Klimatická konferencia COP28: Guterres žiadal koniec fosílnych palív, kráľ Karol III. rešpekt k planéte

Dnešný svet čelí mnohým výzvam, z ktorých najväčšia je zmena klímy, ktorá ovplyvňuje všetkých a všetko, povedal na začiatok rokovania na klimatickej konferencii COP28 v Dubaji líder Spojených arabských emirátov Muhammad bin Zajd Nahaján v mene hostiteľskej krajiny. Oznámil tiež zriadenie nového fondu s 30 miliardami dolárov na globálny boj s klimatickými zmenami. Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval na okamžité ukončenie spaľovania fosílnych zdrojov energie. Britský kráľ Karol III. vyzval na spoločnú usilovnú prácu a povedal, že dúfa, že výsledok rozsiahleho klimatického summitu bude prelomový.

01.12.2023 06:10 , aktualizované: 10:50
debata (15)
Šéf OSN: Klimatické zmeny prinášajú skazu. Hlavným vinníkom sú fosílne palivá
Video
Pred klimatickou konferenciou COP28 navštívil generálny tajomník OSN António Guterres Antarktídu. / Zdroj: OSN

„Sme veľmi ďaleko od klimatických cieľov stanovených v Paríži, ale stále ešte nie je neskoro,“ povedal Guterres. Zem je podľa neho veľmi chorá a jediný, kto ju môže vyliečiť, sú svetoví štátnici. Svet podľa šéfa OSN musí dramaticky znížiť emisie skleníkových plynov a kompletne zastaviť využívanie fosílnych zdrojov energie a presunúť sa k obnoviteľným zdrojom.

„Modlím sa z celého srdca, aby COP28 bola ďalším skutočným bodom obratu,“ povedal kráľ Karol III., ktorý pripomenul rokovanie klimatickej konferencie v Paríži. Pred ôsmimi rokmi si tam svetoví lídri stanovili cieľ udržať otepľovanie „výrazne pod dvoma stupňami“ oproti predindustriálnej ére, ľudstvo však zatiaľ podľa expertov neprijalo opatrenia dostatočné na to, aby túto ambíciu naplnilo.

„Ak rýchlo nenapravíme a neobnovíme ekonomiku prírody založenú na harmónii a rovnováhe, ktorá je naším hlavným živiteľom, bude naša vlastná ekonomika a schopnosť prežitia ohrozená. Krajina nám nepatrí, to my patríme jej,“ uzavrel svoj prejav britský monarcha.

taraba, čaputová Čítajte viac Dve lietadlá, dva programy: Taraba s Čaputovou problém nemá. Ich pozície na klimatickej konferencii budú rovnaké

Po roku rekordných teplôt je na tohtoročnom summite vyvíjaný tlak na urýchlenie opatrení na obmedzenie zmeny klímy. Krajiny sa však rozchádzajú v názore na budúcnosť fosílnych palív, ktorých spaľovanie je hlavnou príčinou klimatickej zmeny.

„Svet sa nachádza na križovatke. Na celom svete padajú teplotné rekordy. Závažnosť klimatických dôsledkov sa zhoršuje a stojí ľudské životy aj živobytie,“ povedal vo štvrtok na otváracej recepcii konferencie výkonný tajomník OSN pre zmeny klímy Simon Stiell.

Hostiteľská krajina, Spojené arabské emiráty, je významným producentom ropy a členom Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a snaží sa do debaty o klíme zapojiť aj priemysel fosílnych palív. Konferencii tento rok predsedá minister priemyslu Spojených arabských emirátov a zároveň šéf štátnej ropnej spoločnosti ADNOC Sultán Džábir, ktorý kvôli svojej dvojitej úlohe čelil kritike ekologických aktivistov.

Klimatická konferencia COP28 v Spojených arabských emirátoch sa skončí 12. decembra. Očakáva sa účasť až 70 000 vyjednávačov a štátnych predstaviteľov, zástupcov mimovládnych organizácií, ekológov a novinárov.

Rovnako dôležité ako to, kto na konferencii prehovoril, je aj to, kto na ňu neprišiel, upozorňujú však médiá. Dvoma najviditeľnejšími absentérmi sú americký prezident Joe Biden a jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching, ktorí vyslali len svojich zástupcov. Napriek obnoveniu bojov medzi Izraelom a Hamasom v Pásme Gazy sa do Dubaja dostavil izraelský prezident Jicchak Herzog. Práve kvôli jeho účasti však nie je prítomný iránsky prezident Ebráhím Raísí, napísala agentúra AFP.

Medzi deklarovanými záväzkami a reálnymi krokmi v oblasti ochrany klímy je zatiaľ obrovská priepasť, uviedla prezidenta Zuzana Čaputová na klimatickej konferencii OSN v Dubaji. Tá je podľa hlavy štátu najvýznamnejším podujatím smerujúcim k ochrane klímy, o čom svedčí viac ako 90-tisíc akreditovaných účastníkov aj prítomnosť lídrov z celého sveta.

Prezidentka je rada, že na konferencii bude reprezentovať Slovensko a predstaví kroky, ktoré SR vykonáva v oblasti ochrany klímy. „Vo svojom vystúpení chcem všetkých lídrov požiadať, aby sme z tejto konferencie urobili prvú, pri ktorej význam našich konkrétnych záväzkov prevýši výhovorky a uhlíkovú stopu lietadiel, na ktorých sme sem prileteli. Na zmiernenie vplyvu klimatickej krízy sú už k dispozícii uskutočniteľné, účinné a lacné možnosti," zdôraznila Čaputová s tým, že v tejto oblasti existujú potrebné technológie, zdroje aj zručnosti. „Je najvyšší čas ich začať naozaj využívať," skonštatovala prezidentka.

Čaputová doplnila, že cieľom konferencie je tiež apelovať na najväčších znečisťovateľov životného prostredia. „Pretože od nich je rozhodujúce, či nastane progres v ochrane klímy," dodala.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #klimatická konferencia #COP28