Polovica Ukrajincov si nerobí žiadne plány do budúcnosti

Každý druhý obyvateľ Ukrajiny si nerobí žiadne plány do budúcnosti a šesťdesiat percent Ukrajincov si myslí, že je potrebné v čase vojny obmedzovať zábavu a nakupovanie. Podľa agentúry Unian to vyplýva z prieskumu verejnej mienky vykonaného sociologickou organizáciou Rejting. Ukrajina sa od vlaňajšieho februára bráni ruskej invázii.

02.12.2023 06:55
vojna na Ukrajine, Kyjev Foto: ,
Deti na zhorenom ruskom tanku na Námestí svätého Michala v Kyjeve, Ukrajina, nedeľa 11. júna 2023.
debata (8)

Hoci väčšina ľudí je podľa prieskumu pripravená obmedziť zábavu, 36 percent Ukrajincov sa naopak domnieva, že je potrebné žiť naplno aj v čase vojny. Najviac takto naladených ľudí je medzi Kyjevčanmi, obyvateľmi tých častí Ukrajiny, ktoré boli okupované ruskou armádou a neskôr oslobodené, a tiež medzi mladými a lepšie zabezpečenými ľuď­mi.

Život na fronte: najprv streľba na Rusov, potom kávička
Video

„Ide o otázku, ktorá najviac rozdeľuje respondentov na základe veku a príjmov. Mladší a lepšie zabezpečení ľudia chcú žiť oveľa častejšie plnohodnotný život ako starší a chudobnejší ľudia, ktorí sa väčšinou prikláňajú k obmedzovaniu,“ uviedli podľa Unian autori prieskumu.

Podľa prieskumu sa na Ukrajine tiež znížil počet ľudí, ktorí si robia plány do vzdialenejšej budúcnosti, teda v horizonte niekoľkých rokov. Za posledný rok klesol ich počet z 19 percent na 12 percent. Na pol roka alebo na rok dopredu si robí plány 15 percent ľudí a na niekoľko mesiacov dopredu 22 percent. Vyše polku ľudí si nerobí plány žiadne.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #vojna na Ukrajine