Kaliňák poďakoval Česku za velenie v brigáde NATO na Lešti, vznikla v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu

Slovenský minister obrany Robert Kaliňák poďakoval Českej republike za velenie v mnohonárodnej bojovej brigády na Lešti, ktoré na určitý čas v lete budúceho roka preberie Španielsko. Uviedol to vo štvrtok v Prahe po stretnutí so svojou českou kolegyňou Janou Černochovou, informuje TASR.

30.11.2023 18:20
Jana Černochová, robert kaliňák Foto:
Ministerka obrany ČR Jana Černochová a minister obrany SR Robert Kaliňák.
debata

Černochová povedala, že s Kaliňákom hovorili o budúcom strážení slovenského vzdušného priestoru, ktorý v súčasnosti spoločne strážia ČR, Maďarsko a Poľsko do doby, kým Slovensko nebude mať k dispozícii vlastné stíhačky F-16. Česko je podľa nej pripravené vyhovieť v prípade, ak by malo Slovensko záujem na predĺžení ochrany slovenského neba.

Nemecké leopardy sa osvedčili na Ukrajine a ovládli aj Lešť
Video
Nemecké tanky Leopard 2A6 počas výcviku mnohonárodnej bojovej skupiny na Lešti.

Šéf slovenskej obrany ocenil český príspevok k ochrane slovenského vzdušného priestoru. Potvrdil, že na Slovensku by budúci rok mali pristáť prvé slovenské stíhačky F-16. V prípade oneskorenia dodávky však ocenil ponuku Černochovej na predĺženie takejto pomoci, kým slovenské stíhačky nebudú plne pripravené chrániť slovenské nebo.

Český vojak: Nemôžem prezradiť, čo na Lešti cvičíme, ale NATO vždy nájde riešenie
Video

Dôležitou témou rokovania bola podľa Kaliňáka podpora obranného priemyslu. Vojna na Ukrajine jednoznačne potvrdila, kde sú silné a slabé miesta toho, keď konflikt prebieha, čo výrazne zmenilo mnohé plány dlhodobo budované v krajinách NATO i to, na čo sa majú sústrediť, povedal.

Uviedol tiež, že s Černochovou sa opäť stretne budúci týždeň na schôdzke Stredoeurópskej iniciatívy. Na spoluprácu s českou ministerkou sa podľa vlastných slov teší a verí, že na ďalších stretnutiach už budú môcť predstaviť konkrétne výsledky spolupráce.

Kaliňák tiež načrtol, že slovenské ministerstvo obrany chce logisticky podporiť nové výcvikové priestory na Lešti, aby boli presne uspôsobené mnohonárodnej brigáde.

Fiala: Počúvam, čo hovoria Fico a Orbán, a potom je tu nejaká realita
Video

Černochová k zmene velenia na Lešti povedala, že ČR tam bude mať naďalej veľké zastúpenie, no nebude veliteľskou krajinou, keďže česká armáda potrebuje prezbrojiť ťažkú brigádu. Kaliňák ju ubezpečil, že s českým mandátom na Lešti počíta. Obaja ministri sa dohodli, že by vojakov na Lešti mohli v budúcnosti spoločne navštíviť.

Jaro Naď / Jana Černochová / Čítajte viac Naď sa vracia k obrane. Bude radiť českej ministerke Černochovej

Černochová a Kaliňák hovorili aj o možnosti výcviku budúcich pilotov stíhačiek F-16 v Česku.

debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Kaliňák #Jana Černochová