Izraelská armáda potvrdila smrť piatich rukojemníkov zadržiavaných Hamasom

Izraelská armáda potvrdila v piatok úmrtie piatich spomedzi približne 240 rukojemníkov, ktorých z Izraela do Pásma Gazy unieslo militantné hnutie Hamas počas svojho bezprecedentného útoku zo 7. októbra. O úmrtiach vláda v uplynulých dňoch upovedomila rodiny obetí, uviedol hovorca izraelskej armády Daniel Hagari s tým, do Izraela sa už vrátilo jedno z tiel týchto obetí. TASR o tom informuje podľa agentúry AFP.

01.12.2023 21:14
Izrael, Gaza Foto: ,
Palestínčania evakuujú zranené osoby po izraelskom leteckom útoku v meste Rafah na juhu Pásma Gazy 1. decembra 2023.
debata

Hovorca izraelskej vlády Ejlon Levy krátko predtým uvádzal, že Hamas naďalej zadržiava dovedna 137 rukojemníkov, a to 115 mužov, 20 žien a dve deti. Medzi týmito rukojemníkmi malo byť podľa jeho slov dovedna 126 Izraelčanov vrátane ôsmich s dvojakým izraelsko-nemeckým občianstvom a 11 cudzincov, z toho osem Thajčanov, jeden Nepálčan, jeden Tanzánijčan a jedna osoba s dvojakým francúzsko-mexickým občianstvom.

Podľa Levyho slov sa boje obnovili skoro ráno po tom, ako Hamas vypálil rakety na územie Izraela, čo však militanti popierajú.

Ako chce Izrael znížiť civilné obete v Gaze? Odpovedá veľvyslanec
Video
Zdroj: TV Pravda

Medzi stále zadržiavanými rukojemníkmi tohto militantného hnutia figuruje aj jedna žena s dvoma malými synmi, o ktorých však Hamas tvrdí, že boli pred niekoľkými dňami zabití počas izraelskej ofenzívy. Podľa hovorcu izraelskej armády však ich smrť dosiaľ nebola potvrdená. Hamas zase už predtým tvrdil, že Izrael si zmienené tri telá odmietol prevziať.

Hamas zajal počas útoku na Izrael zo 7. októbra približne 240 rukojemníkov, ktorých uniesol do Pásma Gazy. Na izraelskom území zároveň vtedy palestínski militanti zabili zhruba 1200 ľudí, a to prevažne civilistov. Zmienený útok, po ktorom je stále nezvestných sedem ľudí, vyvolal masívnu odvetnú reakciu Izraela a vojnu v Gaze.

Izrael / Obrnené vozidlo / Pásmo Gazy / Čítajte viac V Gaze sa po týždni opäť bojuje, rokovania o prímerí s neistou šancou pokračujú

V rámci týždeň trvajúceho prímeria, ktoré sa skončilo v piatok ráno, prepustil Hamas 105 rukojemníkov, zatiaľ čo Izrael za tento čas prepustil 240 väznených Palestínčanov.

Od rána zahynulo 178 Palestínčanov

Izraelské bombardovanie si od ranného konca týždňového prímeria vyžiadalo životy 178 Palestínčanov a ďalších 589 pri ňom bolo zranených, uviedlo dnes večer ministerstvo zdravotníctva v Pásme Gazy. Informáciu vzhľadom na bojovú situáciu nemožno bezprostredne overiť, popoludní ministerstvo informovalo o 109 mŕtvych od obnovenia izraelskej ofenzívy. Podľa spravodajcov agentúry AFP mnoho zranených zamierilo do preplnených nemocníc a mnoho ľudí tam tiež chodí darovať krv.

Izraelská armáda popoludní oznámila, že od 07.00 h miestneho času (06.00 h SEČ) vykonala v Pásme Gazy zhruba 200 vzdušných úderov, z toho niekoľko z nich na juhu v Rafáhu a Chán Júnisu. Pozemné jednotky medzitým podľa vyhlásenia zničili niekoľko objektov, kde boli nastražené nálože, a tiež vchody do tunelov, stanovištia pre odpaľovanie rakiet a ďalšiu vojenskú infraštruktúru Hamasu. Do dnešných operácií bolo zapojené aj izraelské námorníctvo.

Útok teroristov z Hamasu na účastníkov hudobného festivalu v Izraeli 7. októbra
Video
Zdroj: IDF

Smerom na juhoizraelské mestá z Pásma Gazy palestínski ozbrojenci podľa popoludňajšieho oznámenia izraelskej armády vyslali asi 50 rakiet. Pred druhou raketovou salvou dnes okolo 19.00 h SEČ v centrálnom Izraeli varovali výstražné sirény a nad oblasťou bol aktivovaný izraelský systém protivzdušnej obrany Iron Dome; k paľbe sa prihlásil Hamas.

Náčelník generálneho štábu izraelskej armády Herci Halevi dnes rokoval s armádnymi špičkami „pred štartom druhej fázy vojny“, uviedla armáda. Podľa serveru The Times of Israel (ToI) sa očakáva, že armáda pozemnú operáciu rozšíri aj na juh Pásma Gazy.

Deti v Gaze po útoku Izraela

VAROVANIE: Niektoré zábery nie sú vhodné pre citlivé povahy.

Fotogaléria
Wounded Palestinian children receive medical...
Chlapec drží plagát vyzývajúci na ukončenie...
+35Palestínske deti čistia chodník pred domom v...

Izraelský minister obrany Joav Galant medzitým dnes sledoval izraelské vzdušné údery nad Pásmom Gazy z bojového vrtuľníka. Po návrate na leteckú základňu uviedol, že „Hamas rozumie iba sile“, a dodal, že intenzívne údery sledoval priamo z kokpitu. „Budeme pokračovať v úderoch, kým nesplníme cieľ tejto vojny: Zlikvidujeme Hamas, zničíme jeho vojenské kapacity a vrátime rukojemníkov domov. V tejto misii budeme pokračovať až do úspešného konca a víťazstva nad Hamasom,“ dodal.

debata chyba
Viac na túto tému: #Hamas #Pásmo Gazy #útok na Izrael