Na začiatku sa do boja hlásili davy, dnes prišla únava. Ukrajina sa napriek tomu snaží posilniť armádu

Keď manžel Antoniny Danylevyčovej vlani v marci narukoval do ukrajinskej armády, musel sa pri odvodnom úrade postaviť do frontu s ďalšími vlastenecky zmýšľajúcimi krajanmi. Teraz už tam davy nie sú, upozorňuje jeho žena, ktorá s odchodom muža do boja proti ruskej inváznej armáde súhlasila. Teraz sa štyridsaťtriročná manažérka ľudských zdrojov trápi, koniec vojny je totiž v nedohľadne, napísala agentúra Reuters.

01.12.2023 13:33
Rusko, Ukrajina, vojaci, vojna na Ukrajine,... Foto: ,
Dôstojníci ukrajinskej štátnej pohraničnej stráže kráčajú na svoje pozície v regióne Sumy na Ukrajine 24. novembra 2023.
debata (39)

Manžel Danylevyčovej a vysokoškolský učiteľ bez predchádzajúcich bojových skúseností je teraz veliteľom čaty. Od narukovania mal asi len 25 dní dovolenky. Svadbu syna tento rok sledoval zo zničeného mesta Bachmut cez videohovor na telefóne. A 14-ročnej dcére sa cnie po otcovi. „Chceme, aby Ukrajina zvíťazila, ale nie úsilím rovnakých ľudí,“ povedala Danylevyčová vo svojom domove v Kyjeve. „Vidím, že ich treba vymeniť a že si aj potrebujú oddýchnuť, ale ostatní ľudia to z nejakého dôvodu nechápu,“ poznamenala.

Život na fronte: najprv streľba na Rusov, potom kávička
Video
Unikátne zábery zo života Ukrajincov na fronte. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Po takmer dvoch rokoch zdrvujúcej vojny sa Danylevyčovi a ďalšie rodiny po celej krajine zmierujú s vyhliadkou na oveľa dlhší a nákladnejší konflikt, ako v aký dúfali, píše agentúra. A niektorí podľa nej teraz uznávajú, že nemajú istotu víťazstva.

Danylevyčová tento rok na jeseň s 25 000 ľuďmi podpísala petíciu určenú prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, v ktorej sa píše, že vojenská služba nemôže byť časovo neobmedzená. A požaduje, aby vojaci dostali jasný termín, kedy budú prepustení. Kampaň, ktorá zahŕňala dva protesty na hlavnom kyjevskom námestí, ilustruje narastajúcu mieru vyčerpania ukrajinských vojakov aj daň, ktorú si to vyberá na rodinách doma, píše Reuters.

Ruskí vojaci / Armáda / Čítajte aj Manželky mobilizovaných Rusov ostro kritizujú Putina. Spustili petíciu za ich návrat

Pred rokom by takéto protesty boli nemysliteľné. Po tom, ako Ukrajina zatlačila ruské sily od Kyjeva a znovu dobyla časti severovýchodu a juhu krajiny, národná morálka prudko stúpla. Letná protiofenzíva však nedokázala priniesť rozhodujúci prielom a obe strany sa opevnili pozdĺž prevažne statickej frontovej línie. Navyše sa objavujú otázky, či bude pokračovať zahraničná vojenská pomoc tak ako doteraz. Zásoby delostreleckých granátov sú menšie a vlády sú ohľadom udržania predchádzajúcej úrovne podpory chladnejšie, uvádza agentúra.

Aj týmito zbraňami pomáha Západ Ukrajine v boji

Ukrajina potrebuje na boj s Ruskom zbrane zo Západu. Prichádzajú húfnice, tanky, protivzdušné systémy či drony.

Fotogaléria
Tank Leopard 2 v akcii počas návštevy nemeckého...
V novembri si prevzala Ukrajina už siedmu z...
+11Americká húfnica M777.

Danylevyčová v lete tohto roka narazila na platforme Telegram na skupinu, ktorá teraz číta asi 2900 ľudí vrátane manželiek, matiek a ďalších rodinných príslušníkov vojakov, ktorí sa spojili vo svojej snahe získať pre vojnových veteránov právo na demobilizáciu. „Mnoho žien berie sedatíva a upokojujúce lieky,“ opísala s tým, že medzi nimi panuje „veľmi depresívna“ nálada plná rezignácie.

Prvú demonštráciu skupina usporiadala 27. októbra na kyjevskom námestí Nezávislosti, zúčastnilo sa jej asi 100 ľudí. Desiatky z nich sa vrátili na Majdan 12. novembra. Polícia proti nim nepodnikla žiadne kroky, píše Reuters a upozorňuje, že v krajine platí vojnový stav, ktorý verejné demonštrácie zakazuje.

UA Vojak / UA Armáda / Čítajte aj So zimou prišla aj únava. Ukrajina chystá zmeny v odvode brancov, aby udržala bojaschopnosť

Kampaň pritom podľa Reuters upozorňuje na ťažkú voľbu, pred ktorou stoja ukrajinskí činitelia, ktorí sa snažia udržať prílev regrútov, aby pri neustálych stratách mohli poraziť oveľa väčšiu armádu, a zároveň musia zabezpečiť dostatočne veľkú pracovnú silu, aby udržali rozvrátenú ekonomiku. Obvodné úrady môžu mobilizovať iba mužov vo veku od 27 do 60 rokov. Ukrajinci medzi 18 až 26 rokmi môžu narukovať dobrovoľne.

Mŕtvi vojaci, horiace tanky. Ukrajinci čelia Rusom pri Avdijivke
Video
Jedna z najkrvavejších bitiek ruskej vojny proti Ukrajine pokračuje pri meste Avdijivka. / Zdroj: Ukrajinské ministerstvo obrany

Ukrajina, ktorá tvrdí, že má v zbrani asi milión ľudí, zakázala mužom vo vojenskom veku cestovať do zahraničia. Jej mobilizačný program, ktorý bol vyhlásený na začiatku vojny, je štátnym tajomstvom, píše agentúra. Rovnako straty na bojisku, ktoré sa podľa amerických odhadov počítajú na desiatky tisíc. Ukrajinské ministerstvo obrany pritom odkázalo otázky k tomuto textu na armádu, ktorá sa odmietla vyjadriť s odvolaním sa na vojnové tajomstvo.

Náborový proces prebieha z veľkej časti mimo zraku verejnosti. Odvodní dôstojníci zastavujú muža na ulici, v metre alebo na kontrolných stanovištiach a rozdávajú im povolávacie rozkazy s pokynom, aby sa dostavili do odvodných stredísk, píše Reuters. V poslednom roku sa na sociálnych sieťach občas objavili videá, na ktorých odvliekajú alebo ohrozujú mužov, ktorých chcú mobilizovať. Čo vyvoláva pobúrenie verejnosti.

Volodymyr Zelenskyj Čítajte aj Zelenskyj chce, aby bola korupcia v čase vojny považovaná za vlastizradu

Mnoho Ukrajincov tiež nahnevali korupčné kauzy na odvodných úradoch, ktoré umožnili ľuďom vyhnúť sa povolaniu, čo prezidenta prinútilo k tomu, aby tento rok v lete prepustil všetkých vedúcich regionálnych odvodných úradov. Pohraničníci agentúre medzitým povedali, že na rieke Tise deliacej Ukrajinu od Rumunska sa hliadky predtým zameriavali na chytanie pašerákov tabaku, teraz lapajú muža vyhýbajúceho sa narukovaniu. Zadržali ich asi 6000, pričom podľa jedného pohraničníka sa najmenej 19 ľudí pri pokuse o útek z krajiny utopilo.

Vysokopostavený zákonodarca a Zelenského spojenec Davyd Arachamija vo štvrtok uviedol, že parlament plánuje do konca roka vypracovať legislatívu, ktorá by zlepšila proces mobilizácie a demobilizácie. Návrh zákona sa podľa neho bude zaoberať ľuďmi, ktorí bojujú dva roky bez striedania, demobilizáciou vojakov, ktorí boli vojnovými zajatcami, a tiež „otázkami súvisiacimi s povolávacím vekom“.

Niektorí sociológovia medzitým upozorňujú, že v krajine zavládla pochmúrna nálada. Poukazujú na prieskumy, podľa ktorých klesá dôvera vo vládu, ktorá v prvých mesiacoch vojny prudko vzrástla. Zelenského hodnotenie zostáva vysoké, aj keď oproti vlaňajšku tiež kleslo. Podľa riaditeľa Kyjevského medzinárodného inštitútu sociológie (KIIS) Antona Hrušeckého k tomu prispievajú aj korupčné škandály a presvedčenie, že západné vojenské dodávky pre Ukrajinu mohli a mali byť robustnejšie.

39 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine