnou pomocou. Informoval o tom na sieti X palestínsky Červený polmesiac. Podľa humanitárnych organizácií je to však stále veľmi málo, podľa OSN čelí Pásmo Gazy obrovskej humanitárnej kríze, denník The New York Times prirovnal situáciu tamojších obyvateľov k „dobe kamennej“.

Blinken v Izraeli: Prímerie má výsledky, obyvateľov Gazy treba ochrániť

Súčasné prímerie v Pásme Gazy prináša výsledky a Spojené štáty dúfajú, že bude pokračovať. Povedal to podľa agentúry Reuters americký minister zahraničia Antony Blinken, ktorý je na návšteve Izraela. Šéf americkej diplomacie podľa svojho hovorcu izraelskú vládu vyzval, aby pred prípadným obnovením vojenských operácií v Gaze zabezpečila bezpečnosť obyvateľov južnej časti pásma a postarala sa o ich humanitárne potreby.

„Za posledný týždeň sme boli svedkami veľmi pozitívneho vývoja, keď sa rukojemníci vrátili domov a znovu sa stretli so svojimi rodinami. A to by malo pokračovať aj dnes. (Prímerie) tiež umožnilo zvýšenie dodávok humanitárnej pomoci pre nevinných civilistov v Gaze, ktorí ju zúfalo potrebujú, "povedal Blinken po stretnutí s izraelským prezidentom Jicchakom Herzogom. "Tento proces teda prináša výsledky. Je dôležitý a dúfame, že bude pokračovať,“ dodal.

Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra.
Video

Blinken sa dopoludnia v Jeruzaleme stretol tiež s premiérom Benjaminom Netanjahuom a zúčastnil sa na zasadnutí izraelského vojnového kabinetu. Počas svojich stretnutí zopakoval, že USA podporujú právo Izraela na sebaobranu pred teroristickým násilím v súlade s medzinárodným humanitárnym právom, uviedol v správe hovorca amerického ministerstva zahraničia Matthew Miller. Blinken súčasne izraelských predstaviteľov vyzval, aby prijali všetky možné opatrenia na obmedzenie obetí medzi civilistami.

Úrad izraelského premiéra uviedol, že Netanjahu potvrdil záväzok úplne zničiť hnutie Hamas, ktoré v Pásme Gazy vládne od roku 2007. Premiér zopakoval, že vojna bude pokračovať, kým Izrael neoslobodí všetkých rukojemníkov, nezlikviduje Hamas a nezaručí, že Gaza už nikdy nebude predstavovať podobnú hrozbu ako pred 7. októbrom, napísal The Times of Israel.

Blinken na stretnutí s vedúcimi izraelskými predstaviteľmi tiež vyzval na okamžité prijatie príslušných opatrení, aby radikalizovaní osadníci na okupovanom Západnom brehu Jordánu čelili dôsledkom za násilie páchané voči Palestínčanom. Ústami svojho hovorcu tiež zopakoval, že Washington je naďalej odhodlaný podnikať konkrétne kroky na vytvorenie palestínskeho štátu „žijúceho v mieri, slobode a bezpečí po boku Izraela“.

Boje vypukli po masívnom útoku militantného hnutia Hamas na Izrael 7. októbra, keď tam Hamas zabil približne 1200 ľudí a uniesol do Pásma Gazy okolo 240 rukojemníkov. Izrael zareagoval odvetným bombardovaním palestínskej enklávy, kde Hamas vládne, a neskôr spustil aj pozemnú operáciu s cieľom zlikvidovať toto hnutie.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #útok na Izrael